Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oładki ziemniaczane, brusznicówka i inne czyli smaki i smaczki kuchni kresowej

Maryla Pawlak-Żalikowska
Garść zbieranych jesienią borowików duszonych w śmietanie, podana w wydrążonej bułce.Pychota!
Garść zbieranych jesienią borowików duszonych w śmietanie, podana w wydrążonej bułce.Pychota!
Zrazy siemiatyckie, bażant z Drohiczyna, bigos białowieski, hamantaschen z Tykocina, ciasto pastora z Węgrowa i wreszcie brusznicówka Haliny Gnatowej herbu Topór ze wsi Pawłowicze. Nazwy i geografia tych potraw mówią wszystko. Jesteśmy w samym środku tradycji kulinarnych Wileńszczyzny, Grodzieńszczyzny i Podlasia. Tradycji - co ciekawsze - coraz żywszej na współczesnych polskich Kresach.

Przepisy kulinarne, wywodzące się z naszej tradycji, znajdziemy w "Kuchni kresowej z Podlasia" Adrianny Ewy Stawskiej. Oto niektóre z nich.

Dzięgielówka

- Składniki: 1 dkg suszonego korzenia arcydzięgla litwora, litr wódki 45-proc., 0,1 l spirytusu, 0,1 l wody, 10 dkg cukru.

- Przygotowanie: Do słoja wsypujemy zioło, odstawiamy na trzy doby. Do ciepłego syropu z wody i cukru dodajemy spirytus. Wódkę znad suszu zlewamy przez bibułę do syropu, dodajemy spirytus, wstrząsamy i odstawiamy na dobę. Można pić zaraz po przyrządzeniu, ale przechowywanie w chłodzie poprawia jej jakość.

Siemiatycki kurczak wykwintny

- Składniki: 2 kurczaki po 1,5 kg wagi, 16 sztuk naleśników, 10 dkg masła, pół szklanki bulionu, 2 łyżki majeranku, sól, pieprz.

- Przygotowanie: Umyte i oczyszczone kurczaki oprószyć wewnątrz solą, pieprzem i majerankiem. Usmażone naleśniki posmarować bardzo cienko masłem, zwinąć, pociąć w paski i włożyć do środka kurczaków. Kurczaki zaszyć, posmarować po wierzchu stopionym masłem, posypać solą, pieprzem i majerankiem. Ułożyć w brytfannie piersiami do góry i piec dwie godziny w temperaturze 180 st. C, często podlewając bulionem.

Po upieczeniu wyjąć nici, kurczaki podzielić każdy na cztery porcje i ułożyć na półmisku tak, aby naleśniki były pod spodem każdej porcji. Podawać z zieloną sałatą i śmietaną na słodko.

Nadbużańskie oładki ziemniaczane

- Składniki: 1,5 kg ziemniaków, 2 łyżki mąki, jajko, sól, pieprz, pół szklanki oleju do smażenia oładków, łyżka masła do posmarowania brytfanny, jeden z trzech farszów.

- Przygotowanie: Obrane i umyte ziemniaki zetrzeć na tarce o bardzo drobnych otworach. Dodać sol, pieprz, mąkę i jajo. Smażyć na oleju placuszki z obu stron na rumiano. Na każdy placuszek nałożyć farsz i przykryć drugim plackiem. Ułożyć w brytfannie wysmarowanej masłem i wstawić do dobrze nagrzanego piekarnika (180 st. C) na 30 minut.

- Farsz 1: 50 dkg mielonego mięsa wieprzowego, 4-5 ząbków czosnku, sól, pieprz, pół szklanki wody. Mięso dokładnie wyrobić z wodą i drobno posiekanym czosnkiem, doprawić solą i pieprzem.

- Farsz 2: 50 dkg filetów ze świeżej lub mrożonej ryby, cebula, 1/3 szklanki oleju, 2 dkg suszonych grzybów, jajko ugotowane na twardo.

- Farsz 3: 6 jajek ugotowanych na twardo, 2 cebule, łyżka masła, sól, pieprz. Cebulę posiekaną i przesmażona na maśle dodać do drobno posiekanych jajek, przyprawić solą i pieprzem.

Hamantaschen miodowe

Hamantaschen to nadziewane makiem, miodem lub powidłami bardzo słodkie ciastka w kształcie trójkąta, związane z żydowską tradycja obchodzenia święta Purim.

- Składniki: 4 szklanki mąki pszennej, 10 dkg margaryny, 4 jaja, szklanka płynnego
miodu, pół łyżeczki soli, łyżeczka proszku do pieczenia. Nadzienie z maku: 2 szklanki maku, szklanka mleka, 3/4 szklanki płynnego miodu, skórka otarta z cytryny, pół szklanki rodzynek.

- Przygotowanie: Mąkę przesiać do miski, dodać sól i proszek do pieczenia. Zrobić dołek. Wlać do niego miód, dodać roztrzepane uprzednio jaja i miękką margarynę. Zagnieść szybko ciasto. Przełożyć na posypaną mąką stolnicę, rozwałkować na grubość około pół centymetra. Wykrawać kwadraty o boku 10 cm. Kłaść na każdy czubatą łyżkę nadzienia, zlepiać brzegi ciasta w trójkąty. Kłaść na blaszce posmarowanej margaryną lub wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiać do nagrzanego piekarnika. Piec do zrumienienia przez około 20 minut w temperaturze 180 st. C. nadzienie z maku: mak zemleć dwukrotnie, wymieszać z mlekiem i miodem. Gotować na małym ogniu, stale mieszając, aż zgęstnieje. Dodać skórkę z cytryny i rodzynki, dokładnie wymieszać. Zdjąć z ognia i dobrze wystudzić przed nadziewaniem ciastek.

Brzozówka, czyli nalewka na paczkach brzozy

- Składniki: 15 dkg świeżo zebranych pod koniec marca pączków brzozy, litr wódki 45-proc., 0,1 l spirytusu, 0,1 l wody, 10 dkg cukru.

- Przygotowanie: Pączki brzozy wsypać do gąsiorka, wlać wódkę, odstawić w chłodne i ciemne miejsce na trzy tygodnie. Do przyrządzonego z wody i cukru syropu dodać (zanim ostygnie) spirytus. Wódkę z pączkami z gąsiorka przesączyć przez gazę do naczynia z syropem i spirytusem, zamieszać odstawić na 24 godziny. Gotową nalewkę wlać do półlitrowych butelek, zakorkować i zalakować, a na butelki nalepić kartki z nazwą nalewki oraz datą butelkowania. Przechowywać nalewkę w ciemnym i chłodnym miejscu co najmniej przez sześć miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny