MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od 16 marca można składać wnioski o dopłaty

Barbara Kociakowska
Aby otrzymać pełną kwotę dopłat trzeba złożyć wniosek nie później niż do 15 maja
Aby otrzymać pełną kwotę dopłat trzeba złożyć wniosek nie później niż do 15 maja
W tym roku formularze, które będą wypełniać gospodarze ubiegający się o płatności bezpośrednie są łatwiejsze. Mimo to, w każdej gminie odbędą się szkolenia dla rolników.

Organizatorem szkoleń jest Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie i Podlaski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

– Spotkania takie odbędą się w każdej gminie – zapewnia Sławomir Gromadzki, dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. – Zapraszamy na nie wszystkich rolników.

Ośrodek będzie też organizować szkolenia powiatowe, ale te są przede wszystkim dla doradców. Choć jeśli przyjdą gospodarze, także będą mogli w nich uczestniczyć.

Nie tylko o płatnościach bezpośrednich Czego będą mogli dowiedzieć się rolnicy? Oprócz ćwiczeń z wypełniania formularzy uzyskają najnowsze informacje dotyczące programów rolno-środowiskowych.

– Na spotkania takie powinni też przyjść rolnicy, którzy zamierzają skorzystać z programu Modernizacja Gospodarstw Rolnych oraz ci, którzy składali wnioski w ramach ostatniego naboru – mówi Sławomir Gromadzki.

Zostaną również przybliżone rolnikom kwestie dotyczące programów: Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej oraz Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw.

Podwójne kontrole – My podczas szkoleń przede wszystkim staramy się zwracać rolnikom uwagę, że w 2009 r. po raz pierwszy kontrole będą dotyczyły także cross compliance, czyli zasady wzajemnej zgodności – mówi Jerzy Leszczyński, zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Na razie weszły w życie tylko wymogi dotyczące identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz ochrony środowiska. W przypadku tych drugich, agencja będzie kierowała kontrole przede wszystkim do gospodarstw położonych na terenach obszaru Natura 2000.

– Kontrolerzy będą sprawdzać m.in. to, czy nie przedostają się do gruntu środki ochrony roślin czy oleje – mówi Jerzy Leszczyński. – Pestycydy powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach, w miejscu wyodrębnionym.

Natomiast to, czy rolnicy przestrzegają wymogów związanych z identyfikacją i rejestracją zwierząt sprawdzać będą przedstawiciele inspekcji weterynaryjnej.

W szkoleniu organizowanym przez PODR w Szepietowie oraz Podlaski Oddział Regionalny ARiMR uczestniczył już Paweł Gryko, sołtys Plant.

– Myślę, że jeśli dotychczas ktoś nie wypełniał samodzielnie formularzy, to i w tym roku również będzie korzystać z fachowej pomocy – mówi.

Uwaga, mogą być kary Co może spotkać rolnika, który nie spełni wymogów związanych z zasadą wzajemnej zgodności? Zmniejszenie dopłat bezpośrednich. Nawet o 20 procent, jeśli kontrolerzy stwierdzą, że zaniedbanie było umyślne.

Natomiast za dwa lata (od 2011 r.) rolnicy będą musieli się zmierzyć z wymaganiami dotyczącymi dobrostanu zwierząt.

Przypomnijmy, gospodarze będą mogli składać wnioski do 15 maja.

– Lepiej jednak, by składali je jak najwcześniej – mówi Jerzy Leszczyński.

Bo jeśli nie ma kolejek, pracownicy agencji mogą poświęcić rolnikowi więcej czasu, pobieżnie sprawdzić czy wszystko się zgadza.

– Będziemy mogli również wydać wcześniej rolnikowi decyzję – mówi Jerzy Leszczyński.

od 7 lat
Wideo

Materiał partnera zewnętrznego NBP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny