Od nowego roku czekają nas zmiany w podatkach

(peż, d)
sxc
Będą m.in. nowe zasady rozliczania ulgi na dzieci w podatku dochodowym, a przedsiębiorców czekają nowinki dotyczące wystawiania faktur i posiadania kas fiskalnych.

W 2013 roku wejdą w życie zmiany niektórych przepisów podatkowych. Niektóre z nich mają bardzo istotny wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej – przyznaje Maciej Mazur, prezes Firmy Biegłych Rewidentów Mazur i Partnerzy. – Zmieniają się również zasady dwóch najczęściej wykorzystywanych w społeczeństwie ulg podatkowych. Warto więc podsumować najważniejsze zmiany.

Przeciw zatorom
W celu walki z zatorami płatniczymi wprowadzono mechanizmy powodujące negatywne skutki dla podatników, którzy nie regulują zobowiązań w terminie. Zmiany te są z drugiej strony korzystne dla przedsiębiorców nieuzyskujących w terminie zapłaty za dostarczone towary lub usługi.

Czytaj więcej: 2013. Co nowego w podatkach

Fakturowanie uproszczone
Zmienią się zasady dotyczące fakturowania. Istotne są zmiany dotyczące danych, jakie trzeba będzie zamieszczać na fakturach. Od 1 stycznia wprowadzone zostaną faktury uproszczone, zawierające mniej danych. Ich wystawianie będzie możliwe przy transakcjach do 450 zł. Dopuszczalne będzie wystawianie faktur zbiorczych dotyczących wielu dostaw dokonywanych w ramach jednego miesiąca. Kolejną nowością w wystawianiu faktur będzie możliwość ustalenia między firmami, kto – czy odbiorca czy nabywca – będzie wystawiał fakturę. Jeżeli nabywca,  to nie będzie konieczności informowania o tym fakcie naczelnika skarbówki.

Kolejni z kasą
Obniżeniu ulegną limity skutkujące powstaniem obowiązku instalacji kasy rejestrującej. Obowiązku tego nie będą mieli podatnicy, u których kwota rocznego obrotu nie przekracza 20 tys. zł (obecnie jest to 40 tys. zł). W przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku, limit będzie wynosił – jak do tej pory – 20 tys. zł. Zmieni się jednak sposób określania tego limitu – będzie on liczony proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności w danym roku. Zniknie zwolnienie z obowiązku prowadzenia kas fiskalnych przez szkoły nauki jazdy.

VAT dostosowywany do UE
W czwartek prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która dostosowuje polskie regulacje do prawa unijnego. Nowelizacja ustawy o VAT wejdzie w życie 1 kwietnia 2013 roku, przy czym znaczna część przepisów będzie obowiązywała od 1 stycznia 2014 roku.
W styczniu 2013 roku wchodzi w życie tzw. trzecia ustawa deregulacyjna, która ma ułatwić prowadzenie działalności przede wszystkim małym firmom. Przedsiębiorstwa takie będą mogły skorzystać z rozliczenia VAT metodą kasową, tzn. odprowadzą podatek po otrzymaniu zapłaty.
Do końca 2013 roku przedłużono ograniczenia związane z odliczaniem podatku VAT przy zakupie samochodów z tzw. kratką oraz paliw do tych samochodów.

Zmiany w podatku PIT
W 2013 r. osoby zamożne, które mają jedno dziecko nie będą mogły korzystać z tzw. prorodzinnej ulgi podatkowej, zaostrzone zostaną także zasady ulgi internetowej, zmienią się też reguły dotyczące rozliczania kosztów uzyskania przychodu przez twórców.
Ulga prorodzinna nie będzie już dostępna dla wszystkich podatników. Ma stanowić wsparcie dla rodzin o niższych dochodach oraz posiadających co najmniej dwoje dzieci.

Zobacz: Podatki. Chcesz większą ulgę? Więcej zarabiaj!
 

Z ulgi nie skorzystają więc rodzice jednego dziecka, których łączne dochody roczne przekraczają 112 tys. zł. Natomiast dla rodzin z trojgiem i więcej dzieci ulga wzrośnie: na trzecie dziecko zwiększy się o 50 proc. i wyniesie 139,01 zł miesięcznie, a na  czwarte i każde kolejne dziecko wyniesie 185,34 zł miesięcznie.
Ulga internetowa będzie przysługiwać tylko osobom, które do tej pory z niej nie korzystały i tylko przez dwa kolejno po sobie następujące lata podatkowe.
Ograniczono też twórcom możliwość stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów. Ryczałtowe koszty nie będą mogły przekroczyć  42 764 zł. 

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
repo man

popieram

P
PeO to zło

Pytanie do fachowców; ile trzeba zarobić aby móc odliczyć w pełni kwotę na troje dzieci?
Oraz pytanie retoryczne: ile osób w Polsce będzie w stanie odliczyć pełną kwotę na troje i więcej dzieci?
Tusk i Komorowski to dwaj najwięksi obłudnicy okradający Polskę i Polaków!!!

W
Wanka

jeszcze dorzuć Wałęsę.

r
rysiek

trzeba zarabiac 2000 na miesiac i juz mozna odliczyc ulge na 3 dzieci, co do retorycznego pytania to trzeba pracowac a nie sie op ierdalc

Dodaj ogłoszenie