Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O pieniądzach przez internet

ab
Korzystając z internetu można wybrać bank, lokatę, kredyt, dowiedzieć się ile zarobimy na inwestycji, a nawet wstępnie obliczyć sobie ratę kredytu. Co ważne, można to wszystko zrobić nie ruszając się z domu.

Transakcje i szukanie informacji przez internet nie jest jeszcze w Polsce tak popularne jak na zachodzie. Warto jednak odwiedzać strony internetowe banków i wortali finansowych (portali, specjalizujących się w jakiejś dziedzinie), bo można tu znaleźć wiele informacji po które zazwyczaj trzeba wybrać się do banku osobiście. Mamy do dyspozycji opisy i różnego rodzaj kalkulatory, zestawienia na stronach domowych banków lub informacje o ofercie zamieszczane na stronach specjalistycznych lub ogólnych portali internetowych.

Gama na ekranie

Internetowi doradcy

Plusy:
l łatwy i szybki dostęp do informacji,
l dość duża liczba narzędzi, kalkulatorów, zestawień finansowych zawierających kompleksowy przegląd rynku,
l możliwość przeprowadzania transakcji bez wychodzenia z domu.
Minusy:
l dane bywają niekompletne,
l informacje mogą być nieaktualne, bo banki często zmieniają oprocentowanie swoich produktów,
l nie każdy ma dostęp do internetu,
l banki prezentując swoje oferty unikają porównań z konkurencją - informacja może nie być obiektywna,
l zawsze trzeba pamiętać, że nawet najlepszy program internetowy nie podejmie za nas decyzji - ta należy tylko do nas.

Internet właściwie poprowadzi za rączkę każdego, kto chce poruszać się po świecie finansów. Wystarczy znać na początek kilka najpopularniejszych adresów.
Zastanawiasz się nad wyborem banku? Zatem zamiast tracić czas na wizyty w poszczególnych instytucjach warto odwiedzić ich strony internetowe. A jeszcze lepiej zamiast pracowicie wstukiwać adresy stron internetowych poszczególnych banków najlepiej znaleźć odpowiednią wyszukiwarkę.
Zawierają one zazwyczaj alfabetyczny spis działających w Polsce banków z odsyłaczami na ich strony. Dzięki temu łatwo i szybko można znaleźć dane teleadresowe, a także ofertę produktów finansowych, które oferują poszczególne banki.
Gdy planujemy otwarcie konta bankowego i zastanawiamy się jakie będzie najwygodniejsze i najlepiej będzie odpowiadało naszym potrzebom warto odwiedzić wyszukiwarkę kont. Po określeniu najważniejszych cech, jakie musi spełniać szukane konto, wybierze ona najlepsze oferty banków. W odpowiednie pola musimy tylko wpisać czy interesuje nas konto indywidualne, dla małych firm, a może dla nastolatków. Elektroniczny urzędnik bankowy zapyta nas także czy interesuje nas opłata za prowadzenie konta, jego oprocentowanie, opłata za przelew czy zlecenie stałe. Klikamy w "szukaj" i za chwilę mamy na ekranie całą gamę kont różnych banków do wyboru.
Dobre serwisy zamieszczają także tabele z aktualnymi zestawieniami kont bankowych. Można dzięki temu porównać swoje konto z tymi oferowanymi przez inne banki i zastanowić się że może warto zmienić konto i dostawać więcej za swoje pieniądze.

Oblicz sobie ratę

Decyzję o kredycie trzeba podejmować z dużym namysłem. Przyda się nam do tego kalkulator zdolności kredytowej. Służy on do określenia bezpiecznej kwoty kredytu, na jaką nas stać. Możemy dzięki temu obliczyć miesięczną ratę kredytu, który planujemy wziąć i pokazuje czy nasze zarobki są do tego wystarczające. Pozwala to dopasować wielkość kredytu do budżetu domowego.
Bardzo szczegółowe informacje zdobędziemy przez internet, gdy zastanawiamy się nad zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego. Komputer zapyta nas wtedy przede wszystkim na co kredyt na być przeznaczony:
l na kupno domu, mieszkania czy działki, refinansowanie zakupu czy może remont.
W odpowiednie pola musimy także wpisać przez ile lat chcemy spłacać kredyt, w jakiej walucie chcemy go zaciągać, jaka jest wartość kredytu i inwestycji. Dobrze jest także wpisać ile mamy środków własnych na sfinansowanie inwestycji.
Czasem kalkulatory ułatwiają życie e-klientom i pomagają znaleźć kredyt o jak najniższym oprocentowaniu na rynku, najniższej prowizji za udzielenie kredytu czy najniższym koszcie.

Efektywnie, poproszę

Kalkulatory efektywnego oprocentowania kredytu pozwalają sprawdzić ile wynosi rzeczywiste oprocentowanie kredytu, zgodnie z zasadami zawartymi w ustawie o kredycie konsumenckim. Tą metodą można porównywać różne rodzaje kredytów.
Wystarczy w odpowiednich polach wpisać:
l typ kredytu (np. gotówkowy, ratalny, samochodowy),
l bank,
l podać oprocentowanie, wysokość kredytu, okres kredytowania, prowizję, sposób spłaty (raty stałe czy malejące)
l po wybraniu funkcji "oblicz" dowiadujemy się ile wynosi oprocentowanie rzeczywiste.
To bardzo istotna informacja dla każdego kredytobiorcy, bo dzięki temu może dowiedzieć się ile faktycznie będzie kosztował go kredyt wraz z odsetkami, wszystkimi opłatami i prowizjami.

Gdzie najwięcej zarobić?

Internet to doskonałe źródło informacji na temat opłacalności inwestycji. Jeśli mamy trochę pieniędzy w zapasie i zastanawiamy się gdzie i jak je ulokować, aby przyniosły jak największy zysk trzeba znaleźć wyszukiwarki dotyczące sposobów inwestowania.
W sieci można znaleźć wiele tabel porównawczych, z których dowiemy się gdzie ostatnio najbardziej opłacało się lokować pieniądze. W wyszukiwarkach można np. znaleźć symulację ulokowanych 10 tys. zł na giełdzie, w funduszu czy na lokacie.
Załóżmy, że chcemy oszczędności zanieść do banku. Wcześniej wypadałoby porównać ofertę lokat bankowych. Wpisujemy w rubryki jaką kwotę zamierzamy ulokować, jaka waluta lokaty najbardziej nam odpowiada, okres trwania inwestycji. Po kliknięciu w "szukaj" mamy przegląd rynku na ekranie monitora.

Rozłóż talię

Popularne adresy

internetowe, pod którymi można uzyskać różne finansowe informacje:
l www.bankier.pl
l www.expander.pl
l www.elfin.pl
l www.twojefinanse.net

Jeśli chcemy dowiedzieć się jaka karta bankowa czy kredytowa najbardziej się nam opłaca, przyda się wyszukiwarka kart.
Musimy tylko określić swoje wymagania, czyli m.in.:
l czy ma to być karta dla klienta indywidualnego, młodzieżowa a może studencka,
l rodzaj karty (kredytowa, debetowa, obciążeniowa, wirtualna),
l miesięczną liczbę wypłat gotówki w bankomatach i przeciętną wartość wypłaty.
Czasami są jeszcze inne funkcje, np. wyszukiwanie kart z najmniejszym kosztem wydawania, najniższą prowizja za operacje gotówkowe przeprowadzane kartami czy szukanie karty kredytowej o największej możliwej liczbie dni nieoprocentowanego kredytu.

OFE-rta w sieci

Kalkulatory stanu konta w otwartym funduszu emerytalnym pozwala sprawdzić ile pieniędzy znajduje się na naszym koncie emerytalnym.
Kalkulator może szybko policzyć stan środków.
W odpowiednich rubrykach podajemy m. in. nazwę OFE, datę wpłynięcia pierwszej i ostatniej wpłaty do OFE, kwotę miesięcznej wpłaty. Po naciśnięciu funkcji "przelicz" dowiadujemy się jaki zebraliśmy kapitał na koncie w OFE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny