Nowe rozporządzenie dotyczy ustalenia na okres składkowy od kwietnia 2018 roku do marca 2019 roku wysokości stóp procentowych składki na ubezpieczenie wypadkowe. Co w praktyce oznacza ta zmiana?

Od kwietnia br. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 marca 2018 roku, zmieniające rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków.

Jolanta Rybak, Inventage Inventage

Każdy płatnik, zgłoszony nieprzerwanie w ZUS jako płatnik składek na ubezpieczenia wypadkowe w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia, a także zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego 10 i więcej pracowników, zobowiązany jest do przekazania do ZUS informacji ZUS IWA. Jak wskazuje Poradnik ZUS-u – „Zasady składania i wypełniania informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA” – termin na złożenie informacji ZUS IWA za poprzedni rok upływa z końcem stycznia roku poprzedniego.

Przeczytaj koniecznie:

PiS wycofuje się z zamiaru wymiany kodeksu pracy na nowy. Ale i tak zapowiadane zmiany wprowadzi, nowelizując stary kodeks. Przede wszystkim ozusują każdą zarobioną złotówkę. Chcesz wiedzieć więcej, po prostu kliknij w ten tekst!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wyliczając wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, bierze pod uwagę dane z trzech ostatnio złożonych przez płatnika informacji ZUS IWA. Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia, od 1 kwietnia 2018 roku płatnicy składek będą zobowiązani do uiszczania wpłat na ubezpieczenie wypadkowe zgodnie z nowymi regulacjami.

Najniższa stopa procentowa składki będzie wynosiła 0,67 proc., zaś najwyższa 3,33 proc. i zależna będzie od rodzaju prowadzonej działalności. Należy zaznaczyć, że dla 28 grup działalności ustawodawca od 1 kwietnia 2018 roku obniża stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe. Ustalone stawki składek w nowej wysokości będą obowiązywały przez najbliższe okresy składkowe.

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku!Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami z zakresu prawa, biznesu i finansów. Naprawdę warto!

PRZECZYTAJ, BO WARTO: