Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Sześć ośrodków wsparcia psychologicznego pomoże dzieciom w powrocie do szkoły

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Podpisanie porozumienia w sprawie wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży w powrocie do szkoły pomiędzy członkami Zarządu Województwa Podlaskiego oraz dyrekcją szpitala psychiatrycznego w Suwałkach.
Podpisanie porozumienia w sprawie wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży w powrocie do szkoły pomiędzy członkami Zarządu Województwa Podlaskiego oraz dyrekcją szpitala psychiatrycznego w Suwałkach. Wojciech Wojtkielewicz
Powrót do szkoły to dla wielu dzieci ogromny stres, z którym nie są w stanie sobie poradzić. Coraz częściej uczniowie cierpią na różne dolegliwości psychosomatyczne i zaburzenia emocjonalne związane z tym wydarzeniem. W radzeniu sobie z nimi mają im pomóc ośrodki wsparcia psychologicznego, w których uczniowie otrzymają pomoc psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych.

Wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży w powrocie do szkoły po okresie nauki zdalnej - m.in takie zadanie ma spełniać pięć ośrodków pomocy psychologicznej działających przy szpitalu psychiatrycznym w Suwałkach. 24 maja przedstawiciele samorządu województwa podlaskiego oraz dyrekcja szpitala w Suwałkach podpisali porozumienie w tej sprawie.

- Podpisujemy porozumienie ze szpitalem psychiatrycznym w Suwałkach w celu poszerzenia współpracy przy wdrażaniu programu dla ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży - mówił Marek Malinowski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego. - Terytorialnie te ośrodki, które działają przy szpitalu w Suwałkach obejmą powiaty: suwalski, miasto Suwałki, sejneński, augustowski i sokólski. Podobne działania od stycznia wykonuje już Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży.

Szpital psychiatryczny w Suwałkach prowadzi pięć ośrodków opieki środowiskowej, psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Teraz na jeszcze szerszą skalę będzie wspierał dzieci w powrocie do szkół.

- Powrót do szkoły po przerwie budzi wśród dzieci skrajne emocje i może wywoływać różne zaburzenia - przyznaje Bożena Łapińska, dyrektor szpitala psychiatrycznego w Suwałkach. - Obserwujemy u dzieci zaburzenia adaptacyjne, niechęć do wychodzenia z domu, izolację od grup rówieśniczych, bezsenność czy zaburzenia psychosomatyczne, które pojawiają się po długotrwałym okresie braku kontaktu z rówieśnikami. Dlatego nasze działania mają na celu nawiązanie bliższej współpracy ze wszystkimi szkołami i instytucjami, które są związane z opieką nad dziećmi, by zwiększyć dostępność do pomocy psychologicznej.

Bez kolejek, bez limitów czasowych

Do sześciu ośrodków nadzorowanych przez samorząd województwa można zgłosić się bez skierowania. Przyjść może każdy - rodzice, nauczyciel, wychowawca czy dyrektor szkoły, jeśli zauważy, że dziecko ma problemy. Pomoc jest dostępna przez pięć dni w tygodniu od godz. 11.00 do 20.00. Dziennie jeden ośrodek udziela do 20 porad, które nie są ograniczone czasowo.

- Pomoc można uzyskać bez oczekiwania w kolejkach - zapewnia Bożena Łapińska. - Gdy dziecko trafi do takiego ośrodka, wówczas otrzymuje diagnozę psychologiczną, następnie pracownicy ośrodków kontaktują się ze środowiskiem, czyli rodziną, szkołą i innymi miejscami, w których przebywa dziecko. Chodzi o to, aby uzyskać jak najwięcej informacji o sytuacji podopiecznego. Potem zespół koordynujący ustala plan terapii, w której uczestniczyć mogą osoby z otoczenia dziecka, np. nauczyciele, trenerzy itp. Na tym polega innowacyjność tego programu.

Pomoc psychologiczna ma odciążyć psychiatrów

W ośrodku dzieci i młodzież będą mogli skorzystać z pomocy psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych. Co istotne, w ośrodkach nie ma lekarzy, w tym lekarzy psychiatrów.

- Oczywiście, jeśli specjaliści zauważą, że dziecko potrzebuje specjalistycznej pomocy ze strony psychiatry, np. farmakoterapii, to skierują je do niego - zapewnia dyrektor szpitala w Suwałkach. - Jednak to, na czym nam zależy, to, aby dzieci w pierwszej kolejności uzyskiwały wsparcie na tym bardziej podstawowym poziomie, a jak najpóźniej były kierowane do psychiatrów.

Jak mówi Bożena Łapińska, w tej chwili w pięciu ośrodkach działających przy suwalskim szpitalu objętych opieką jest około 300 dzieci.

- Zgłosiły się do nas z bardzo różnymi problemami, ale obserwujemy, że znaczną ich część stanowią te związane z przerwą w bezpośrednim kontakcie z rówieśnikami.

Bożena Łapińska przyznaje, że w Polsce jest za mało psychiatrów dziecięcy. W związku z tym kolejki do nich są długie. Szpital w Suwałkach prowadzi poradnię zdrowia psychicznego od 20 lat. Pracuje w niej jeden lekarz - psychiatra dziecięcy, do którego kolejki są ogromne.

Pomoc psychologiczna na Białostocczyźnie

Dzieci i młodzież mieszkające w Białymstoku i okolicach mogą skorzystać ze wsparcia psychologicznego udzielanego przez podmioty niepubliczne.

- Dodatkowo nasz szpital w Choroszczy jest gotowy otworzyć taki ośrodek, jeśli tylko NFZ zakontraktuje takie usługi - informuje Marek Malinowski. - Podjęliśmy rozmowy w tym kierunku. Z kolei jeśli chodzi o opiekę stacjonarną, to rozbudowujemy budynek przy UDSK. Mamy nadzieję, że na początku 2023 roku będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów.

Przypomnijmy, że chodzi o Centrum Psychiatrii Dziecięcej i Dorosłych, które powstaje przy szpitalach klinicznych. Kompleks ma kosztować 40 mln zł. Porozumienie w sprawie jego utworzenia podpisano jeszcze w 2019 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny