Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Odznaczenia, gratulacje, wspomnienia. Zobacz zdjęcia z 50-lecia Podlaskiej Rady Olimpijskiej PKOl

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
W czwartek (7.12) odbyła się uroczysta gala jubileuszowa podsumowująca 50 lat działalności Podlaskiej Rady Olimpijskiej PKOl.
W czwartek (7.12) odbyła się uroczysta gala jubileuszowa podsumowująca 50 lat działalności Podlaskiej Rady Olimpijskiej PKOl. AS
To było święto wszystkich ludzi związanych z podlaskim sportem. W czwartek (7.12) odbyła się uroczysta gala jubileuszowa podsumowująca 50 lat działalności Podlaskiej Rady Olimpijskiej PKOl. Były przemówienia, gratulacje, pamiątkowe grawertony. Odznaczono osoby, które w ostatnich latach szczególnie zasłużyły się dla podlaskiego sportu olimpijskiego.

Protoplastą dzisiejszej Podlaskiej Rady Olimpijskiej jest Wojewódzka Komisja Polskiego Komitetu Olimpijskiego, która powstała w 1973 roku. O tym opowiadał dziennikarzom przed uroczystością dzisiejszy prezes Podlaskiej Rady Olimpijskiej PKOl Janusz Kochan. To właśnie Janusz Kochan został pierwszym prezesem Wojewódzkiego Klubu Olimpijczyka, który przejął kompetencje wcześniejszej Wojewódzkiej Komisji PKOl. Następnie powstał Białostocki Komitet Olimpijski i dzisiejsza Podlaska Rada Olimpijska PKOl.

Struktury krzewiące ideę olimpizmu, które powstały w Białymstoku i województwie były ewenementem w skali kraju. Białostocki Komitet Olimpijski stał się wzorem dla nowo powstałych podobnych struktur w całej Polsce.

- W latach 70. nasz regionalny sport był na najwyższym poziomie. Chcieliśmy go pokazać, że są u nas sportowcy: mistrzowie olimpijscy, wicemistrzowie, mistrzowie świata, którzy zdobywają medale i wiedzą, jak należy ćwiczyć, by osiągnąć najlepsze wyniki - mówi o idei powstania organizacji Janusz Kochan.

Jak mówi, organizacja zajęła się edukacją, krzewieniem idei olimpijskiej, spotkaniami z olimpijczykami, medalistami olimpijskimi.

- Ja zawsze mówiłem, że medal olimpijski żyje, dopóki jest noszony przez olimpijczyka. Jeśli zostanie schowany do szafy, do szuflady, to nie ma już większego znaczenia - tak samo zresztą jak ten, który zdobył ten medal, nie jest wtedy do końca rozpoznawalny. My postanowiliśmy odwrócić sytuację: medal olimpijski ma żyć cały czas - mówił Janusz Kochan.

O historii organizacji mówił też ze sceny, podczas uroczystości. Nie obyło się bez wzruszeń, gratulacji, wspomnień. Były też odznaczenia. Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, w imieniu ministra sportu i turystki wręczył Złote Odznaki "Za zasługi dla sportu": Wojciechowi Nowickiemu (odznakę odebrali rodzice) oraz Henrykowi Owsiejewowi, brązowe zaś Tadeuszowi Wojtkowskiemu, Rafałowi Rudnickiemu. To odznaczenie przyznane zostało również Jerzemu Melcerowi (nie było go jednak na gali).

Złoty medal "Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego" przyznano z kolei: Edycie Dzieniszewskiej-Kierkli, Józefowi Fiedorowiczowi, Marcinowi Łuszczewskiemu, Wojciechowi Niedźwieckiemu, Henrykowi Owsiejewowi, Arturowi Pasko, Dariuszowi Snarskiemu, Bogusławowi Szulęckiemu, Joannie Leszczyńskiej, Arkadiuszowi Leszczyńskiemu, Jackowi Winiarskiemu, Józefowi Wiszniewskiemu, Tadeuszowi Wojtkowskiemu, Ryszardowi Kopczewskiemu.

Honorowe Odznaki Województwa Podlaskiego „za wieloletnią działalność zawodową i społeczną na rzecz społeczności Województwa Podlaskiego w dziedzinie sportu” wręczył Marek Malinowski, członek zarządu województwa.
Otrzymali je:

  • Waldemar Leszczyński – sekretarz Podlaskiej Rady Olimpijskiej PKOl w Białymstoku, specjalista ds. sportu kwalifikowanego;
  • Jan Wołosik – członek Zarządu Podlaskiej Rady Olimpijskiej PKOl w Białymstoku
  • Henryk Olszewski – prezes Polskiego związku Lekkiej Atletyki, Wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W trakcie uroczystości zaprezentowany został także medal okolicznościowy z okazji 50-lecia, a swoją premierę miała książka Karola Jakubowskiego „Szybciej, Wyżej, Silniej, Razem. Olimpijska Wizja Północno-Wschodniej Polski w latach 1973-2023”.

W czwartkowym spotkaniu uczestniczyli m.in.: przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, sportowcy, reprezentanci różnych instytucji i podlaskiej rodziny olimpijskiej. Uświetnił ją występ chóru Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny