MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień jesieni 2023. Kiedy zaczyna się jesień astronomiczna i kalendarzowa? Czym się różnią? Jak dawniej witano jesień?

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Jesień 2023 zbliża się wielkimi krokami, co możemy już poczuć w powietrzu, które zrobiło się bardziej rześkie i zobaczyć w przyrodzie, która powoli zaczęła zrzucać monotonną letnią zieleń i przybierać bardziej kolorową szatę. Kiedy zaczyna się jesień 2023? Czym jesień kalendarzowa różni się od astronomicznej? Jakie zwyczaje wiążą się z początkiem trzeciej pory roku?

Spis treści

Kiedy zaczyna się jesień 2023?

Święto plonów w Strzyżowie.
Pierwszy dzień jesieni zbliża się wielkimi krokami. Kiedy zaczyna się w Polsce jesień astronomiczna, a kiedy kalendarzowa? Jak witali jesień dawni Słowianie i jak obchodzi się dziś dożynki? Na zdjęciu: święto plonów w Strzyżowie. Paweł Dubiel / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

W 2023 roku jesień zacznie się oficjalnie w sobotę 23 września. Ten dzień wyznacza zarówno początek kalendarzowej, jak i astronomicznej jesieni. Czym różnią się od siebie te pojęcia?

  • Jesień kalendarzowa zaczyna się zawsze 23 września. Pierwszy dzień jesieni kalendarzowej to data umowna, która z reguły, choć nie zawsze pokrywa się z początkiem jesieni astronomicznej.
  • Jesień astronomiczna jest związana z wędrówką Ziemi wokół słońca. W okolicach 22 lub 23 września Ziemia przechodzi przez punkt Wagi i od tego momentu przez kolejne sześć miesięcy półkula południowa będzie dostawała więcej promieni słonecznych od północnej. Wtedy na lądach półkuli północnej, w tym w Europie, panuje jesień, a po niej zima.
    Jesień meteorologiczna to z kolei umowny okres od 1 września do 30 listopada. Tego pojęcia używają przede wszystkim klimatolodzy i meteorolodzy do porównywania pogody w analogicznych okresach na przestrzeni lat.

W tym roku pierwszy dzień jesieni kalendarzowej i astronomicznej to ta sama data.

Jesień astronomiczna i równonoc 2023

Początek astronomicznej jesieni wyznacza zjawisko równonocy. Wraz z rozpoczęciem lata dni zaczęły się skracać i właśnie na początku jesieni zrównają się długością z nocą: będziemy mieli dokładnie 12 godzin światła i 12 godzin ciemności. W tym krótkim czasie słońce będzie stało bezpośrednio nad równikiem Ziemi i oświetlało obie półkule z dokładnie takim samym natężeniem.

Potem, aż do 22 grudnia, dni będą stawały się coraz krótsze od nocy. Tuż przed Bożym Narodzeniem nastąpi przesilenie zimowe, kiedy dni znowu zaczną się wydłużać, choć będą nadal krótsze od nocy aż do początku wiosny.

To też może cię zainteresować:

Pierwszy dzień jesieni w tradycjach i obyczajach. Od Święta Plonów do dożynek

Pierwszy dzień jesieni w religii dawnych Słowian obchodzony był jako Święto Plonów i wyznaczał koniec żniw. Święto Plonów miało służyć wyproszeniu u bogów urodzaju – rolnicy nigdy do końca nie wiedzieli, jak duży plon udało im się uzyskać i czy starczy ziarna, by cała społeczność przetrwała zimę.

Dlatego Słowianie zanosili w pierwszy dzień jesieni modły do swoich bogów, składali plony w świątyniach, a przed figurami Świętowita czy Welesa ustawiali dary, np. kubki z piwem czy miodem pitnym.

Jedną ze starosłowiańskich tradycji było też pieczenie kołacza, czyli specjalnego bochna chleba gigantycznych rozmiarów. Jeśli kapłan mógł się za nim cały schować, oznaczało to dobrą wróżbę i zapowiedź, że plony faktycznie były bardzo obfite.

Dzisiaj Święto Plonów obchodzone jest nadal jako dożynki. Nie mają one ustalonej daty i wiele lokalnych społeczności obchodzi je w różnych terminach, najczęściej jednak w którąś niedzielę września lub jeszcze w sierpniu.

Dożynki to czas zabawy, często połączony z uroczystościami religijnymi; w wielu miejscach nadal kultywuje się też starosłowiańskie obyczaje, jak np. plecenie wieńców z kłosów, kwiatów i owoców. Były obchodzone szczególnie hucznie w okresie PRL, gdy obfite plony miały dowodzić skuteczności gospodarki socjalistycznej i triumfu komunizmu nad kapitalizmem.

Początek jesieni, czyli dożynkowe zabawy

Zapraszamy do galerii zdjęć z obchodów dożynek w Polsce. Każda społeczność ma własne tradycje witania jesieni - zaplanujcie wycieczkę po Polsce na przełomie lata i jesieni, by poznać najciekawsze regionalne obyczaje.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Źródła: Kalendarz Świąt, Fani Pogody

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwszy dzień jesieni 2023. Kiedy zaczyna się jesień astronomiczna i kalendarzowa? Czym się różnią? Jak dawniej witano jesień? - Strona Podróży

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny