Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pleśń na fudze? Potrzebny silikon

(now)
Grzyb w łazience może powodować alergie wziewne i skórne. Poza tym jest bardzo nieestetyczne.

Ciemne plamy powstające między kafelkami lub w rogu kabiny prysznicowej czy wanny - poza tym, że są niezdrowe - wyglądają bardzo nieestetycznie. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie łazienki przed powstawaniem grzybów i pleśni.
Aby uniknąć tych problemów należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia. No i prawidłowo dobrać i nałożyć silikon uszczelniający.

Byle nie octowy

Co jednak zrobić, gdy grzyby już opanowały naszą łazienkę? Najlepiej wymienić stary silikon na nowy. A to - jak się okazuje - wcale nie jest skomplikowane. Trzeba tylko wybrać odpowiedni uszczelniacz i zastosować się do kilku ważnych wskazówek przy nakładaniu nowego.
Na rynku istnieją dwa rodzaje silikonów przeznaczonych do uszczelniania elementów łazienkowych - octowe i neutralne.
Do uszczelnienia przestrzeni między płytkami, umywalką czy wanną akrylową lub tworzyw sztucznych trzeba wybrać neutralny silikon sanitarny, przeznaczony do miejsc o dużej wilgotności. W zależności od podłoża należy także dobrać odpowiedni kolor masy uszczelniającej. Elementy chromowane, ze szkła i srebrne najlepiej uszczelniać silikonem przeźroczystym. Wokół wanny czy brodzika najlepiej wygląda fuga biała.

Odpowiednio zabezpieczyć

Pleśni z fugi raczej nie da się usunąć, zwłaszcza jeśli zagnieździła się tam już jakiś czas temu. Dlatego trzeba usunąć fugę i w jej miejsce nałożyć nowa warstwę silikonu.
Można to zrobić przy pomocy zwykłego domowego ostrego noża. Trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić płytek i nie zarysować podłoża, np. emalii w wannie czy umywalce. Po usunięciu resztek starego silikonu trzeba starannie wyczyścić i odtłuścić szczelinę.
Aby nie zabrudzić powierzchni, brzegi szczeliny zabezpieczamy taśmą malarską, którą usuwa się zaraz po położeniu i uformowaniu silikonu.
Po utwardzeniu silikon jest bardzo trudny do usunięcia. Narożne szczeliny możemy wypełnić silikonem używając specjalnej taśmy narożnej. Dzięki niej uzyskamy idealnie równie równą spoinę.

Gładko i równo

Suchą szczelinę wypełniamy silikonem, ruchem jednostajnym, zostawiając niewielki nadmiar masy. Następnie fugę należy wygładzić. Można to zrobić specjalną szpachelką lub palcem, zamoczonym wcześniej w detergencie.
Ważne jest, aby woda swobodnie spływała po fudze, a nie skupiała się w zagłębieniach. Gromadząca się w nich woda wypłukuje substancje chemiczne odpowiedzialne za zabezpieczenie przed pleśnią i grzybami. Położona w takich warunkach fuga nie będzie w przyszłości narażona na rozrywanie przy obciążeniu wanny w czasie kąpieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny