Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PEPEES z pomocą dla Afryki

Redakcja
Osiem symboli Milenijnych Celów Rozwoju
Osiem symboli Milenijnych Celów Rozwoju
Na potrzeby pozostających pod opieką sióstr hospicjum, przychodni oraz przedszkola, łomżyński producent skrobi ziemniaczanej będzie dostarczał do Zambii skrobię oraz glukozę.

30-tysięczna Chilanga leży około 15 kilometrów od stolicy Zambii, Lusaki. Większość mieszkańców tej okolicy żyje w skrajnej biedzie. Od wielu lat misja Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza pomaga im zmagać się z codziennymi problemami - brakiem dostępu do wody, brakiem pieniędzy i bezrobociem, które w konsekwencji często prowadzą do głodu, braku dostępu do edukacji, ale i rozprzestrzeniania się różnych chorób. W Chilandze siostry prowadzą Hospicjum Matki Miłosierdzia i przychodnię dla chorych na AIDS, dwie szkoły podstawowe oraz przedszkole, a także szkołę gospodarstwa domowego, gdzie prowadzone są kursy kroju i szycia dla kobiet.

- Wiemy, że większość działań prowadzonych przez siostry uzależniona jest od dotacji i wsparcia materialnego pochodzących od darczyńców, dlatego postanowiliśmy przekazywać im nasze produkty i w ten sposób wspomóc je w walce z głodem 

- mówi Wojciech Faszczewski, prezes spółki PEPEES.

Na potrzeby pozostających pod opieką sióstr hospicjum, przychodni oraz przedszkola, łomżyński producent skrobi ziemniaczanej będzie dostarczał do Zambii skrobię oraz glukozę. Skrobia będzie mogła być wykorzystywana do przygotowywania kisielu, a glukoza - do bezpośredniego spożycia oraz słodzenia, jako produkt wysokokaloryczny, łatwo przyswajalny przez organizm, regenerujący siły, m.in. w okresach rekonwalescencji czy stanach wyczerpania.

- Prowadzimy działania pomocowe na terenie Polski, uznaliśmy jednak, że warto pomóc siostrom w ich trudzie - komentuje Faszczewski. - Być może w ten sposób i my przyczynimy się do jednego z tzw. Milenijnych Celów Rozwoju, określonych w 2000 r. przez ONZ . Jest nim wyeliminowanie skrajnego ubóstwa i głodu na świecie do 2015 r. Zapewne w skali potrzeb światowych nasza pomoc może wydać się niewielką, ale to właśnie suma takich działań ze strony rządów, ale i odpowiedzialnych społecznie firm, przyczyni się do osiągnięcia tego celu.

Milenijne Cele Rozwoju:
CEL 1: Wyeliminowanie skrajnego ubóstwa i głodu poprzez zmniejszenie o połowę liczby ludzi, których dochód nie przekracza 1 dolara dziennie
CEL 2: Zapewnienie powszechnego nauczania na poziomie podstawowym poprzez zapewnienie wszystkim chłopcom i dziewczętom możliwości ukończenia pełnego cyklu nauki na poziomie podstawowym.
CEL 3: Promocja równości płci i awans społeczny kobiet poprzez wyeliminowanie nierównego dostępu płci do pierwszego i drugiego szczebla edukacyjnego do 2005 roku, a na wyższych szczeblach do 2015 roku
CEL 4: Ograniczenie umieralności dzieci poprzez zmniejszenie o 2/3 wskaźnika umieralności dzieci w wieku do 5 lat
CEL 5: Poprawa opieki zdrowotnej nad matkami poprzez zmniejszenie o ¾ wskaźnika umieralności matek
CEL 6: Ograniczenie rozprzestrzeniania się HIV/AIDS, malarii i innych chorób poprzez powstrzymanie rozprzestrzeniania się HIV/AIDS i ograniczenie nowych zakażeń, powstrzymanie rozprzestrzeniania się malarii i innych groźnych chorób oraz ograniczenie nowych zachorowań
CEL 7: Stosowanie zrównoważonych metod gospodarowania zasobami naturalnymi poprzez uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju w krajowych strategiach i programach, stosowanie metod hamujących zubożenie środowiska naturalnego. Zmniejszenie o połowę liczby ludzi pozbawionych stałego dostępu do czystej wody pitnej. Do 2020 roku osiągnięcie znacznej poprawy warunków życia przynajmniej 100 milionów mieszkańców slumsów.
CEL 8: Stworzenie globalnego partnerskiego porozumienia na rzecz rozwoju poprzez wypracowanie dostępnego dla wszystkich, opartego na jasnych przepisach, przewidywalnego i nikogo nie dyskryminującego systemu handlowo – finansowego, zobowiązanie uczestników systemu do podejmowania działalności promującej dobre praktyki rządzenia, rozwój i ograniczanie ubóstwa, uwzględnienie szczególnych potrzeb państw najsłabiej rozwiniętych, wyspiarskich i śródlądowych (zwłaszcza zwiększenie dostępu do rynków krajów rozwiniętych, redukcję długów, zwiększenie pomocy rozwojowej), wypracowanie strategii na rzecz zapewnienia pracy młodemu pokoleniu, zwiększenie dostępu do leków dla krajów rozwijających się oraz umożliwienie im korzystania z dobrodziejstw nowoczesnej technologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny