MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niesamowite odkrycie naukowców. Sprawdzili, czy płeć da się rozpoznać po zapachu dłoni. To może być przełom dla kryminalistyki!

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Czy można odróżnić zapach zostawiony przez kobietę od zapachu pozostawione przez męskie dłonie?Obraz autorstwa prostooleh na Freepik
Czy można odróżnić zapach zostawiony przez kobietę od zapachu pozostawione przez męskie dłonie?Obraz autorstwa prostooleh na Freepik
O zapachu człowieka decyduje złożona mieszanina lotnych związków organicznych (po angielsku „volatile organic compounds” – VOC) wydzielanych przez organizm. Amerykańscy naukowcy sprawdzili, czy dzięki analizie tych związków można rozpoznać płeć. Wyniki ich badań są zaskakujące!

Spis treści

Czy naprawdę da się rozpoznać płeć po zapachu?

Dr Kenneth Furton z Florida International University i jego współpracownicy zrekrutowali 60 osób z różnych grup etnicznych. Jak piszą autorzy w artykule opublikowanym w „PLOS ONE”, 30 z nich samodzielnie określiło się jako mężczyźni, a 30 jako kobiety.

Badacze pobrali próbki zapachu, prosząc uczestników o ugniatanie w dłoniach bawełnianej gazy przez 10 minut (wcześniej dłonie nie były myte co najmniej przez godzinę). Po poddaniu gazy działaniu odpowiednich odczynników chemicznych, Furton i jego współpracownicy zbadali próbki metodą chromatografii gazowej i spektrometrii masowej w celu identyfikacji poszczególnych substancji chemicznych.

Do analizy danych wykorzystany został model oparty na technice zwanej liniową analizą dyskryminacyjną. Jak się okazało, w ten sposób udało się zidentyfikować płcie, które przypisali sobie uczestnicy z dokładnością 97 proc., czyli w 29 przypadkach na 30 dla każdej grupy.

W czym może pomóc analiza zapachu?

Zdaniem autorów analiza związków zapachowych z dłoni danej osoby może pomóc policji w ustaleniu, co wydarzyło się na miejscu zbrodni, zwłaszcza w przypadku takich rękoczynów, jak napaść czy rabunek. Wobec braku odcisków palców i DNA analiza substancji chemicznych pozostawionych na miejscu przestępstwa przez ludzkie ręce mogłaby pomóc w ustaleniu, kto był tam obecny.

Na razie jednak brak dowodów na utrzymywanie się VOC wydzielanych przez ręce w miejscu przestępstwa czy też na materiałach, takich jak jednorazowe rękawiczki lub odzież. Nie wiadomo dokładnie, jak zawód czy hobby może wpływać na zapach rak, ponadto przestępca mógł trzymać wcześniej za rękę kogoś innej płci.

Jak komentują specjaliści, zapachowe różnice pomiędzy płciami prawdopodobnie wiążą się z wrodzoną produkcją zapachów, ale też być może z różnicami płciowymi w narażeniu rąk na chemikalia. To, że autorzy nie ujawniają, czy i u ilu osób płeć biologiczna nie pokrywała się z deklarowaną utrudnia interpretację wyników. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki
pmw/ bar/

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niesamowite odkrycie naukowców. Sprawdzili, czy płeć da się rozpoznać po zapachu dłoni. To może być przełom dla kryminalistyki! - Strona Zdrowia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny