MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie przegapcie zmiany czasu z letniego na zimowy. Już za moment cofamy wskazówki. Pamiętajcie, że zegarki przestawiamy w niedzielę

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 16 lat
Zmiana czasu z letniego na zimowy już za chwilę. Zegarki przestawiamy w nocy z soboty na niedzielę w ostatni weekend października. Zyskamy, czy stracimy godzinę snu tuż po zmianie czasu? Zobacz, kiedy dokładnie i o której godzinie zmieniamy czas z letniego na zimowy. Czy cofamy wskazówki, czy może przesuwamy je do przodu? Sprawdź, czy to już ostatnia zmiana czasu z letniego na zimowy.

Spis treści

Dlaczego zmieniamy czas z letniego na zimowy? Od kiedy przedstawia się w Polsce zegarki?

Pomysłodawcą zmiany czasu był amerykański polityk Benjamin Franklin. W 1784 pisał on w humorystycznym liście do gazety „The Journal of Paris”, że przestawienie zegarków zmniejszy zużycie świec i zachęcał rodaków, żeby zaczęli wcześniej się kłaść i wstawać.

Zmiana czasu i znowu krótszy dzień - kiedy cofamy zegarki?
Już teraz zmiana czasu z letniego na zimowy. Sprawdź, kiedy dokładnie przestawiamy zegarki. Unspalsh.com

W naszym kraju zmianę czasu zainicjowano w 1919 roku. Później wprowadzono ją w czasie hitlerowskiej okupacji i obowiązywała analogicznie jak w Niemczech. Po II wojnie światowej zmiana czasu była stosowana z przerwami: od 1945 do 1949 roku oraz w latach 1957-1964. Na stałe zasada zmiany czasu w Polsce została wprowadzona w 1977 roku i od tej chwili cyklicznie przestawiamy zegarki dwa razy w roku. Przez kilkanaście lat aż do roku 1995 zmiana czasu z letniego na zimowy odbywała się w ostatnią niedzielę września, czyli miesiąc wcześniej niż obecnie. Na czas letni przechodzono w ostatnią niedzielę marca, czyli analogicznie, jak w czasach współczesnych. Oznacza to, że nielubiany przez wielu z nas czas zimowy trwał aż o kilka tygodni dłużej niż obecnie.

Wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej przestawiają zegarki tego samego dnia. Na kontynencie europejskim tylko trzy kraje nie zmieniają z czasu: Islandia, Rosja i Białoruś.

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2023 już lada chwila. Kiedy przestawiamy zegarki?

Dni są coraz krótsze i przez okna wpada coraz mniej promieni słońca. Mimo że nie lubimy żegnać czasu letniego, to zastanawiamy się, w jaki dzień przypada jesienna zmiana czasu. W latach poprzednich przestawialiśmy zegarki już w październiku i w tym roku jest podobnie. Zmiana czasu w 2023 roku z letniego na zimowy nastąpi już w ostatni weekend tego miesiąca. Wskazówki zegara będziemy musieli przestawić w nocy z soboty na niedzielę z 28 na 29 października 2023 roku.

W którą stronę przesuwamy zegarki, gdy zmienia się czas z letniego na zimowy? Co, jeśli jesteś w tym czasie w pracy?

Czas z letniego na zimowy musimy zmienić w nocy, przesuwając wskazówki zegarów z godziny 3:00 na godzinę 2:00. Ponieważ cofamy czas o 60 minut, to dzięki temu zyskujemy całą dodatkową godzinę snu.

W gorszej sytuacji są osoby, które będą wykonywać obowiązki zawodowe w nocy z 28 na 29 października 2023 roku. Lekarze, strażacy i inne osoby będące wtedy na dyżurach w pracy, będą pracowali, niestety, godzinę dłużej. Na szczęście zgodnie z przepisami prawa pracodawca ma obowiązek zrekompensować ten nadliczbowy czas pracy.

Kiedy wreszcie przestaniemy przestawiać zegarki? Czy to już ostatnia zmiana czasu?

W 2018 roku Unia Europejska przeprowadziła ankietę online, żeby dowiedzieć się, czy Europejczycy chcieliby przez cały rok mieć ten sam czas i nie przestawiać zegarków. Ponad 80 proc. respondentów opowiedziała się za rezygnacją z sezonowego przestawiania zegarów. W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził projekt likwidacyjny zmiany czasu w państwach Unii Europejskiej od 2021 roku.

Niestety do chwili obecnej nic nie ruszyło do przodu w tej kwestii. Może jednak pogłębiający się w Europie kryzys energetyczny pomoże decydentom podjąć ostateczne kroki, żeby nie przestawiać zegarków? Cykliczna zmiana czasu wpływa też niekorzystnie na zdrowie, bo zaburza nasz rytm biologiczny, co objawia się m.in. kiepskim samopoczuciem.

Włoscy eksperci wyliczyli, że gdyby czas letni obowiązywał przez cały rok, przy obecnych cenach gazu, pozwoliłoby to zaoszczędzić Włochom aż do 500 mln euro. Znacznie zmniejszyłaby się też w skali roku emisja dwutlenku węgla, bo aż o 200 tys. ton.

Wyposażenie Twojego przedpokoju

Materiały promocyjne partnera
Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie przegapcie zmiany czasu z letniego na zimowy. Już za moment cofamy wskazówki. Pamiętajcie, że zegarki przestawiamy w niedzielę - RegioDom.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny