Naliczanie czynszu dzierżawnego KOWR 2024. Co z okresami, w których cena pszenicy odbiegała od średniej wieloletniej?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Według danych GUS, średnia krajowa cena skupu pszenicy za okres 11 kwartałów, poprzedzających I półrocze 2024 roku, wyniosła 117,34 zł/dt.
Według danych GUS, średnia krajowa cena skupu pszenicy za okres 11 kwartałów, poprzedzających I półrocze 2024 roku, wyniosła 117,34 zł/dt. pixabay.com/jufmdb0
Nowy rok przyniósł kilka zmian w branży rolniczej, jedną z nich jest określenie nowego sposobu naliczania czynszu KOWR. Okres, z jakiego uzyskuje się średnią cenę pszenicy do obliczenia opłat za dzierżawę, uległ wydłużeniu. Wielkopolska Izba Rolnicza zaapelowała o ponowne przeanalizowanie przepisów i wypracowanie korzystniejszych warunków.

Spis treści

Od 1 stycznia funkcjonuje nowe naliczanie czynszu dzierżawnego KOWR

We wcześniejszych latach czynsz dzierżawny ustalano między Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa a dzierżawcą jako równowartość pieniężną odpowiedniej ilości pszenicy. Sumę ustalano na podstawie średniej ceny skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającym termin płatności czynszu. Od 2024 roku obowiązują znowelizowane przepisy.

Teraz zasady dotyczące gospodarowania nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w zakresie naliczania czynszów dzierżawnych KOWR wymagają dłuższego zakresu. Okres, za jaki wylicza się średnią to 11 kwartałów poprzedzających półrocze roku kalendarzowego, w którym przypada termin płatności czynszu, pisze Agata Wodzień-Nowak, strefaagro.pl.

Trzeba doprecyzować przepisy odnośnie naliczania opłat?

W założeniu zmiana ma zmniejszyć wpływ wahających się cen pszenicy na kwotę czynszu. Sam kierunek zmian należy ocenić pozytywnie, w praktyce trzeba jednak dopracować niuanse, na co zwracają uwagę rolnicy. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Krajowej Rady Izb Rolniczych o możliwość ponownego przeanalizowania propozycji zgłoszonych w tej kwestii.

Należy wykluczyć z okresu referencyjnego, który ustalono na 11 kwartałów, okresy, kiedy to ceny pszenicy były pod wpływem incydentalnych, niezwiązanych z normalnymi warunkami podaży i popytu zjawisk o charakterze siły wyższej. Dotyczy to na przykład roku 2022, kiedy to w III i IV kwartale ceny znacząco wzrosły ze względu na agresję Rosji na Ukrainę, czytamy w komunikacie.

Jak wskazuje branża, kwartały można wykluczyć lub przyjąć ogólne rozwiązanie, wykluczające z wyliczenia te okresy, kiedy cena skupu pszenicy odbiegała o połowę w dół/górę od średniej wieloletniej ceny skupu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zostaną utrzymane normalne relacje cenowe na rynku, z korzyścią dla rolników.

Źródło: WIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.