Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkryj tajemnicę. Wędrówka historycznym szlakiem zamków (zdjęcia)

Redakcja
Następnie przenosimy się na Mazury, do położonej w samym ich sercu miejscowości Ryn. To właśnie tutaj, dokładnie pomiędzy Jeziorem Ryńskim i Ołów góruje zamek krzyżacki, którego początki sięgają drugiej połowy XIV w. W swoim pierwotnym założeniu był on budowlą militarną, która miała stanowić bazę wypadową dla rycerzy zakonnych do podbojów i walk z Litwinami. Później wielki mistrz zakonu, Winrych von Kniprode ustanowił tu siedzibę komturstwa. To właśnie w Rynie swoją funkcję sprawował mistrz zakonu Konrad von Wallenrode, który był inspiracją dla Adama Mickiewicza przy pisaniu poematu „Konrad Wallenrod”. Przez większą część swojego istnienia zamek sprawował głównie funkcje administracyjne: znajdowały się tu hodowle bydła i koni, pracował napędzany wodą młyn zbożowy, huta żelaza oraz wszelakiego rodzaju magazyny, spichlerze i pomieszczenia użytkowe. Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego w 1525 r., w Rynie utworzono Starostwo Prus Książęcych. W tym okresie powstały dwa nowe skrzydła, a już istniejące, gotyckie skrzydło powiększono o wieżę wewnętrzną. Druga połowa XVII w. przyniosła wiele zniszczeń ryńskiemu zamkowi. W odwecie za pomoc Szwedom podczas Potopu, Ryn splądrowali Tatarzy pod przewodnictwem hetmana Gosiewskiego. W późniejszych latach zamek sprawował różne funkcje: od więzienia, przez dom kultury i bibliotekę, po muzeum regionalne. W 2001 roku ryńskie posiadłości poszły pod młotek i trafiły w prywatne ręce. Po gruntownych pracach remontowych utworzono tu Mazurskie Centrum Kongresowo-Wypoczynkowe wraz z czterogwiazdkowym Hotelem Ryn. Wśród starodawnych wnętrz turyści mogą cieszyć się nowoczesnymi atrakcjami: kręgielnią, basenem czy salą fitness. Jeżeli szukacie komfortowego odpoczynku w średniowiecznym klimacie – zamek w Rynie spełni wszystkie oczekiwania.
Następnie przenosimy się na Mazury, do położonej w samym ich sercu miejscowości Ryn. To właśnie tutaj, dokładnie pomiędzy Jeziorem Ryńskim i Ołów góruje zamek krzyżacki, którego początki sięgają drugiej połowy XIV w. W swoim pierwotnym założeniu był on budowlą militarną, która miała stanowić bazę wypadową dla rycerzy zakonnych do podbojów i walk z Litwinami. Później wielki mistrz zakonu, Winrych von Kniprode ustanowił tu siedzibę komturstwa. To właśnie w Rynie swoją funkcję sprawował mistrz zakonu Konrad von Wallenrode, który był inspiracją dla Adama Mickiewicza przy pisaniu poematu „Konrad Wallenrod”. Przez większą część swojego istnienia zamek sprawował głównie funkcje administracyjne: znajdowały się tu hodowle bydła i koni, pracował napędzany wodą młyn zbożowy, huta żelaza oraz wszelakiego rodzaju magazyny, spichlerze i pomieszczenia użytkowe. Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego w 1525 r., w Rynie utworzono Starostwo Prus Książęcych. W tym okresie powstały dwa nowe skrzydła, a już istniejące, gotyckie skrzydło powiększono o wieżę wewnętrzną. Druga połowa XVII w. przyniosła wiele zniszczeń ryńskiemu zamkowi. W odwecie za pomoc Szwedom podczas Potopu, Ryn splądrowali Tatarzy pod przewodnictwem hetmana Gosiewskiego. W późniejszych latach zamek sprawował różne funkcje: od więzienia, przez dom kultury i bibliotekę, po muzeum regionalne. W 2001 roku ryńskie posiadłości poszły pod młotek i trafiły w prywatne ręce. Po gruntownych pracach remontowych utworzono tu Mazurskie Centrum Kongresowo-Wypoczynkowe wraz z czterogwiazdkowym Hotelem Ryn. Wśród starodawnych wnętrz turyści mogą cieszyć się nowoczesnymi atrakcjami: kręgielnią, basenem czy salą fitness. Jeżeli szukacie komfortowego odpoczynku w średniowiecznym klimacie – zamek w Rynie spełni wszystkie oczekiwania. Michał Urbanik
Lato zbliża się do nas wielkimi krokami. Istnieje wiele miejsc, które wciąż pozostają nieodkryte dla większości turystów, a mogą dostarczyć nam niezapomnianych przeżyć. W czasie weekendowych wyjazdów warto poświęcić trochę czasu na spotkanie z historią np. na wędrówkę szlakiem zamków Podlasia, Warmii i Mazur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Odkryj tajemnicę. Wędrówka historycznym szlakiem zamków (zdjęcia) - Kurier Poranny

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny