Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokój dziecka to miejsce zabawy, nauki i snu. Podpowiadamy jak prawidłowo je oświetlić

Anna Kopeć
Oświetlenie sufitowe to podstawowe oświetlenie, które po zapadnięciu zmroku zastępuje światło dzienne. Z tego powodu powinno mieć barwę zbliżoną do słonecznego i dobrze oświetlać pokój.
Oświetlenie sufitowe to podstawowe oświetlenie, które po zapadnięciu zmroku zastępuje światło dzienne. Z tego powodu powinno mieć barwę zbliżoną do słonecznego i dobrze oświetlać pokój. regiodom.pl
Tak można urządzić jeden z pokoi w mieszkaniu, które jest do wygrania w naszej loterii "Mieszkanie za czytanie". Można je zdobyć za zestaw kuponów, które drukujemy codziennie w "Kurierze Porannym". Do zabawy można dołączyć w każdej chwili. Aby zwiększyć swoje szanse na wygraną, warto zamówić prenumeratę naszego dziennika.

W pierwszych latach życia wzrok malucha dopiero się kształtuje. Oświetlenie w pokoju powinno ten rozwój wspomagać. Noworodki wolą półmrok. Widzą niewiele, a ostre światło razi wrażliwe oczka. Dlatego warto wówczas zaopatrzyć się w nocną lampkę dającą niewiele światła, a jeśli w pokoju mamy duże okno, na dzień warto je lekko przysłaniać. Nie jest też dobrym pomysłem pozostawianie lampki włączonej przez całą dobę, bo ciemność ma duże znaczenie w rozwoju narządu wzroku noworodka, niemowlęcia, ale i kilkulatka.

Światło ogólne powinno doświetlać całe pomieszczenie w sposób jak najbardziej zbliżony do dziennego, co trzeba wziąć pod uwagę dobierając kolor i moc żarówki. Znaczenie ma kolor ścian: bardzo jasne, białe lub kremowe odbijają światło, ciemne zaś, niebieskie, zielone itp., raczej je przechwytują, wymagając żarówki o nieco większej mocy. Dobre będzie światło rozproszone, mleczne - z żarówki białej, a nie przezroczystej.

Jeśli nasza pociecha korzysta już z biurka, trzeba zadbać też o jego doświetlenie. Lampka powinna być ustawiona w taki sposób, by rzucała światło na całą powierzchnię. Jeśli dziecko jest praworęczne, ustawimy ją z lewej strony, a jeśli leworęczne - z prawej. Sprawdzi się też ustawienie z przodu, przed dzieckiem. Obudowa powinna zapewniać ochronę wzroku przed zbyt intensywnym, rażącym światłem. Samo biurko warto też ustawić przy oknie, by w jak największym stopniu korzystać z naturalnego światła dziennego.

Zaplanuj oświetlenie
Podstawą jest oświetlenie ogólne, podsufitowe, uzupełnione przez bardziej nastrojowe oświetlenie boczne: kinkiet, czy nocną lampkę. Mogą się tutaj sprawdzić reflektorki, które można ustawiać w różnych kierunkach. Warto zaplanować sobie dodatkowe jasne lecz nie rażące światło w miejscu, gdzie przeprowadzamy zabiegi pielęgnacyjne, np. nad łóżeczkiem czy szafką z przewijakiem.

Praktycznym rozwiązaniem będzie zaplanowanie kilku stref oświetlenia włączanych osobnymi wyłącznikami. Można też wykorzystać taśmy ledowe przyklejone w kilku miejscach.

Jeśli maluch miewa problemy z zaśnięciem, przydatna może być nocna lampka wyświetlająca na suficie mapę nieba, gwiazdki, czy postaci z bajek. Niektóre produkty zaopatrzone są też w pozytywkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny