MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej potrzebujący mieszkańcy gminy Michałowo dostaną 2 tysiące złotych wsparcia

(jul)
Podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej, w sobotę 1 czerwca radniMichałowa podjęli uchwałę o przyznaniu 2 tysięcy zł wsparcia dlanajbardziej potrzebujących pomocy mieszkańców gminy.
Podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej, w sobotę 1 czerwca radniMichałowa podjęli uchwałę o przyznaniu 2 tysięcy zł wsparcia dlanajbardziej potrzebujących pomocy mieszkańców gminy. Urząd Miejski w Michałowie
Tak zdecydowali podczas uroczystej sesji radni gminy Michałowa. Rocznie tamtejszy urząd przeznaczy 300 tys. złotych. Najbardziej potrzebujący otrzymają raz w roku 2 tys. złotych wsparcia

To super wiadomość! To bardzo dobry pomysł - cieszy się Anna Stary z Barszczewa w gminie Michałowo. - Bo każde wsparcie, dofinansowanie przyda się.

Pani Anna nie pracuje. Jedynym żywicielem jest więc mąż. Małżonkowie wychowują jeszcze czternastoletniego syna, bo troje starszych jest już na swoim.

- Zapożyczamy się. Opłaty, światło, utrzymanie, opał, jedzenie, środki czystości to wszystko jest drogie - wylicza kobieta - A mówię o podstawowych rzeczach, nie jakiś frykasach. A trzeba dziecko wyposażyć do szkoły, kupić podręczniki, ubrania, buty.

Dlatego będzie się starała o wsparcie z gminy. Właśnie uchwalili je radni.

- Ta uchwała ma wspomóc przede wszystkim tych mieszkańców, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Kryterium dochodowe nie będzie tu decydowało o przyznaniu pomocy - podkreśla Marek Nazarko, burmistrz Michałowa. - Część mieszkańców znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, spowodowanej znacznymi wydatkami, które nie są uwzględniane przy ustalaniu dochodu osoby/rodziny i nie mają wpływu na przyznanie świadczeń, związanych z udzieleniem pomocy.

Ma na myśli na przykład samotną matkę, która pracuje, ale mało zarabia czy też pracujących małżonków z jednym bądź dwojgiem dzieci, którym ledwo wystarcza do pierwszego. I wreszcie emeryci i renciści, których renty bądź emerytury są niskie.

Takie osoby nie nabywają więc uprawnień do otrzymania pomocy,wynikających z ustawy o pomocy społecznej, świadczeniach rodzinnych, czy też z ustawy o świadczeniach wychowawczych.

Czytaj też: 500 plus dla dorosłych dzieci w Polsce? PiS rozważa zmiany w rządowym programie

Stąd pomysł władz Michałowa na wsparcie takich rodzin. Najbardziej potrzebujący otrzymają jednorazowo 2 tys. złotych. Program będzie realizowany w latach 2019 -2024. W tym roku gmina przeznaczyła na to 300 tys. zł. Program będzie finansowany z budżetu gminy oraz z dotacji do jej zadań własnych.

Na wsparcie mogą liczyć zameldowani mieszkańcy gminy Michałowo, faktycznie zamieszkujący jej teren, a także ci, którzy nie są pensjonariuszami domu pomocy społecznej. Z pomocy mogą skorzystać rodziny oraz samotni.

O zakwalifikowaniu się do programu decydować będzie kolejność zgłoszenia. Chętni powinni też uzasadnić przyczyny ubiegania się o taką pomoc i udokumentować znaczne miesięczne wydatki na utrzymanie mieszkania/domu.

Rodzina musi też wskazać na co przeznaczy pieniądze, np. na zakup opału, wydatki związane z zakupem leków, leczeniem itp.

Potrzebujący ze wsparcia będą mogli korzystać przez rok, od daty złożenia wniosku/podania. W szczególnych przypadkach udział w programie może być przedłużony.

Dochód osoby/rodziny nie może przekraczać kryterium dochodowego określonego na podstawie art.8 ust.1 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej w wysokości:

  • 300% wyżej podanego kryterium dla rodzin jednoosobowych i dwuosobowych;
  • 250% wyżej podanego kryterium dla rodzin trzyosobowych;
  • 200% wyżej podanego kryterium dla rodzin czteroosobowych i więcej osobowych.

Program realizowany będzie przez burmistrza Michałowa i Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Michałowie. Pracownicy socjalni przeprowadzą wywiady środowiskowe oraz ustalą plan pomocy rodzinom. Każda forma pomocy finansowej i rzeczowej będzie udzielona w ramach decyzji administracyjnej.

Zobacz też: Michałowo. Przybywa mieszkańców, bo to podatkowy raj

WYPALENIE ZAWODOWE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny