MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Panorama miasta. Wieże widokowe jeszcze nie w tym roku

(mak)
Dzwonnica obok świątyni na Antoniuku może być również punktem widokowym
Dzwonnica obok świątyni na Antoniuku może być również punktem widokowym Wojciech Oksztol
Panorama Białegostoku. Dzwonnica na Antoniuku jeszcze nie gotowa. Kościół św. Rocha - proboszcz jeszcze nie podjął decyzji.

Kiedy skończymy, każdy będzie mógł wejść na górę i podziwiać widoki. Ale trzeba już teraz ćwiczyć kondycję, bo to bardzo, bardzo wysoko - zapowiada ks. Jerzy Boreczko, proboszcz prawosławnej parafii św. Ducha.

W Białymstoku od kilku lat trwają starania o stworzenie miejsca, z którego można by podziwiać panoramę miasta. Jedną z propozycji jest właśnie dzwonnica obok świątyni na Antoniuku. Jej budowa trwa już od kilku lat. Sama konstrukcja już stoi. Teraz trwają prace budowlane w środku. Wieża ma około 70 metrów wysokości, a platforma, z której będzie można podziwiać widoki, będzie położona w okolicach 60 metra.

- Mamy nadzieję, że ukończymy budowę pod koniec przyszłego roku - dodaje ksiądz Boreczko.

Wieże widokowe w kościołach

Do tej pory tylko w kościele św. Wojciecha, przy ulicy Warszawskiej można było wejść na dzwonnicę, żeby popatrzeć na miasto z góry. Już w ubiegłym roku można było telefonicznie umówić zwiedzanie z proboszczem. Nie wiadomo jednak, czy wieża będzie też czynna tego lata.

- Jeszcze nie sprawdzaliśmy w jakim stanie przetrwała zimę. Być może konieczne będą jakieś remonty - mówi ks. Jarosław Ciuchna z parafii św. Wojciecha.

Ciągle trwają też rozmowy na temat otwarcia dla zwiedzających wieży kościoła św. Rocha. Ta dzwonnica jest jedną z najwyższych w mieście. Ma prawie 80 metrów wysokości.

- Rzeczywiście planujemy udostępnić ją turystom. Ale na razie nie wiadomo kiedy - mówi ks. Tadeusz Żdanuk, proboszcz parafii. - Wszystko zależy od tego czy spełnimy wymogi prawne i budowlane. Właśnie przygotowujemy dokumentacje i umowę z miastem.

Księża zapowiadają, że na wieże będzie mógł wejść każdy chętny. Wstęp nie będzie biletowany, ale wszystkie parafie liczą na niewielką ofiarę na budowę od odwiedzających.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny