MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaska KAS radzi przed wyjazdem: Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem

OPRAC.: Andrzej Matys
Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press
Gdy wracamy z wakacyjnego wyjazdu, w naszym bagażu często przewozimy pamiątki z podróży, prezenty, żywność, wyroby tytoniowe i alkohol. To, co można przewozić przez granicę Unii Europejskiej i w jakich ilościach jest ściśle uregulowane.

- Ilości niektórych towarów różnią się w zależności od tego czy podróżujemy transportem lądowym, statkiem, czy samolotem.
Warto więc sprawdzić, co i w jakiej ilości można przewozić przez granicę, aby nie mić potem problemów - przypomina Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy podlaskiej KAS.

Prezenty

Towary przywożone na użytek własny lub rodziny i prezenty są zwolnione z cła i podatku, jeśli ich łączna wartość nie przekracza 300 euro (transport lądowy) lub 430 euro (transport lotniczy lub morski).

Jeśli podróżujesz samochodem, autobusem lub pociągiem, zgłoś prezenty o wartości ponad 300 euro. Jeśli podróżujesz statkiem lub samolotem, zgłoś prezenty, których wartość przekracza 430 euro.

Żywność

Żywność pochodzenia niezwierzęcego możesz na teren UE przywieźć bez granicznej kontroli sanitarnej tylko na własne potrzeby, w ilościach niehandlowych.

Przywóz żywności pochodzenia zwierzęcego, m.in. mięsa, wędlin i nabiału, jest zabroniony. Takie produkty mogą zawierać patogeny, które wywołują choroby zakaźne u zwierząt. Produkty pochodzenia zwierzęcego (nawet niewielkie ilości) musisz oddać na granicy, wyrzucić je do specjalnego pojemnika.

Wyroby tytoniowe

Podczas przekraczania granicy UE zachowaj limity przywozowe wyrobów tytoniowych. Limity zależne są od rodzaju transportu.

Jeżeli wracasz do UE transportem lądowym, to możesz przywieźć z podróży:
* 40 papierosów, lub 20 cygaretek, lub 10 cygar, lub 50 g tytoniu do palenia.

Jeżeli wracasz do UE samolotem lub statkiem, możesz przywieźć:
* 200 papierosów, lub 100 cygaretek, lub 50 cygar, lub 250 g tytoniu do palenia.

Alkohol

Napoje alkoholowe są zwolnione z należności celnych i podatkowych, jeśli wracasz z krajów poza UE i zachowasz limity:
* 1 litr alkoholu mocnego powyżej 22 proc. (np. wódka), 2 litry alkoholu do 22 proc. (np. likier), 4 litry wina, 16 litrów piwa.

Pieniądze

Maksymalnie 10 tys. euro (lub równowartość w innej walucie) w gotówce można przewieźć przez granicę bez zgłoszenia Służbie Celno-Skarbowej KAS.

Gatunki zagrożone wyginięciem

Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów, reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES.

Nielegalny przewóz okazów to przestępstwo, za które grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Możliwy jest tylko na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES.

Słoń jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Przewóz przez granicę wyrobów z kości słoniowej jest zabroniony.
Dzikie koty też są gatunkami zagrożonymi wyginięciem.

Bagaż

Podczas wakacji zachowaj ostrożność, aby nie stać się ofiarą przemytników. UWAGA! Nie zostawiaj bagaży bez opieki w miejscach publicznych i nie dawaj ich obcym. Nie przyjmuj od osób nieznajomych rzeczy do przewiezienia przez granicę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny