Podzielili się prosforą i nadzieją. To Wigilia dla...

  Podzielili się prosforą i nadzieją. To Wigilia dla potrzebujących, którą przygotował Eleos w Białymstoku

  Izabela Krzewska

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  Bezdomny pan Andrzej (na pierwszym planie) dzięki Ośrodkowi Eleos mógł zjeść ciepły, wigilijny posiłek
  1/12
  przejdź do galerii

  Bezdomny pan Andrzej (na pierwszym planie) dzięki Ośrodkowi Eleos mógł zjeść ciepły, wigilijny posiłek ©Wojciech Wojtkielewicz

  Na stole był m.in. bigos, pierogi z kapustą, ryba, barszcz. Około setki potrzebujących zjadło wspólnie kolację wigilijną. Ale nie posiłek był najważniejszy.
  Katolicy składają sobie życzenia dzieląc się opłatkiem. Prawosławni – prosforą. Gdy pytam pana Dariusza, o czym marzy, odpowiada: żeby rodzice żyli. Brakuje mu ich. Czuje się samotny. Zwłaszcza w święta.
  Zobacz galerię
  45-latek przeżył kilka groźnych wypadków samochodowych i ma problemy ze zdrowiem. Pracuje dorywczo, dostaje skromną rentę. – Kombinuję jak przeżyć z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień – przyznaje pan Dariusz.

  Na razie mieszka u brata. Ale sytuacja rodzinna jest skomplikowana. Mężczyzna nie wie, czy za chwilę nie straci dachu nad głową.
  Bezdomny od 6 lat jest Sylwester. 28-latek opowiada, jak musiał opuścić dom rodzinny. Zakochał się, ale wybranka bliskim się nie podobała. Brat kazał mu wybierać: ona albo mieszkanie. Wybrał ją.

  Teraz jest sam, bo kobieta zginęła w pożarze. Gdy Sylwester o tym mówi, ma łzy w oczach. – Nie mam nikogo. Na nikogo nie liczę. Ale daje sobie radę.

  Do „Eleosu”, Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia w Białymstoku, przychodzi codziennie. Spotkaliśmy go w sobotę w jadłodajni przy ul. Warszawskiej 47, gdzie w prawosławną wigilię zorganizowano świąteczną kolację. Już po raz 21. i pewnie nie ostatni. To potrzebna inicjatywa.

  – Jezus Chrystus powiedział: „ubogich zawsze będziecie mieli wśród siebie”. Te słowa się spełniają. Jest wiele osób, którym pomagamy na co dzień. Ale okres Bożego Narodzenia jest szczególny – mówi Marek Masalski, dyrektor ośrodka. – Zapraszamy wszystkich naszych podopiecznych, żeby nie tylko zjedli wigilijny posiłek, ale podzielili się radością świąteczną i prosforą.
  – Tu są wspaniali ludzie – mówi bezdomny Andrzej.

  Uczestnicy spotkania otrzymali na koniec paczkę z żywnością i słodyczami.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka