MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miliard złotych ZUS przelał Polakom w kilka dni! Do końca sierpnia ty też możesz dostać zwrot za 2022 rok

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Na konta płatników trafia dziennie ponad 200 mln złotych.
Na konta płatników trafia dziennie ponad 200 mln złotych. 123rf.com/akz
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zabrać się za zwroty składek zdrowotnych nadpłaconych w 2022 roku. Ponad miliard złotych już zostało przelane na konta płatników, a to nie koniec wypłat! Wypłaty skończą się dopiero pod koniec wakacji. Sprawdź, czy i do kiedy możesz dostać przelew od ZUS?

Spis treści

Rozliczenia podatkowe z 2022 roku

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej w bieżącym roku wygląda inaczej niż dotychczas. Od 1 stycznia 2022 roku podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców ustalana jest w zależności od rodzaju prowadzonej działalności i formy opodatkowania. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej dotyczy przedsiębiorców, którzy w 2022 roku rozliczali się w jednej z trzech form opodatkowania:

  • na zasadach ogólnych (skala podatkowa)
  • na zasadach ogólnych (podatek liniowy)
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Każdy z tych przedsiębiorców zobowiązany był do złożenia rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 roku do 22 maja br. Wielu z nich właśnie teraz otrzymuje zwrot nadpłaconych składek.

Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która w 2022 roku opłacała składkę na własne ubezpieczenie zdrowotne, w roku bieżącym po raz pierwszy miała obowiązek dokonania rocznego rozliczenia tych składek za ubiegły rok – powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, cytowana przez PAP.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne są obecnie rozliczane w podobny sposób, jak podatek dochodowy. Stanowią one procent od dochodów i są rozliczane raz w roku. To powoduje, że mogą zostać zarówno nadpłacone, jak i niedopłacone.

ZUS przelał już miliard złotych

Jeżeli z rozliczenia danego przedsiębiorcy wynikało, że nadpłacił on składkę zdrowotną, to miał on prawo do złożenia wniosku zwrot nadpłaty. ZUS odda pieniądze każdemu, kto nie zalega ze składkami i nie pobierał świadczeń na ubezpieczenie społeczne, który mu nie przysługiwały.

Na podstawie złożonych wniosków dotychczas przelaliśmy do przedsiębiorców 1 miliard 124 miliony złotych. Tylko dziś do prowadzących firmy trafiło ponad 200 mln zł – przekazała szefowa ZUS.

ZUS na zwrot nadpłat ma czas do 3 sierpnia. Profesor Uścińska zapewnia jednak, że zakład robi wszystko, co możliwe, aby każdy z płatników otrzymał przelew jak najszybciej. ZUS chwali się także nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, które usprawniają przelew środków.

Nadpłata składki zdrowotnej na wniosek i bez niego

W teorii ZUS wymagał złożenia stosownego wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. W profilu ZUS PUE przedsiębiorcy automatycznie został on wygenerowany, ale wymagał przesłania do zakładu do 5 czerwca 2023 roku.

Zwrot otrzymają jednak także przedsiębiorcy, którzy nie złożyli wniosku lub spóźnili się z terminem jego wysłania. Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu rozliczy nadpłatę na koncie płatnika, jednak daje sobie na to czas do końca 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miliard złotych ZUS przelał Polakom w kilka dni! Do końca sierpnia ty też możesz dostać zwrot za 2022 rok - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny