Podlaskie. Sześć ośrodków wsparcia psychologicznego pomoże dzieciom w powrocie do szkoły

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Podpisanie porozumienia w sprawie wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży w powrocie do szkoły pomiędzy członkami Zarządu Województwa Podlaskiego oraz dyrekcją szpitala psychiatrycznego w Suwałkach. Wojciech Wojtkielewicz
Powrót do szkoły to dla wielu dzieci ogromny stres, z którym nie są w stanie sobie poradzić. Coraz częściej uczniowie cierpią na różne dolegliwości psychosomatyczne i zaburzenia emocjonalne związane z tym wydarzeniem. W radzeniu sobie z nimi mają im pomóc ośrodki wsparcia psychologicznego, w których uczniowie otrzymają pomoc psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych.

Wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży w powrocie do szkoły po okresie nauki zdalnej - m.in takie zadanie ma spełniać pięć ośrodków pomocy psychologicznej działających przy szpitalu psychiatrycznym w Suwałkach. 24 maja przedstawiciele samorządu województwa podlaskiego oraz dyrekcja szpitala w Suwałkach podpisali porozumienie w tej sprawie.

- Podpisujemy porozumienie ze szpitalem psychiatrycznym w Suwałkach w celu poszerzenia współpracy przy wdrażaniu programu dla ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży - mówił Marek Malinowski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego. - Terytorialnie te ośrodki, które działają przy szpitalu w Suwałkach obejmą powiaty: suwalski, miasto Suwałki, sejneński, augustowski i sokólski. Podobne działania od stycznia wykonuje już Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży.

Szpital psychiatryczny w Suwałkach prowadzi pięć ośrodków opieki środowiskowej, psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Teraz na jeszcze szerszą skalę będzie wspierał dzieci w powrocie do szkół.

- Powrót do szkoły po przerwie budzi wśród dzieci skrajne emocje i może wywoływać różne zaburzenia - przyznaje Bożena Łapińska, dyrektor szpitala psychiatrycznego w Suwałkach. - Obserwujemy u dzieci zaburzenia adaptacyjne, niechęć do wychodzenia z domu, izolację od grup rówieśniczych, bezsenność czy zaburzenia psychosomatyczne, które pojawiają się po długotrwałym okresie braku kontaktu z rówieśnikami. Dlatego nasze działania mają na celu nawiązanie bliższej współpracy ze wszystkimi szkołami i instytucjami, które są związane z opieką nad dziećmi, by zwiększyć dostępność do pomocy psychologicznej.

Bez kolejek, bez limitów czasowych

Do sześciu ośrodków nadzorowanych przez samorząd województwa można zgłosić się bez skierowania. Przyjść może każdy - rodzice, nauczyciel, wychowawca czy dyrektor szkoły, jeśli zauważy, że dziecko ma problemy. Pomoc jest dostępna przez pięć dni w tygodniu od godz. 11.00 do 20.00. Dziennie jeden ośrodek udziela do 20 porad, które nie są ograniczone czasowo.

- Pomoc można uzyskać bez oczekiwania w kolejkach - zapewnia Bożena Łapińska. - Gdy dziecko trafi do takiego ośrodka, wówczas otrzymuje diagnozę psychologiczną, następnie pracownicy ośrodków kontaktują się ze środowiskiem, czyli rodziną, szkołą i innymi miejscami, w których przebywa dziecko. Chodzi o to, aby uzyskać jak najwięcej informacji o sytuacji podopiecznego. Potem zespół koordynujący ustala plan terapii, w której uczestniczyć mogą osoby z otoczenia dziecka, np. nauczyciele, trenerzy itp. Na tym polega innowacyjność tego programu.

Pomoc psychologiczna ma odciążyć psychiatrów

W ośrodku dzieci i młodzież będą mogli skorzystać z pomocy psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych. Co istotne, w ośrodkach nie ma lekarzy, w tym lekarzy psychiatrów.

- Oczywiście, jeśli specjaliści zauważą, że dziecko potrzebuje specjalistycznej pomocy ze strony psychiatry, np. farmakoterapii, to skierują je do niego - zapewnia dyrektor szpitala w Suwałkach. - Jednak to, na czym nam zależy, to, aby dzieci w pierwszej kolejności uzyskiwały wsparcie na tym bardziej podstawowym poziomie, a jak najpóźniej były kierowane do psychiatrów.

Jak mówi Bożena Łapińska, w tej chwili w pięciu ośrodkach działających przy suwalskim szpitalu objętych opieką jest około 300 dzieci.

- Zgłosiły się do nas z bardzo różnymi problemami, ale obserwujemy, że znaczną ich część stanowią te związane z przerwą w bezpośrednim kontakcie z rówieśnikami.

Bożena Łapińska przyznaje, że w Polsce jest za mało psychiatrów dziecięcy. W związku z tym kolejki do nich są długie. Szpital w Suwałkach prowadzi poradnię zdrowia psychicznego od 20 lat. Pracuje w niej jeden lekarz - psychiatra dziecięcy, do którego kolejki są ogromne.

Pomoc psychologiczna na Białostocczyźnie

Dzieci i młodzież mieszkające w Białymstoku i okolicach mogą skorzystać ze wsparcia psychologicznego udzielanego przez podmioty niepubliczne.

- Dodatkowo nasz szpital w Choroszczy jest gotowy otworzyć taki ośrodek, jeśli tylko NFZ zakontraktuje takie usługi - informuje Marek Malinowski. - Podjęliśmy rozmowy w tym kierunku. Z kolei jeśli chodzi o opiekę stacjonarną, to rozbudowujemy budynek przy UDSK. Mamy nadzieję, że na początku 2023 roku będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów.

Przypomnijmy, że chodzi o Centrum Psychiatrii Dziecięcej i Dorosłych, które powstaje przy szpitalach klinicznych. Kompleks ma kosztować 40 mln zł. Porozumienie w sprawie jego utworzenia podpisano jeszcze w 2019 roku.

Czwarta fala już w Polsce?

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
26 maja, 13:48, www.Koncerty.Bialystok.pl:

Dlaczego Podlaski Urząd Marszałkowski przyznaje dotacje uznaniowo, wbrew prawu i kryteriom? Czy ta uznaniowość związana jest z np. krytyką władz, np. dotyczącą nieracjonalnej strategii rozwoju województwa, np. nie uruchomienia linii kolejowej Hajnówka – Białowieża (razem z drogą rowerową wzdłuż torów zamiast projektowanej drogi rowerowej wzdłuż drogi samochodowej z wycinką 4,5 tysiąca drzew w Puszczy Białowieskiej) i braku pociągu Warszawa – Białowieża, dzięki któremu Hajnówka i Białowieża mogłyby stać się drugim turystycznym Zakopanem, absurdalnych wydatków na np. „operę”, koncerty z Polsatem czy promocję wulgaryzmów i narkomanii na Festiwalu UpToDate zamiast np. FestiwalZubra.pl czy „nowego” loga Województwa Podlaskiego plagiatującego logo sieci sklepów Carrefour ibialystok.blogspot.com/2020/10/skrzyzowanie.html ? A skąd tyle chorób, biedy, bezrobocia? Czemu PiS nie rozliczył afer PO/PSL, staje się arogancki zamiast „słuchać ludzi”? Zamiast promocji np. Białowieży…np. www.FestiwalZubra.pl Wobec braku skutecznej realizacji działań dotychczasowych strategii zakładających wiodącą rolę turystyki i rolnictwa, Podlasie chce udawać „innowacyjność” Warszawy:) Warszawa, Wrocław czy jakiekolwiek inne miasto i województwo w Polsce jest bardziej „przyjazne przedsiębiorcom”, lepiej skomunikowane itp. itd. Bez linii kolejowej do Białowieży czy prawdziwego lotniska w Topolanach dalej będzie skansenem? Podlasie konkuruje jedynie niższymi cenami, co jest krótkotrwałą strategią. Region nie posiada wystarczającego potencjału i zasobów, by dogonić i wyprzedzić liderów tych branż. Młodzi ludzie będą wyjeżdżać do np. Warszawy i za granicę, gdyż w innych branżach mają tam lepsze warunki pracy, kształcenia, rozwoju, wyższe zarobki i możliwości kariery. Wyjątkowość Puszczy Białowieskiej – ostatniego fragmentu naturalnego lasu w Europie, żubry to niewykorzystany potencjał, w przeciwieństwie do innych pomysłów na rozwój regionu jak np. produkcja maszyn rolniczych, usługi informatyczne, szycie bielizny itp. – tego typu działalność prowadzona już jest w innych miejscach na świecie, na większą skalę, na wyższym poziomie zaawansowania i jakości usług i produktów.

"Białostocki ekolog i kandydat na radnego został zatrzymany wczoraj po godz. 23. w rejonie ulic Bema, Legionowej i Cieszyńskiej w Białymstoku, gdy zielonym spreyem malował napis na plakacie wyborczym. Na gorącym uczynku złapała go straż miejska. Powiadomiła policję. Czterech funkcjonariuszy straży musiało go ściągać siłą z rusztowania.

Policjanci przewieźli Rafała Kosno na I komisariat policji, gdzie trafił na "dołek". Podczas zatrzymania ekolog był bardzo agresywny wobec funkcjonariuszy.("slawni.wegetarianie

twoją agresję frustrację zazdrość zawiść powoduje mięso. Mięsożercy są jak alkoholicy i narkomani którym slawni wegetarianie przyPOmnieli o ich uzależnieniu od mięsa...mięsożercom brakuje wegetariańskich melonów arbuzów i mają kompleks bananka:( ")".

G
Gość
26 maja, 13:49, www.FederacjaZielonych.pl:

"Dobra zmiana" odkleja się od rzeczywistości staje się arogancka zamiast "słuchać ludzi"? Mandaty 500 minus za brak nieskutecznych maseczek, wkurzenie rolników (zamiast dopłat do przebranżowienia, bo z powodu zmian klimatu i niższych kosztów produkcja futer, mięsa i tak przenosi się na wschód i od lat hodowla zwierząt w Polsce jest coraz trudniejsza, Ukraina wkrótce zaleje Europę tańszą żywnością, pani Welc nieusuwalna z Urzędu Wojewódzkiego (konflikty Rail Baltica, Via Baltica, gazociągi....) czy np. ibialystok.blogspot.com/2020/10/skrzyzowanie.html Czy nowe logo promocyjne Województwa Podlaskiego przypomina lub plagiatuje logo sieci sklepów Carrefour? „Podlaskie. Skrzyżowanie szlaków”. „Logo Carrefour. Widzisz strzałki w logo tej firmy? Nie ma się co dziwić, przecież Carrefour z języka francuskiego to skrzyżowanie”. A życie na lub przy skrzyżowaniu to hałas, wypadki….Obiady dla cukrzyków, woda Krynka, sklejka … to naprawdę nic szczególnego na świecie. Zamiast promocji np. Białowieży…np. www.FestiwalZubra.pl Wobec braku skutecznej realizacji działań dotychczasowych strategii zakładających wiodącą rolę turystyki i rolnictwa, Podlasie chce udawać „innowacyjność” Warszawy:) Warszawa, Wrocław czy jakiekolwiek inne miasto i województwo w Polsce jest bardziej „przyjazne przedsiębiorcom”, lepiej skomunikowane itp. itd. Bez linii kolejowej do Białowieży czy prawdziwego lotniska w Topolanach dalej będzie skansenem? Podlasie konkuruje jedynie niższymi cenami, co jest krótkotrwałą strategią. Region nie posiada wystarczającego potencjału i zasobów, by dogonić i wyprzedzić liderów tych branż. Młodzi ludzie będą wyjeżdżać do np. Warszawy i za granicę, gdyż w innych branżach mają tam lepsze warunki pracy, kształcenia, rozwoju, wyższe zarobki i możliwości kariery. Wyjątkowość Puszczy Białowieskiej – ostatniego fragmentu naturalnego lasu w Europie, żubry to niewykorzystany potencjał, w przeciwieństwie do innych pomysłów na rozwój regionu jak np. produkcja maszyn rolniczych, usługi informatyczne, szycie bielizny itp. – tego typu działalność prowadzona już jest w innych miejscach na świecie, na większą skalę, na wyższym poziomie zaawansowania i jakości usług i produktów.

ibialystok.blogspot.com/2018/06/kampus-uniwersytetu.html

ibialystok.blogspot.com/2020/09/zwiedzanie.html

Branicki jako hetman (dowódca armii) zamiast ją unowocześnić, zbudował pałac, skutek: rozbiory Polski.

https://www.wilanow-palac.pl/jan_klemens_branicki_1689_1771_hetman_abnegat.html

"browarosss12 3 tyg. temu

Tego [email protected] R kojarze z czasow, kiedy jeszcze o kononowiczu nikt nie slyszal. kiedys (ok 2004-2005 rok) na o2.pl byly komentarze pod artykulami, kazdy mozna bylo skomentowac. i pod ABSOLUTNIE KAZDYM takim artykulem byl wpis tego swira - siedzial chyba caly dzien przy komputerze niczym Slawek i pilnowal, zeby jego komentarz byl pierwszy. nazywal sie chyba "zieloni.w.pl" , a potem "slawniwegetarianie", czy jakos tak , i kazdy jego post zachecal do wegetarianizmu, rezygnacji z miesa i ekologii w taki sposob, jak to zawsze robia psychiczni eko-terrorysci. Mial nawet swoje wlasne glupawe hasla typu "wegetarianizm wzmacnia orga(ni)zm!" "weganie maja lepsze spanie", postowal to tyle razy, ze pamietam to po prawie 17 latach."

Dodaj ogłoszenie