Czym jest zorza polarna, jak powstaje i gdzie ją oglądać?
Zorza polarna, jest zjawiskiem świetlnym powstającym w pobliżu biegunów magnetycznych Ziemi. W sprzyjających warunkach bywa obserwowalna także w niższych szerokościach geograficznych, nawet w okolicach 50. równoleżnika.
Dla przypomnienia Polska znajduje się mniej więcej między 49. a 54. równoleżnikiem na półkuli północnej.
By NASA - IMAGE Spacecraft Pictures Aurora : Image of the Day, Domena publiczna, Link
Zdarza się, że zorze polarne obserwowane są nawet w krajach śródziemnomorskich, choć na półkuli północnej najłatwiej zaobserwować zjawisko w miejscach takich jak:
- Skandynawia
- Islandia
- Laponia
- Rosja
- Alaska
- Grenlandia
- Syberia
Zorza występuje pod dwoma nazwami: Aurora borealis (zorza polarna na półkuli północnej) i Aurora australis (zorza polarna na półkuli południowej). Ta druga jest możliwa do zaobserwowania w Nowej Zelandii, na Tasmanii oraz na Antarktydzie.
Zorza polarna powstaje na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi, w wyniku przepływu prądu w jonosferze. Słońce nieustannie emituje strumień naładowanych cząstek, nazywany wiatrem słonecznym. Podczas rozbłysków emitowane są większe ilości protonów i elektronów, których tor lotu w pobliżu ziemskich biegunów jest odchylany przez pole magnetyczne. Wzbudzone w obszarze polarnym atomy skutkują świeceniem zorzowym.
Kiedy najłatwiej zobaczyć zorzę polarną?
Na obserwację zorzy polarnej na półkuli północnej najlepiej wybrać okres między równonocą jesienną a wiosenną, czyli między 21 września a 21 marca. Zorza jest najlepiej widoczna, gdy jest ciemno, czyli między 18.00 a 1.00 w nocy. Co ciekawe, południową zorzę polarną można obserwować przez cały rok.
Uczta dla oczu: kolory zorzy polarnej
Kolor zorzy jest zależny od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko.
- Tlen świeci na czerwono i na zielono
- Azot świeci w kolorach purpury i bordo
- Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą
- Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej
Oto najpiękniejsze zdjęcia zorzy polarnej - zobacz w galerii.