MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miejska Sieć Komputerowa BIAMAN obchodzi 20-lecie

krk
Sieć internetowa BIAMAN ma już 20 lat. Z okazji jubileuszu odbyło się spotkanie na Politechnice Białostockiej.
Sieć internetowa BIAMAN ma już 20 lat. Z okazji jubileuszu odbyło się spotkanie na Politechnice Białostockiej. pb.edu.pl
Miejska Sieć Komputerowa BIAMAN obchodzi 20-lecie działalności. Z tej okazji dzisiaj, 4 lipca, w auli im. prof. Andrzeja Królikowskiego w centrum Inno-Eko-Tech Politechniki Białostockiej odbyło się jubileuszowe spotkanie. Uroczystość zorganizowało Centrum Komputerowych Sieci Rozległych, jednostka koordynująca budowę i operator MKS BIAMAN.

Początki Miejskiej Sieci Komputerowej BIAMAN sięgają 1994 roku. Rektorzy sześciu szkół wyższych podpisali wtedy porozumienie dotyczące budowy akademickiej sieci komputerowej. W skład rady założycielskiej weszli przedstawiciele: Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku oraz Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk i Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży.

Jednostką wiodącą a jednocześnie operatorem telekomunikacyjnym została Politechnika Białostocka, a konkretnie Centrum Komputerowych Sieci Rozległych. Od 20 lat CKSR zajmuje się organizacją i eksploatacją światłowodowej sieci komputerowej, łączącej wszystkie obiekty należące do białostockich uczelni i środowiska naukowego Białowieży.

Dyrektor Centrum Komputerowych Sieci Rozległych inż. Cezary Citko wspominał dziś początki swojej pracy.

-Po kilku pełnych napięcia i pracy nocach, w Sylwestra 1993 roku uruchomiliśmy pierwszą sieć lokalną. Obejmowała budynek rektoratu Politechniki Białostockiej. Jaka to była radość, że zadziałało! Potem linią stałą - na łączach miedzianych, bo tylko takie były wtedy dostępne - podłączyliśmy Uniwersytet w Białymstoku. To były bardzo wolne łącza - przepustowość jedynie 9600 bps (bitów na sekundę). Obecnie mamy 100 gigabitów na sekundę! Czyli w okresie dwudziestu lat szybkość łącza wzrosła 10 milionów razy! - wspomina.

Dziś oprócz białostockich uczelni i instytutów badawczych w Białowieży do MKS BIAMAN podłączone są urzędy, szpitale i biblioteki oraz klienci indywidualni. Sieć BIAMAN stała się jedną z najnowocześniejszych w północno-wschodniej Polsce.

Centrum Komputerowych Sieci Rozległych współpracuje z podobnymi 21 sieciami w Polsce skupionymi w Konsorcjum PIONIER. Razem tworzą Ogólnopolską Sieć Optyczną PIONIER. Członkowie Rady Konsorcjum PIONIER wzięli udział w dzisiejszym jubileuszowym spotkaniu.

MKS BIAMAN w ramach ogólnopolskiego projektu naukowej interaktywnej telewizji w sieci PIONIER, prowadzi lokalny oddział PlatonTV.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny