Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polecane i skuteczne sposoby na wybielenie zębów

Porady
iStock
Wiele osób marzy o idealnym uzębieniu, jednak niewiele z nich może z natury pochwalić się hollywoodzką bielą szkliwa. Odpowiadamy więc na pytanie, dlaczego, mimo naszych wysiłków, nie możemy zbliżyć się do wymarzonego odcienia zębów oraz przedstawiamy sprawdzone sposoby na rozjaśnienie zębów.

Skąd bierze się barwa zębów?

Naturalny odcień zębów niewiele przypomina narzucony przez media standard. Za prawidłową i zdrową barwę szkliwa uznaje się odcienie bieli, kości słoniowej, ale także… szaroniebieskie i lekko żółtawe. Za naturalny dla danej osoby kolor zębów odpowiadają głównie geny. Jego zmiany to efekt upływu czasu (z wiekiem zęby nieco ciemnieją), styl życia oraz higieny zębów… lub jej braku. Popularne napoje (kawa, herbata, cola) oraz silnie barwiące owoce, a także czerwone wino są odpowiedzialne za przebarwienia na szkliwie. Podobnie jak niektóre leki i suplementy, zwłaszcza żelazo oraz tetracyklina - stosowany powszechnie w leczeniu trądziku antybiotyk. Na ubarwienie zębów negatywny wpływ ma również palenie papierosów oraz nieprawidłowe nawyki higieniczne. Niedokładne lub zbyt rzadkie szczotkowanie zębów sprawia, że na szkliwie odkłada się kamień nazębny oraz osad, które również odpowiadają za brzydkie przebarwienia. Prawidłowa technika mycia zębów, regularne kontrole u stomatologa oraz usuwanie kamienia i osadu nazębnego to absolutnie pierwszy krok w drodze do zdrowych i lśniąco białych zębów.

Bezpieczne i naturalne sposoby na wybielenie zębów?

Swego czasu modne były domowe sposoby na rozjaśnienie zębów, np. płukanie jamy ustnej olejkami oraz domowej roboty pasty z sodą oczyszczoną lub węglem aktywnym. Stomatolodzy z dystansem podchodzą do takich kuracji, podkreślając nie tylko ich znikomą skuteczność, ale również niebezpieczeństwo trwałego uszkodzenia szkliwa. Przeprowadzane samodzielnie i bez użycia bezpiecznych środków wybielanie zębów może spowodować wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych, łącznie ze znacznym uwrażliwieniem i osłabieniem zębów. Zamiast ryzykować zdrowiej lepiej zdecydować się na bezpieczniejsze metody.

Wybielające pasty do zębów

Pasty do zębów typu whitening to jeden z najczęściej stosowanych rozjaśniających zęby. Polecane są głównie do niewielkich przebarwień. Ich zadaniem jest usunięcie zalegającego osadu, dzięki czemu charakterystyczny żółtawy odcień zębów zostaje nieco rozjaśniony. Za rozjaśniający efekt pasty odpowiada wskaźnik RDA (ang. relative dentine abrasion – współczynnik ścieralności pasty dla zębiny). Informację o nim znajdziesz na opakowaniu pasty do zębów. Im wyższa jest wartość RDA, tym bardziej intensywnego rozjaśnienia można się spodziewać. Pasty o wskaźniku RDA przekraczającym 200 mogą nawet zniszczyć szkliwo i przyczynić się do zwiększenia uwrażliwienia zębów. Z tego względu nie są polecane posiadaczom bardzo wrażliwych zębów, osobom poniżej 16 roku życia oraz kobietom w ciąży. Uwaga! Stosowanie pasty wybielającej nie powinno trwać dłużej niż dwa miesiące.

Wybielające paski i nakładki

Na rynku nie brakuje domowych zestawów do chemicznego wybielania zębów. Większość z nich zawiera nadtlenek wodoru lub nadtlenek mocznika, które umożliwiają efekt wybielenia zębów nawet o 4 tony. Największą popularnością cieszą się gotowe paski i nakładki (szyny), które smaruje się specjalnym, wybielającym żelem. Przez kolejne kilka tygodni dwa razy dziennie na kilkanaście minut zakłada się je na łuki zębowe. Paski i nakładki do domowego wybielania zębów można także wykonać na zamówienie w gabinecie stomatologii estetycznej. W odróżnieniu od gotowych zestawów te dopasowane pod uzębienie danej osoby zmniejszają ryzyko nierównomiernego rozjaśnienia szkliwa. Przed rozpoczęciem chemicznego wybielania zębów – czy to domowego, czy w gabinecie stomatologicznym – należy skonsultować się z dentystą.

Profesjonalne wybielanie zębów

Najbardziej spektakularne i długotrwałe efekty uzyskuje się w gabinecie stomatologii estetycznej. Jest to jednak jeden z najdroższych sposobów. Należy jednak pamiętać, że doświadczony dentysta nie tylko dobierze najbardziej efektywną metodę, ale także dostosuje stężenie substancji aktywnych do wrażliwości szkliwa pacjenta. W przypadku zębów martwych konieczne jest wprowadzenie barwnika do kanału zębowego, co może zrobić wyłącznie stomatolog. Korzystanie z zabiegu profesjonalnego wybielania zębów zmniejsza ryzyko niepożądanych skutków ubocznych, przede wszystkim uwrażliwienia dziąseł oraz zębów.

Wybielanie zębów – o czym należy pamiętać

Decydując się na wybielanie zębów należy pamiętać o kilku zasadach. Każdorazowo należy skonsultować chęć chemicznego rozjaśnienia zębów ze swoim lekarzem, ponieważ istnieje szereg przeciwskazań do jego wykonania. Najpopularniejsze z nich to m.in. ciąża i laktacja, choroby dziąseł i przyzębia, odsłonięte szyjki zębowe oraz nadwrażliwość szkliwa. W przypadku ubytków oraz próchnicy należy w pierwszej kolejności wyleczyć zęby.

Po samym zabiegu warto przez kilka dni stosować tzw. białą dietę. Jej podstawą jest unikanie barwiącej szkliwo żywności i napojów, a więc przede wszystkim kawy i herbaty, czerwonego wina, soków oraz silnie barwiących warzyw i owocowym, np. jagód czy buraków. Warto także pamiętać, że po wybieleniu zębów trzeba wymienić wszystkie plomby, dlatego nawet po domowym zabiegu rozjaśniającym wizyta u dentysty będzie konieczna.

Nie musisz być skazana na wpędzające w kompleksy brzydko zabarwione zęby. Jak widać, sposobów na skuteczne i przede wszystkim bezpieczne wybielenie zębów nie brakuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny