Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Krzysztof Zawistowski - hodowca na medal

Barbara Kociakowska [email protected]
Podlaskie. Krzysztof Zawistowski - hodowca na medalKrzysztof Zawistowski odbiera nagrodę w konkursie „Producent Trzody Chlewnej Hodowca Trzody Chlewnej 2013 r.”
Podlaskie. Krzysztof Zawistowski - hodowca na medalKrzysztof Zawistowski odbiera nagrodę w konkursie „Producent Trzody Chlewnej Hodowca Trzody Chlewnej 2013 r.”
Krzysztof Zawistowski ze wsi Brzóski-Gromki znalazł się w gronie najlepszych w kraju producentów trzody chlewnej.

Konkurs „Producent Trzody Chlewnej Hodowca Trzody Chlewnej 2013 r.” zorganizowała redakcja czasopisma „Trzoda Chlewna” we współpracy m.in. z Polskim Związkiem Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus”. Krzysztof Zawistowski znalazł się w gronie laureatów, wyłonionych przez specjalnie powołaną do tego celu kapitułę konkursu, składającą się z naukowców oraz praktyków ściśle związanych z produkcją i hodowlą świń. Zajął czwarte  miejsce.

W konkursie pod uwagę brano następujące kryteria: dobrostan zwierząt, właściwe składowanie i zagospodarowanie odchodów zwierzęcych, ogólną estetykę gospodarstwa, stopień zmechanizowania prac w chlewni, nowoczesność technologii, roczny poziom produkcji (rotacja na stanowiskach) oraz roczną sprzedaż prosiąt/tuczników od jednej lochy.

– Spotykają się tu najlepsi w Polsce rolnicy, którzy mogą być wzorem dla innych

– stwierdził podczas uroczystości Ryszard Mołdrzyk, prezes  zarządu głównego Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus”. – Tego typu imprezy branżowe podnoszą świadomość hodowców i mobilizują do dalszego rozwoju.

Od kwiatów do trzody
Krzysztof Zawistowski hodowlą trzody chlewnej zajął się około 20 lat temu.

– Wcześniej zajmowałem się produkcją kwiatów, miałem szklarnie – opowiada. – Kiedy w tej branży sytuacja stawała się coraz gorsza, postanowiłem przekwalifikować się. Postawiłem na trzodę chlewną.

Dlaczego na trzodę, a nie na tak popularne w naszym regionie  mleko?
– Bo produkcja mleka jest bardziej pracochłonna – tłumaczy. – Za to produkcja trzody jest bardziej ryzykowna, raz się zarabia, a innym razem traci. Ale ja do takich warunków przyzwyczaiłem się prowadząc gospodarstwo kwiaciarskie.

Trzy tysiące tuczników rocznie
Stado podstawowe trzody chlewnej w gospodarstwie Zawistowskiego liczy około 100 loch. W zdecydowanej większości są to mieszańce dwóch ras matecznych – wbp i pbz. Pozostałą część stada stanowią lochy  rasy wbp. Średnio od lochy z jednego miotu uzyskuje się 12 prosiąt, co przy indeksie wyproszeń 2,35 daje 28 odsadzonych prosiąt rocznie. Ponadto rolnik w oddzielnym budynku inwentarskim prowadzi tucz warchlaków pochodzących z zakupu (Dania, Polska).

– W dobrym roku sprzedaję rocznie około 3000 tuczników – mówi Krzysztof Zawistowski.  Ich mięsność utrzymuje się na poziomie 61,5 proc.

Świnie utrzymywane są w systemie bezściołowym, na rusztach. Chlewnie podzielone są na sektory produkcyjne, spełniające standardy UE, wyposażone m.in.: w wentylację mechaniczną, paszociągi do zadawania pasz, karmniki oraz poidełka. Żywienie warchlaków i tuczników „papkowe” (za pomocą autokarmników) oparte jest zarówno na paszach własnych, jak i   kupowanych – rolnik korzysta z produktów firmy Ekoplon i jej doradcy żywieniowego. Stosuje dwa systemy żywienia: do woli dla warchlaków i tuczników oraz dawkowane na mokro dla loch.

Nowoczesność na każdym kroku
Gospodarstwo zajmuje powierzchnię 50 ha, z czego 19 ha jest dzierżawione. Grunty te przeznaczone są pod uprawę zbóż. Plony zbóż kształtują się na poziomie 7 t/ha. Gospodarstwo charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem mechanizacji produkcji rolniczej. Nowoczesny park maszynowy zapewnia komfort, bezpieczeństwo i dużą wydajność pracy, jak również samowystarczalność w produkcji roślinnej i zwierzęcej.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny