ORLEN wspiera niepełnosprawnych nie tylko z myślą o medalach letnich igrzysk paralimpijskich. Najważniejszy jest uśmiech sportowych amatorów

Partnerem cyklu jest ORLEN
Polscy sportowcy niepełnosprawni we wszystkich dotychczasowych letnich igrzyskach paralimpijskich zdobyli aż 753 medale (269 złotych, 265 srebrnych i 219 brązowych). Przed nami igrzyska w Paryżu 2024, ale polscy paralimpijczycy, ich opiekunowie i donatorzy myślą już o kolejnych letnich igrzyskach, które odbędą się w Los Angeles w 2028 roku. By sięgnąć gwiazd i spełniać marzenia, polskim paralimpijczykom pomaga firma ORLEN.

„Sięgnijmy po medale Los Angeles 2028”

Strzałem w dziesiątkę jest projekt „Sięgnijmy po medale Los Angeles 2028”. To projekt działający we współpracy z ORLEN. Ma na celu aktywizację sportową osób z niepełnosprawnościami, poprawę potencjału sportowego Polski w dyscyplinach paralimpijskich, a przy okazji znalezienie osób z niepełnosprawnościami, które będą w stanie wystartować w igrzyskach paralimpijskich. ORLEN udziela dużej pomocy przy organizacji campów oraz wspiera Komitet Paralimpijski.

- Dzięki wsparciu marki ORLEN jesteśmy w stanie organizować i realizować fantastyczny projekt, który jest naszą dumą - mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Centrum Inicjatyw Sportowych. - Jesteśmy w stanie wspierać codziennie osoby z niepełnosprawnościami w sięganiu nie tylko po medale, ale po ich marzenia, które realizują dzięki sportowi.

Miejscem aktywności niepełnosprawnych jest należąca do Fundacji Centrum Inicjatyw Sportowych hala 100-lecia Cracovii przy al. Focha 40, w Krakowie. Kto może spróbować swoich sił? Każdy, kto zgłosi się do udziału w obozie sportowym lub przyjdzie na trening w ramach jednej z czternastu dyscyplin sportowych uprawianych w Centrum Sportu Niepełnosprawnych.

- To jest też ich miejsce niebywałe i niecodzienne, bo w 100 procentach jest dostosowanie dla osób z niepełnosprawnościami - dodaje Agnieszka Pleti. - Sportowcy mają totalną swobodę rozwijania się i wspierania najlepszą kadrą trenerską.

W hali Fundacji Centrum Inicjatyw Sportowych trenują m.in. tenisiści stołowi.

- W tygodniu trenujemy cztery razy - opowiada trener Maksym Chudzicki. - Średnio grupa treningowa składa się z 10-20 osób. Trenują z nami również kobiety, nie ma ograniczeń wiekowych, przedział jest od 10 do 80 lat nawet. Dzięki wsparciu ORLEN-u mamy przepiękną halę, mamy zaplecze treningowe na dużym poziomie.

Trzeba podziwiać sportowców rywalizujących w blind footballu. Wiele dobrego słyszeliśmy o drużynie „Krakowskich Świstaków”, bo tak pieszczotliwie nazywają się zawodnicy WBR Groundhogs Kraków - pierwszej w Małopolsce drużyny niewidomych i słabowidzących goalbalistów.

ORLEN wspiera niepełnosprawnych nie tylko z myślą o medalach letnich igrzysk paralimpijskich. Najważniejszy jest uśmiech sportowych amatorów

- Ta dyscyplina jest ciekawą formą samorealizacji osób z dysfunkcją wzroku, możliwością rywalizacji w drużynie, bo jest to jedna z dwóch drużynowych dyscyplin sportu paralimpijskiego - mówi Piotr Niesyczyński, trener WBR Groundhogs Kraków. - Dzięki wsparciu ORLEN-u możemy trenować w bezpiecznych i komfortowych warunkach.

Co o treningach, zajęciach i kompleksowej opiece sądzą sami sportowcy?

- To jest bardzo dobra dla mnie terapia psychiczna - mówi Dominik Mędrala, zawodnik WBR Groundhogs Kraków. - Jak przychodziłem do goalballa (to gra drużynowa dla osób niewidomych i słabowidzących - przyp. red.) było mi dosyć ciężko radzić sobie samemu z niektórymi problemami, teraz mogę tą złą energię, złe emocje przekierować na trening i dzięki temu osiągnąć jeszcze więcej.

W ilu dyscyplinach mogą realizować się niepełnosprawni?

- To jest czternaście dyscyplin, z których osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać, przychodząc do nas na halę - zdradza Agnieszka Pleti. - W tygodniu mamy 40 godzin, które dzięki projektowi możemy przeznaczyć dla niepełnosprawnych zupełnie bezpłatnie.

Junior Amp Futbol Warszawa

Polski Amp Futbol na cały świat został rozsławiony dzięki Marcinowi Oleksemu (Warta Poznań), który na gali FIFA The Best w Paryżu dostał Nagrodę Puskasa (Puskas Award) za gola roku. Naszemu reprezentantowi nagrodę wręczył legendarny były zawodnik Juventusu, Alessandro Del Piero, a brawo bili słynni Leo Messi i Kylian Mbappe.

ORLEN wspiera niepełnosprawnych nie tylko z myślą o medalach letnich igrzysk paralimpijskich. Najważniejszy jest uśmiech sportowych amatorów

- Dyscyplina, którą się zajmujemy, czyli Amp Futbol ma już ponad 40 lat, ale tak naprawdę do niedawna była dostępna tylko dla dorosłych zawodników - mówi Mateusz Widłak, prezes Ampfutbol Polska. - My uruchomiliśmy juniorski Amp Futbol dla dzieci. W ramach projektu dzieciaki z całej Polski spotykają się raz w miesiącu, na weekendowych zgrupowaniach w różnych miastach. Campy są bezpłatne dla wszystkich uczestników. Dzięki wsparciu Grupy ORLEN możemy rozwijać nasz projekt, mogliśmy też stworzyć kadrę U19, możemy coraz więcej dzieci zapraszać na treningi Junior Amp Futbol. Jesteśmy wdzięczni Grupie ORLEN za to wsparcie.

W projekcie Junior Amp Futbol trenują dzieciaki od 6 do 16 lat. To projekt otwarty dla chłopców i dziewczynek. Powstała kadra kobiet Amp Futbolu, która przygotowuje się do mistrzostw świata. Młodzi do niedawna zawodnicy wchodzą do seniorskiej reprezentacji Polski, mamy przykłady zawodników, którzy byli na Junior campach jako dzieci, a teraz stanowią o sile reprezentacji i zdobywają medale mistrzostw Europy.

Kuźnia niebieskich talentów

- Największym wspólnym sukcesem Grupy ORLEN z klubem bokserskim jest Kuźnia niebieskich talentów - mówi Maciej Brzostek, trener i założyciel Stowarzyszenia Brzostek Top Team w Gdańsku. - To akademia boksu dla dzieci ze spektrum autyzmu i zespołem aspergera. Projekt, który realizujemy od dwóch lat, odniósł niesamowity sukces. Prowadzimy trzy grupy dziesięcioosobowe, w planach jest czwarta grupa. Cieszymy się, że efekt naszej pracy jest ogromny. To są trudne treningi, ale niesamowicie skuteczne. Na treningach komercyjnych mamy 50 dzieci, z którymi trenuje jeden, dwóch trenerów, tutaj mamy dwóch trenerów, jednego psychologa, a dzieci mamy tylko dziesięcioro. Na treningu wspiera nas psycholog, który pokazuje, jak reagować na różne zachowania dzieci. Na naszych zajęciach widać, jak dzieci rozwijają się emocjonalne, otwierają się na inne dzieci, pomagają sobie, a nauczyciele i rodzice nie mogą wyjść z podziwu, że jedno dziecko zaczyna pomagać drugiemu. Dzięki Grupie ORLEN nasza grupa rozwija się dla dzieci ze spektrum autyzmu i zespołem aspergera. Cieszymy się, że jesteście z nami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: ORLEN wspiera niepełnosprawnych nie tylko z myślą o medalach letnich igrzysk paralimpijskich. Najważniejszy jest uśmiech sportowych amatorów - Sportowy24

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny