MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie imprez sportowo–rekreacyjnych w BOSiR w 2023 roku

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Różnorodność - to słowo w pełni oddaje charakter wydarzeń sportowo-rekreacyjnych minionych 12 miesięcy. Wiele imprez o randze krajowej i lokalnej, różne dyscypliny, areny oraz odbiorcy, w gronie których znaleźli się zarówno amatorzy, jak również wyczynowcy. Zapraszamy na podsumowanie 2023 roku.

Od lat przedsięwzięciom Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przyświeca idea tworzenia dogodnych warunków do aktywnego wypoczynku. Poza rekreacją w „czystym wydaniu", stawiamy także na organizację rywalizacji dla profesjonalistów. W sportowych spotkaniach w dużej mierze uczestniczyli nie tylko białostoczanie. Część wydarzeń organizowaliśmy samodzielnie, inne we współpracy z różnymi organizacjami i firmami.

Do najbardziej atrakcyjnych i widowiskowych imprez zaliczyć należy Mityng Gwiazd na Rynku Kościuszki. 21 maja w centrum Białegostoku odbyła się jego piąta edycja. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni rozegrane zostały trzy konkurencje: skok wzwyż, skok o tyczce i pchnięcie kulą. Przed zawodami kibice, tłumnie zebrani na placu przed Ratuszem, mogli spotkać się z Natalią Kaczmarek – mistrzynią olimpijską z Tokio w biegu sztafetowym 4x400 m. Najwięcej emocji dostarczył konkurs skoku o tyczce. Tu faworytem był Piotr Lisek – rekordzista Polski, który regularnie startuje w Białymstoku. Pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5,81 m i wyrównał rekord zawodów, który kilkanaście minut wcześniej ustanowił Austin Miller ze Stanów Zjednoczonych. W skoku wzwyż mężczyzn, podobnie jak w 2022 r., triumfował Douwe Amels. Wśród kobiet najlepszą w tej dyscyplinie okazała się Turczynka Buse Savaşkan, która osiągnęła wynik 1,88 m i tym samym wyrównała swój rekord życiowy. W konkursie pchnięcia kulą mężczyzn zwyciężył Michał Haratyk, zaś najlepszą kulomiotką została Jessica Inchude z Portugalii. Transmisję z zawodów można było obejrzeć na antenie TVP Sport.

Największym wydarzeniem tegorocznego sezonu letniego były zawody w ramach cyklu Elemental Triathlon Series. 21 sierpnia plaża miejska i tereny wokół Ośrodka Sportów Wodnych „Dojlidy” zamieniły się w arenę zmagań zawodników, którzy pływają, jeżdżą rowerem i biegają. Dla kibiców była to okazja do podziwiania z bliska wyczynów zawodowych sportowców, amatorów oraz sportowców z niepełnosprawnościami. Kilkuset uczestników wzięło udział w zawodach Mistrzostw Polski w triathlonie, paratriathlonie i aquabike’u, a także w Turnieju Nadziei Olimpijskich. Nie zapomniano również o najmłodszych. Specjalnie dla nich zorganizowano aquathlon, czyli rywalizację w pływaniu i bieganiu na różnych dystansach.

Białostockim świętem siatkówki plażowej są rokrocznie rozgrywki Plaży Open, które zapewniają ogromną dawkę sportowych emocji i dużo dobrej zabawy na trybunach. Po ubiegłorocznym międzynarodowym Beach Pro Tourze na plaży w Białymstoku, w dniach 7-9 lipca rozegrano kolejny turniej eliminacji mistrzostw Polski. Trzydniowa rywalizacja stała na naprawdę wysokim poziomie, nie brakowało zaciętych starć i walki do końca. Najwięcej działo się ostatniego dnia, kiedy rozgrywano najważniejsze mecze. Jako pierwsi z brązowych medali cieszyli się Tomasz Maziarek i Kamil Warzocha, którzy stworzyli razem z rywalami i kibicami niezapomniane widowisko. W zmaganiach siatkarek na najniższym stopniu podium stanęły Litwinki Ieva Vasiliauskaitė i Jekaterina Kovalskaja. Niesamowita walka rozegrała się w meczach o te najcenniejsze krążki. W finale siatkarek spotkały się duety Justyna Tylutki/Martyna Kłoda i Justyna Łukaszewska/Izabela Błasiak. Była to więc powtórka z ćwierćfinału. W nim górą w tie-breaku był ten pierwszy team. Para Łukaszewska/Błasiak w najważniejszym meczu, rozgrywanym przy pełnych trybunach, zrewanżowała się swoim koleżankom, wygrała 2:0 i zdobyła kolejny złoty medal w sezonie.

Finał siatkarzy to fantastyczne emocje sportowe i rewelacyjna atmosfera na trybunach. Duety Martin Chiniewicz/Bartłomiej Malec i Maciej Kałuża/Filip Brandt stworzyły widowisko godne finału Plaży Open Białystok 2023. Finalnie trochę lepsi okazali się Kałuża i Brandt z Kontra Beach Volley i to oni świętowali wywalczenie złotych medali.

Warto wspomnieć, że boiska siatkarskie Ośrodka Sportów Wodnych „Dojlidy” tętniły życiem niemal przez cały sezon. Poza zmaganiami w ramach Plaży Open były one również areną Letniej Grand Prix 2023, organizowanej przez Stowarzyszenie „Tytani Białystok”. Ten cykl składał się aż z pięciu turniejów.

Na piasku lubią też rywalizować miłośnicy „piłki kopanej”. 24 czerwca na Plaży Miejskiej Dojlidy odbyły się Mistrzostwa Województwa w Piłce Nożnej Plażowej, które współorganizowaliśmy wspólnie z Podlaskim Związkiem Piłki Nożnej. W dwóch kategoriach o prym rywalizowało dziewięć ekip. Turniej pań padł łupem DTS Helios Białystok, natomiast wśród juniorów najlepsza okazała się drużyna Miejskiego Ośrodka Piłkarskiego w Białymstoku.

Biathlon latem? Z nami to możliwe! Zamiast biegu narciarskiego - bieganie na nogach, bez karabinu biathlonowego - a z bronią laserową. Te nietypowe zawody, pierwsze w Białymstoku, obyły się 2 września. Rywalizowały w nich dzieci i dorośli. Każdy miał okazję przekonać na czym polega największa trudność biathlonu, czyli połączenie wysiłku fizycznego ze skupieniem, koncentracją i precyzją. Uczestnicy walczyli na zasadach podobnych, jak w biathlonowym sprincie – startowali w 30-sekundowych interwałach, pokonywali trzy rundy biegowe, zaliczali dwa strzelania. Różnica była taka, że obie próby strzeleckie wykonywali w postawie leżąc, a za każde pudło otrzymywali 20 sekund kary. Zawodników na mecie witała Weronika Nowakowska – ambasadorka „Biathlonu dla każdego”, olimpijka i medalistka mistrzostw świata. Pamiątkowymi medalami za ukończenie rywalizacji dekorowała zaś Kamila Lićwinko – dwukrotna finalistka igrzysk olimpijskich, medalistka lekkoatletycznych mistrzostw świata, rekordzistka Polski w skoku wzwyż.

Efektem wieloletniej współpracy z Fundacją Białystok Biega jest wydarzenie, które łączy sportową rywalizacją, rodzinną zabawę i szczytny cel. Integrują się dzieci i dorośli, biegacze z różnych firm i instytucji. Już po raz dziewiąty na bieżni Stadionu Lekkoatletycznego i terenie wokół Zwierzyńca pobiegły sztafety charytatywne w ramach Plum Ekiden. 3 i 4 czerwca do Zwierzyńca przybyły tłumy ludzi – biegaczy, kibiców, rodzin i znajomych.

Pierwszy dzień należał do najmłodszych. Na stracie stanęło ponad 230 drużyn dziewcząt, chłopców i ekip mieszanych. Najmłodsi mieli po 2 lata, a najstarsi 14 lat. Z impetem i uśmiechem na twarzy, dzieci wbiegały w do stref zmian, by przekazać sztafetową pałeczkę kolejnej osobie z drużyny. Dobre emocje udzielały się wszystkim. W niedzielę rywalizowali dorośli. W głównym biegu, 6-osobowe drużyny miały do pokonania dystans maratoński. Była też druga opcja dla mniej zaawansowanych czyli sztafety 4x5km. Triumf na dłuższym dystansie zapewniła sobie ekipa 3T Zdrowie Chłopaki z Podlasia ze znakomitym czasem 02:25:59. W sztafecie 4x5 km zwyciężył zaś zespół MD Run Training Spocone Byki, który łączny dystans 20 km pokonał w czasie 01:15:09.

Z młodszymi biegaczami spotkaliśmy się ponownie niespełna miesiąc później. Tym razem nie na stadionowej bieżni, a na terenie Ośrodka Sportów Wodnych „Dojlidy”. Hero Run Kids było drugim wydarzeniem w 2023 roku zorganizowanym wspólnie z Fundacją Białystok Biega. Młodzi sportowcy na swojej trasie biegowej mierzyli się przeszkodami, wśród nich specjalnie usypanymi górkami, małymi ścianki i dołami z wodą. Radości była cała moc, a zawodnicy mogli bezkarnie się wybrudzić. Na mecie każdy uczestnik otrzymał wyjątkowy medal.

W ofercie dla najmłodszych, obok biegania, znalazły się też zorganizowane formy wypoczynku w okresach przerwy od nauki. Zimą proponowaliśmy udział w Półzimowisku zaś latem w Półkoloniach. Program, jak zwykle bardzo bogaty, opierał się m.in. o wodną rozrywkę na basenach, wizytach w kinie i muzeach. Z naszej propozycji skorzystało ponad 200 dzieci.

W 2023 roku obchodziliśmy jubileusz 50-lecia obiektu pływackiego przy ul. Włókienniczej 4. Z tej okazji, 20 czerwca 2023 r., odbyły się Amatorskie Zawody Pływackie. Przekrój wiekowy wśród uczestników był spory. Najmłodszy miał sześć lat, zaś najstarszy – 77 lat. Każdy startujący, niezależnie od „liczby wiosen”, miał takie samo zadanie – jak najszybciej pokonać w wodzie 50 metrów stylem dowolnym. Zawodnikom dzielnie kibicowali rodzina i znajomi, którzy szczelnie wypełnili trybuny nad basenem sportowym. Najlepsi w swoich kategoriach wiekowych stanęli na podium. Laureaci z I, II i III miejsca otrzymali specjalne puchary i nagrody. Pomiar czasu odbywał się z wykorzystaniem elektronicznego systemu Omega Timing, który używany jest na profesjonalnych zawodach pływackich.

Uzupełnieniem „basenowych harców” był grudniowy XXII Świąteczny Nocny Maraton Pływacki. Przez osiem godzin, pod osłoną nocy, pływacy starali się pokonać jak najdłuższy dystans. Od początkowego gwizdka przez całe zawody układ podium był dość przewidywalny. Prym wiodła ekipa Misja Pływalnie, która tytuł lidera utrzymała do końca. Szybkie tempo narzuciła także drużyna ODZP, która zajęła II miejsce. Przez kilka godzin wyścigu do najlepszych należały Minionki Hubsona, ale w ostatniej godzinie niespodziewanie wyprzedziła je drużyna połączonych sił Uniwersytetu w Białymstoku i Politechniki Białostockiej. Podczas uroczystego wręczenia nagród, trzy najlepsze drużyny otrzymały puchary oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Indywidualne osiągnięcia również zostały uhonorowane. Kamila Liauchuk z iSwim Mini zasłużyła na tytuł Najlepszej Pływaczki, pokonując dystans 10 km 400 m. Tytuł Najlepszego Pływaka przypadł Michałowi Grochowskiemu z drużyny ODZP, który przepłynął dystans 9 km 600 m.

Niezmiennie największym przedsięwzięciem realizowanym przez BOSiR jest Białostocka Liga Sportu. Projekt stwarzający możliwość stałej konfrontacji i rywalizacji amatorskich drużyn, uprawiających takie gry zespołowe jak: piłka nożna, siatkówka, koszykówka i tenis stołowy. Zależy nam przede wszystkim na satysfakcji wszystkich uczestników z czynnego udziału w całorocznych rozgrywkach, jak również integracji środowiska sportowców-amatorów. W naszym mieście Białostocka Liga Sportu funkcjonuje już od 15 lat. To jedna z największych amatorskich lig w Polsce.

Mistrzowskie trofeum piłkarskie na hali przypadło TOP Auto, zaś na orliku triumfował zespół Szymko Team. W koszykówce dublet zaliczył Biawar, wygrywając rozgrywki pucharowe i ligowe. Pod siatką te osiągnięcie powtórzyła ekipa Tartak Siemianówka. Do udanych rok 2023 zaliczy również drużyna Oldboje Tytani, która wygrała BLS Cup oraz plażowy turniej BLS Beach Volley. W tenisie stołowym nie mieli sobie równych zawodnicy AdlerAgro MOAK Wasilków.

W ciągu 12 miesięcy sporo działo się także na Torze Białystok, który służy podnoszeniu umiejętności jazdy, ale i amatorom sportów motorowych. W tym roku organizowaliśmy tu wiele jazd motocyklowych, samochodowych i gokartowych. Odbyło się kilka edycji imprez z cyklu „Odwiedź swój tor”. Miłośnicy czterech kółek mieli możliwość potrenowania z elektronicznym pomiarem czasu. W listopadzie jazdami samochodowymi w promocyjnych cenach świętowaliśmy szóste urodziny obiektu. Tor gościł również takie wydarzenia, jak m.in. Samochodowe Mistrzostwa Białegostoku oraz 3. Grand Prix Retro Kart Białystok.

 1. Białostocka Liga Sportu – 1210 uczestników
  Białostocka Liga Sportu. Najlepsi tenisiści stołowi AdlerAgro MOAK Wasilków i koszykarze Biawaru
 2. Letnia Grand Prix w siatkówce plażowej – 44
  Turniej siatkówki plażowej kobiet w Białymstoku. Takiej rywalizacji jeszcze nie było - tylko dla pań
 3. Mityng Gwiazd na Rynku Kościuszki – 1350
  V Mityng Gwiazd na Rynku Kościuszki. Piękny pojedynek tyczkarzy z nowym rekordem zawodów
 4. Plum Ekiden – sztafeta maratońska – 2020
  Plum Ekiden. Rekordowe frekwencja w maratońskiej sztafecie pomocy potrzebującym
 5. Plaża Open – 88
  Turniej Plaża Open w Białymstoku. Wielkie emocje przy pięknej pogodzie
 6. Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Piłce Nożnej Plażowej – 80
 7. Półzimowisko - 70
  Ferie zimowe 2024 na sportowo. Trwają zapisy na półzimowisko
 8. Półkolonie – 121
 9. Elemental Triathlon Series – 431
  Elemental Tri Series 2023. Białystok gościł specjalistów od triathlonu. Zobacz, jak przebiegała walka
 10. Hero Run Kids – 1433
  Hero Run Kids Białystok 2023. Półtora tysiąca dzieci wzięło udział w imprezie na Dojlidach. Zabawa była przednia
 11. Biathlon dla każdego - 157
  "Biathlon dla każdego" w Białymstoku. Każdy miał okazję przekonać się, że to nie jest łatwa dyscyplina sportu
 12. XI Charytatywny Turniej Piłkarski Rotary Cup – 110
 13. Amatorskie Zawody Pływackie z okazji 50. urodzin Pływalni Sportowej - 212
  50-lecie pływalni BOSiR przy ul. Włókienniczej. Jubileuszowe zawody pływackie
 14. XXII Świąteczny Nocny Maraton Pływacki – 90
  Świąteczny Nocny Maraton Pływacki 2023. 34 kilometry ekipy Misja Pływalnie. 11 drużyn na starcie

RAZEM – 8766 uczestników

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny