Planujesz wziąć kredyt gotówkowy? Na to musisz uważać

Materiał partnera zewnętrznego Lendo
Dostępność kredytów gotówkowych sprawiła, że bagatelizujemy podpisanie umowy. Po kredyty udajemy się jak po artykuły pierwszej potrzeby. Nie byłoby w tym nic złego, gdybyśmy poświęcili kilka chwil na to, aby sprawdzić, czy oferta, którą wybieramy, jest dla nas korzystna. Często jest to umowa, która wiąże nas z instytucją finansową na kilka lat.

Instytucje finansowe kuszą reklamami, z których dowiadujemy się czasem, że kredyt, który bierzemy, jest oprocentowany na 0%. Brzmi fantastycznie, ale na czym w takim razie zarabia firma?

Okazuje się, że rata kredytu w przypadku takich cudownych ofert bywa nawet wyższa, niż w innych instytucjach, bo koszty dodatkowe takie jak prowizja czy ubezpieczenia, są bardzo wysokie.

Od czego zacząć porównywanie ofert kredytów gotówkowych

Poszukiwanie odpowiedniego kredytu, warto zacząć od sprawdzenia kilku ofert, aby mieć szerszą perspektywę. Chodzenie po bankach czy instytucjach finansowych bywa czasochłonne, ale w dobie Internetu nie powinno to być dla nas przeszkodą.

Platformy takie jak Lendo, zdecydowanie przyspieszają proces kolekcjonowania ofert. Na stronie lendopolska.pl znajduje się wniosek kredytowy, gdzie po jego wypełnieniu można dostać realne oferty kredytowe od instytucji współpracujących z Lendo.

Dzięki złożeniu wniosku do wielu instytucji, w krótkim czasie otrzymujemy kilka ofert, odpowiadających na nasze warunki. Teraz czas im się przypatrzeć na spokojnie. Najlepiej w domu - bez presji pośrednika i bez pośpiechu.

Jakie koszty znajdziemy w ofertach kredytu gotówkowego?

1. RRSO — Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania
jest to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym; poza oprocentowaniem uwzględnia on inne koszty kredytu np. prowizje, opłaty, koszty niezbędnych usług dodatkowych, koszty zabezpieczenia kredytu.

2. Oprocentowanie stałe i zmienne
Oprocentowanie stałe jest niezmienne w całym okresie spłaty kredytu gotówkowego. Otrzymany na początku obowiązywania umowy kredytowej harmonogram spłat nie będzie podlegał żadnym zmianom.

Oprocentowanie zmienne jest najczęściej sumą elementu stałego (marży) i jakiegoś punktu odniesienia (np. oprocentowania obowiązującego na rynku międzybankowym – wskaźnik WIBOR).

3. Opłata przygotowawcza za udzielenie kredytu.

W dużej mierze wynagrodzenie dla pośrednika lub przedstawiciela. Jest procentem od kwoty udzielanego kredytu gotówkowego.

4. Ubezpieczenie kredytu gotówkowego
Teoretycznie nie może być obowiązkowe, w praktyce często wygląda to tak, że jeżeli z niego rezygnujemy, dostajemy ofertę z dużo wyższą prowizją.

Z ubezpieczenia można zrezygnować w trakcie spłacania rat, ale i na tę okoliczność instytucje finansowe się zabezpieczają. Prowizja lub marża, o ile jest taki zapis w umowie LUB regulaminie, mogą w momencie zerwania umowy ubezpieczenia wzrosnąć automatycznie.

Oczywiście przedstawiciele instytucji informują nas o wszystkich kosztach kredytu, ale przy bardzo wielu informacjach wysłuchanych w krótkim czasie, mamy prawo nie wychwycić wszystkiego.

Jakie dodatkowe koszty możemy znaleźć w warunkach kredytu gotówkowego.

5. Tabela opłat i prowizji kredytu gotówkowego
No i tutaj znajdziemy prawdziwe perełki. Oczywiście staramy się, aby każda rata była płacona terminowo, ale w razie lekkiego opóźnienia, koszty monitów bywają ogromne.

Aby wybrać najlepszą ofertę kredytu gotówkowego, warto na zimno skalkulować propozycje, które dostaniemy od kilku instytucji. Nie bójmy się też zaufać intuicji i jeżeli cokolwiek wzbudzi nasze wątpliwości dociekać, a nawet zrezygnować z danej oferty.

Nie ma nic prostszego w kalkulacji kosztów jak pomnożenie raty i ilości miesięcy. Bo tak naprawdę dla nas nie ma znaczenia, czy zapłacimy bankowi prowizję, czy marżę. Dla nas jako kredytobiorców liczy się to, ile musimy zapłacić więcej.

Możliwość złożenia wniosku - Lendopolska.pl

Jak działa bezpośrednik kredytowy Lendo?

Po wypełnieniu wniosku kredytowego na stronie lendopolska.pl trafia on do analizy do współpracujących banków i instytucji pożyczkowych. Złożenie wniosku zajmuje tylko kilka minut. Po złożeniu wniosku otrzymasz oferty pożyczek dopasowane do Twojej sytuacji finansowej. Najważniejsze jest to, że wszystkie formalności związane ze złożeniem wniosku i otrzymywaniem oferty możemy zrobić w wolnej chwili w domu czy w dowolnym miejscu.

Wideo

Materiał oryginalny: Planujesz wziąć kredyt gotówkowy? Na to musisz uważać - Polska Times

Dodaj ogłoszenie