MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piękno tkwi w detalach

Maryla Pawlak-Żalikowska Fot. Wojciech Oksztol
Sławomir Mocarski (w środku) i jego ekipa potrafią „bawić się” formą
Sławomir Mocarski (w środku) i jego ekipa potrafią „bawić się” formą
Nie boimy się nietypowych rozwiązań – zapewnia Sławomir Mocarski, właściciel białostockiego Imexu. – Mamy własny zespół projektowy i bardzo indywidualne podejście do bryły.

Bryły czyli biurka, stołu, szafek, szaf, lad recepcyjnych i barowych. Wyobraźmy sobie: duże, puste pomieszczenie. Zarys owalnego, kamiennego cokołu na podłodze, występ sufitu w kształcie łuku. I tyle. A ma to być recepcja firmy. Może hotelu.

Albo tak: niewielka kuchnia w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu. Nie ma miejsca na wielki obiadowy stół, ale przecież można sobie z tym jakoś poradzić. Żeby było i ładnie, i funkcjonalnie. I w zgodzie z indywidualnymi gustami mieszkańców.

Co jest potrzebne? Po pierwsze – otwarte głowy projektantów. Po drugie – materiały pozwalające na uzyskanie wymyślonego przez nich efektu. Po trzecie – profesjonalizm wykonania.

W zależności od efektu, jakiego życzy sobie klient, na kamiennym cokole pustego pomieszczenia opisanego na początku i na łukowym suficie, ludzie Imexu wyczarowują detale architektoniczne wykończane drewnem, szkłem lub okładzinami o różnych fakturach. Albo też przyciągające oko oryginalne bryły formowane z corianu. Domową kuchnię zaaranżują w stylu ascetycznego minimalizmu lub pełnego frezowanych płaszczyzn rustykalizmu.

Corian, szkło i laminaty

Można powiedzieć: biurko jakie jest, każdy widzi. Blat. Nogi. Szuflady i może szafka na dokumenty. Okazuje się, że przy dzisiejszych technologiach teoretycznie proste bryły nabierają zaskakujących kształtów. Wcale nie uciekając do krzywizn „ludwików” i barokowego natłoku form można zbudować kilkupoziomowy, przyciągający oko, nietypowy, a jednocześnie bardzo prosty mebel. To często nie tylko kwestia lekkiej kreski projektanta. Również bardzo ciekawego doboru faktur. Sławomir Mocarski bierze do ręki kawałek jednej z okładzin HPL: odporna na ścieranie, w wielu kolorach, o bardzo ciekawych fakturach, jest jednocześnie bardzo elastyczna.

– To okładziny wielkoformatowe, giętkie, pozwalające na przykrycie ostrych krawędzi szkieletu mebla – demonstruje szef Imexu.

Kapitalne wrażenie robią z kolei bryły tworzone z corianu. Nadaje się on idealnie do innowacyjnych kreacji architektonicznych. Może być cięty i wycinany, rzeźbiony i obrabiany jak drewno, szlifowany, formowany termicznie i łączony z innymi materiałami takimi jak glazura i terakota, stal nierdzewna, drewno, granit i szkło. Pozwala tworzyć meble i cokoły. W kilkudziesięciu kolorach.

Kuchnia z perspektywy wózka

Dla osób niepełnosprawnych Imex szykuje właśnie kuchnie o specyficznych gabarytach i udogodnieniach. Będzie tam obniżony zlew, dookoła zabudowy poprowadzone zostaną relingi umożliwiające przesuwanie się na wózku. W szafkach będą wysuwane kosze, żeby nie trzeba było głęboko sięgać np. po garnki czy talerze. A płyta piekarnika zostanie tak usytuowana, żeby osoba na wózku miała do niej wygodny dostęp. Jak każda wersja zabudowy wykonanej przez Imex, będzie to oferta możliwa do zrealizowania w kilku wersjach cenowych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny