MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa siedziba Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy Szosie Baranowickiej w Białymstoku prawie gotowa. Otwarcie w sierpniu (zdjęcia)

luk
Nowa siedziba białostockiego CPR
Nowa siedziba białostockiego CPR W. Wojtkielewicz
Nowa siedziba Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku prawie gotowa. Uroczyste otwarcie planowane jest na sierpień.

Jak ważne jest powiadamianie ratunkowe, sprawne uruchamianie akcji ratunkowych mamy świadomość stykając codziennie ze zdarzeniami, które taką konieczność powodują - mówił we wtorek 26 maja Bohdan Paszkowski wojewoda podlaski, podczas prezentowania nowej siedziby mediom. - Dzięki dofinansowaniu w wysokości 10 mln zł z budżetu państwa, mogliśmy rozpocząć tę inwestycję.

Obecnie białostockie Centrum Powiadamiania Ratunkowego mieści się w budynku straży pożarnej przy ul. Warszawskiej. Już w sierpniu operatorzy przeprowadzą się do nowego budynku przy Szosie Baranowickiej. Kamień węgielny wmurowano w grudniu 2018 roku. Inwestycja jest już prawie gotowa.

- Obecnie trwają prace związane z podłączaniem tego budynku do specjalnych systemów telekomunikacyjnych, tak aby pracownicy CPR mieli możliwość jak najlepszego kontaktu ze służbami ratunkowymi, jak i ośrodkami na terenie całego kraju - mówił wojewoda.

Nowy budynek to ponad 1200 mkw, (przy Warszawskiej ok. 200 mkw). Na sali operacyjnej będzie 30 stanowisk operatorskich (w obecnej siedzibie jest ich 12). Powstaną też pomieszczenia dla administracji, psychologów, ale też szkoleniowe. Na parterze zostanie zorganizowana sala dla gości. Bo CPR często odwiedzają wycieczki szkolne.

- Gdy w 2013 roku powstało Centrum Powiadamiania Ratunkowego, umieszczono je przy jednostce straży pożarnej przy ul. Warszawskiej. Tak było po prostu najwygodniej. Wtedy było 10 operatorów. Dziś operatorów jest 40, a wszystkich pracowników prawie 50. Przez te kilka lat powstały nowe stanowiska pracy: część administracyjna, informatycy, psychologowie - mówi Krzysztof Hryniewicki, kierownik CPR w Białymstoku. - W nowym budynku chcieliśmy zapewnić odpowiednie warunki pracy operatorom i wszystkim innym pracownikom, a także odwiedzającym obiekt.

Policjanci z Białegostoku szkolą się z pracownikami Centrum Powiadamiania Ratunkowego

- Warunki są doskonałe jeśli chodzi o operatorów, to trudna praca i cieszymy się, że w tak komfortowych warunkach będą mogli ją realizować - mówił Mirosław Sienkiewicz, dyrektor zarządzania kryzysowego w PUW. - W nowym obiekcie będziemy otwarci na wizyty młodzieży, dzieci, którym będziemy przedstawiali funkcjonowanie numeru 112. Jak jest to istotne może świadczyć fakt, że kilka tygodni temu nasi operatorzy otrzymali zgłoszenie od dziecka, które zamknęło się w bagażniku samochodu. Skończyło się szczęśliwie, bo dziecko wiedziało, jak się zachować.

CPR zyska też nowy sprzęt do obsługi.

CPR. W nowej siedzibie zostały już tylko prace wykończeniowe

CPR to miejsce, gdzie mają trafiać wszystkie zgłoszenia alarmowe. Już dziś jego pracownicy obsługują numer alarmowy 112, ale też połączenia, które jeszcze niedawno odbierali policjanci, czyli 997. W planach na przyszły rok jest podłączenie tu również numeru 998, czyli tego obsługiwanego dziś przez strażaków, a w przyszłości, również numeru pogotowia ratunkowego 999.

Tu oglądasz: Prywatne testy na koronawirusa możliwe, ale drogie

🔔🔔🔔

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny