Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obowiązki lekarzy, jaki dokument trzeba mieć. Vademecum pacjenta część II

Katarzyna Michałowska
Lekarze czy dentyści, działający na podstawie umowy z NFZ, powinni udzielać porad i pomocy z należytą starannością i zgodnie z zasadami etyki zawodowej.
Lekarze czy dentyści, działający na podstawie umowy z NFZ, powinni udzielać porad i pomocy z należytą starannością i zgodnie z zasadami etyki zawodowej. Fot. sxc.hu
W tym odcinku o ważności dokumentów, potwierdzających uprawnienia do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej, kiedy nasze prawa się kończą, a także o obowiązkach lekarzy i o tym, co powinno się znaleźć na tablicy informacyjnej w przychodni czy szpitalu.

Przyjmuje się, że dokument, który potwierdza nasze uprawnienia, jest ważny przez 30 dni od:

- daty wystawienia - zaświadczenie z zakładu pracy, zaświadczenia ZUS i KRUS

- daty poświadczenia - legitymacja ubezpieczeniowa

- daty opłacenia składki - ZUS RMUA, dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne

- daty ważności dokumentu - legitymacja rencisty.

Wyjątkami od tej zasady są:
- legitymacja emeryta - ważna bezterminowo
- zaświadczenie z urzędu pracy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego - do końca terminu ważności
- decyzja wójta (burmistrza, prezydenta) gminy - ważna 90 dni od dnia określonego w decyzji.
Kiedy nasze prawa się kończą
Prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej ustaje zazwyczaj po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Na przykład po upływie 30 dni od dnia rozwiązania umowy o pracę, utraty statusu bezrobotnego czy zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej.
Prawa tracą także uczniowie i studenci po czterech miesiącach od zakończenia nauki lub skreślenia z listy uczniów lub studentów.
Jednak brak dokumentu potwierdzającego prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej nie może być powodem odmowy leczenia. Trzeba będzie tylko za nie zapłacić.
Jeżeli ktoś ubiega się o przyznanie renty czy emerytury, to w czasie postępowania ma prawo do bezpłatnych świadczeń. To samo dotyczy osób, które pobierają zasiłki. Te, które mają zawieszone prawa do renty socjalnej, z usług lekarzy bez opłat mogą korzystać przez 90 dni od ustania ubezpieczenia zdrowotnego w Funduszu.
Po upływie wyznaczonych przez prawo terminów osoba, która nadal chce korzystać z opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia w NFZ, powinna np. ubezpieczyć się sama. Jeżeli tego nie zrobi, musi się liczyć z opłatami za porady lekarskie.
Obowiązki lekarzy
Lekarze czy dentyści, działający na podstawie umowy z NFZ, powinni udzielać porad i pomocy z należytą starannością i zgodnie z zasadami etyki zawodowej. Mają leczyć pacjentów przy pomocy odpowiedniego sprzętu, a nie starych, zużytych urządzeń. Ich obowiązkiem jest przyjmowanie pacjentów w ustalonym, możliwie najkrótszym terminie.
Lekarz, udzielający świadczeń w ramach umowy z NFZ, nie może we wskazanych godzinach pracy leczyć prywatnie za pieniądze.
Tablica informacyjna
W poradni, gabinecie dentystycznym czy szpitalu musi być widoczna tablica informacyjna. Co ma się na niej znaleźć? Wszystkie informacje ważne dla pacjenta. W jakich godzinach możemy liczyć na porady, kto nas przyjmie, gdzie i kiedy pracuje laboratorium, do którego mamy się zgłosić. Tutaj także jest miejsce na podanie zasad zapisów na porady i wizyty, także domowe, czy informacje o możliwości zapisania się na listę oczekujących. Co jeszcze? Tryb składania skarg i wniosków, wykaz praw pacjenta, adres oraz numer telefonu rzecznika praw pacjenta, numery telefonów alarmowych (112 i 999).
Dodatkowo w poradni lekarza rodzinnego powinna znaleźć się informacja o tym, kto i gdzie udziela pomocy w nocy i dni świąteczne. U dentysty - za co musimy dopłacić. **

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny