Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mrożące krew w żyłach zdjęcia rentgenowskie. Nóż w głowie, granat w płucach, nożyczki w gardle. Koszmar każdego medyka

Red.
Nóż w głowie, granat w płucach, nożyczki w gardle. Przed wami koszmar każdego medyka, czyli mrożące krew w żyłach zdjęcia rentgenowskie. Wilhelm Conrad Roentgen byłby dumny, że jego odkrycie mogło przyczynić się do powstania tej galerii zdjęć. Zobacz z czym musieli zmagać się medycy w walce o powrót do zdrowia swoich pacjentów. Tego nie da się odzobaczyć.

Mrożące krew w żyłach zdjęcia rentgenowskie

Przypadki, które przedstawiamy w galerii zdjęć śmiało możemy nazwać mrożącymi krew w żyłach. Nóź w głowie, granat w płucach, nożyczki w gardle i wiele więcej rentgenowskich ujęć. W dwóch słowach - koszmar medyków. Zobacz wszystkie zdjęcia i przekonaj się sam o niefortunności losu.

(kliknij w pomarańczowy guzik, by przejść do galerii zdjęć)

15 ciekawych faktów na temat rentgena

  1. Promienie rentgenowskie zostały po raz pierwszy odkryte przez niemieckiego fizyka Wilhelma Conrada Roentgena w 1895 roku, kiedy eksperymentował z promieniami katodowymi.
  2. Roentgen odkrył promieniowanie rentgenowskie, obserwując ekran fluorescencyjny w jego laboratorium. Ekran był oświetlony, mimo że nie miał bezpośredniego kontaktu ze źródłem promieniowania katodowego.
  3. Nazwę "promieniowanie rentgenowskie" (X-ray po ang.) nadano nowemu promieniowaniu, ponieważ jego natura nie była znana w momencie jego odkrycia. Roentgen użył symbolu matematycznego „X”, aby wskazać nieznane.
  4. Promieniowanie rentgenowskie to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o długości fali krótszej niż światło widzialne.
  5. Promienie rentgenowskie mają wyższą energię i krótsze długości fal niż promieniowanie ultrafioletowe.
  6. Promienie rentgenowskie mogą przenikać przez wiele rodzajów materiałów, w tym tkanki miękkie, ale są pochłaniane przez gęstsze materiały, takie jak kość i metal.
  7. Dentystyczne zdjęcia rentgenowskie są jednym z najczęstszych zastosowań medycznych promieni rentgenowskich. Służą do diagnozowania problemów dentystycznych, takich jak ubytki i choroby dziąseł.
  8. Promienie rentgenowskie są również wykorzystywane w obrazowaniu medycznym i diagnozowaniu różnych schorzeń, w tym złamań kości, guzów i zapalenia płuc.
  9. Skany CT (tomografia komputerowa) wykorzystują promieniowanie rentgenowskie do tworzenia szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała.
  10. Promienie rentgenowskie są wykorzystywane w radioterapii do zabijania komórek nowotworowych.
  11. Promienie rentgenowskie mogą powodować jonizację, co oznacza, że ​​mogą wybijać elektrony z atomów, tworząc naładowane cząstki. Ten efekt jonizujący może być szkodliwy dla żywych komórek.
  12. W 1901 roku Roentgen otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie promieniowania rentgenowskiego.
  13. Technologia rentgenowska znacznie się rozwinęła od czasu jej odkrycia. Obecnie cyfrowe czujniki rentgenowskie i skanery CT zapewniają bardzo szczegółowe obrazy przy mniejszej ekspozycji na promieniowanie niż tradycyjna klisza rentgenowska.
  14. Promienie rentgenowskie mają zastosowania poza medycyną, w tym w materiałoznawstwie i konserwacji dzieł sztuki.
  15. Zdjęcia rentgenowskie zostały użyte do ujawnienia zawartości grobowca króla Tuta w 1922 roku. Zdjęcia rentgenowskie ujawniły, że grobowiec zawierał cztery pomieszczenia, w tym komorę grobową i dały archeologom wgląd w znajdujące się w nim skarby.

Koszmar każdego medyka w ujęci rentgenowskim

(kliknij w pomarańczowy guzik, by przejść do galerii zdjęć)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna