Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni nie będą mieli konkurencji w wyborach samorządowych 7 kwietnia

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie już 7 kwietnia
Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie już 7 kwietnia archiwum
W kilkunastu gminach naszego regionu wybory na burmistrzów, wójtów, a nawet na prezydenta są praktycznie rozstrzygnięte. Zgłoszono tylko po jednym kandydacie.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie już 7 kwietnia. Wybierzemy radnych wszystkich szczebli samorządu (gmin, powiatów, województwa). Mandaty wójtów, prezydentów i burmistrzów zdobędą ci, którzy otrzymają ponad 50 procent poparcia. Niższy wynik oznacza dogrywkę, która jest zaplanowana w drugiej turze wyznaczonej na 21 kwietnia.

Są jednak gminy, gdzie już dzisiaj kandydaci na burmistrzów, wójtów i prezydenta mogą się praktycznie cieszyć ze zwycięstwa. Taka sytuacja jest w kilkunastu gminach naszego regionu, gdzie zgłoszono tylko po jednym kandydacie. To dotychczasowi włodarze. Konkurencyjne komitety wyborcze udzieliły im poparcia lub uznały, że nie ma sensu wystawiać swoich na pewną porażkę. Głosowanie w tych 14 gminach odbędzie się, ale karta wyborcza będzie nieco inna niż tam, gdzie kandydatów jest co najmniej dwóch.

- Na karcie wyborczej będzie nazwisko jednego kandydata oraz dwie rubryki TAK/NIE. Wyborca może postawić znak X w wybranej przez siebie rubryce - wyjaśnia Waldemar Gorzycki, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Szczecinie.

Najbardziej znany przypadek takiej sytuacji jest w Stargardzie. Na prezydenta miasta wystartuje tylko 49-letni Rafał Zając, obecny włodarz miasta. W powiecie kamieńskim taka sytuacja jest aż w trzech na sześć gmin.

W Golczewie na burmistrza startuje tylko 39-letni Maciej Zieliński, w Międzyzdrojach 37-letni Mateusz Bobek, a o fotel wójta Świerzna ponownie zabiega 37-letni Radosław Drozdowicz.

Podobna sytuacja jest w trzech gminach powiatu gryfickiego. Kontrkandydatów nie mają 38-letni Michał Zinowik, wójt Brojc, 60-letni Lech Puzdrowski w Karnicach oraz 59-letni Konstanty Oświęcimski, wójt Rewala.

W powiecie goleniowskim kontrkandydata nie ma 72-letni burmistrz Stepnicy Andrzej Wyganowski oraz 65-letni Krzysztof Szwedo, wójt Osiny.

W powiecie choszczeńskim jedynym kandydatem na wójta Krzęcina jest 58-letni Bogdan Brzustowicz, a w powiecie gryfińskim rywala nie ma 45-letni Paweł Wróbel, wójt Widuchowej.

W Boleszkowicach (powiat myśliborski) jedynym kandydatem na wójta jest 41-letni Marek Czypar, w Lipianach (powiat pyrzycki) na burmistrza startuje 38-letni Bartłomiej Królikowski, a w Resku (powiat łobeski) 59-letni Arkadiusz Czerwiński.

Najwięcej chętnych na przewodzenie jest w gminie Stargard. O fotel wójta powalczy tam aż sześcioro kandydatów, w tym cztery kobiety.

Po pięcioro wystartuje w Widuchowej, Choszcznie, Maszewie, Nowogardzie, Gryfinie, Dębnie. W Szczecinie i Świnoujściu o fotel prezydenta powalczy po czterech kandydatów.

Jest jeszcze jedna ciekawostka związana z głosowaniem w gminach do 20 tys. mieszkańców. Tam obowiązują okręgi jednomandatowe. W kilku przypadkach zgłosił się tylko jeden kandydat. W związku z tym wyborów się nie przeprowadza, a kandydat obejmie mandat radnego z urzędu. Tak jest np. w Rewalu, gdzie na 15 okręgów aż w siedmiu zgłosiło się tylko po jednym kandydacie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński