MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowa Federacja Szermierki nie zawiesi Rosyjskiej i Białoruskiej Federacji Szermierczej ze względu wojnę na Ukrainie

Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
world-sport.org
Kongres Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) odmówił poparcia propozycji Narodowej Federacji Szermierczej Ukrainy (NFFU) dotyczącej nałożenia sankcji na Rosyjską Federację Szermierczą (RFF) i Federację Szermierczą Republiki Białoruskiej (FFRS).

Spotkanie kongresowe Międzynarodowej Federacji Szermierczej odbyło się 25 listopada w Szarm el-Szejk w Egipcie. Członkostwo Federacji Szermierczych Rosji i Białorusi w FIE nie zostanie zawieszone. Zabrakło 21 głosów do poparcia wniosku pozbawienia Rosji i Białorusi członkostwa w FIE.

Rosjan i Białorusinów na kongresie otwarcie wspierało szefostwo FIE

Ukrainę na Kongresie reprezentowali prezes Narodowej Federacji Szermierczej Ukrainy Michaił Iljaszew i sekretarz wykonawczy NFFU Elena Szewczuk.

– Niestety, pomimo znacznego wsparcia ze strony europejskiej społeczności szermierczej, nie mieliśmy wystarczającej liczby głosów, aby wykluczyć z FIE federacje rosyjską i białoruską. Najbardziej aktywnymi „adwokatami” krajów agresorów były federacje takich krajów jak Wenezuela, Pakistan, Urugwaj... Można przypuszczać, że państwa te są daleko od Europy i nie mają świadomości tego, co dzieje się obecnie na Ukrainie. Ale Rosjan i Białorusinów otwarcie wspierało kierownictwo Międzynarodowej Federacji Szermierczej, której przez długi czas przewodniczył rosyjski oligarcha Aliszer Usmanow. Warto zauważyć, że tymczasowy prezydent FIE Emmanuel Katsiadakis w przeddzień Kongresu na nieformalnym spotkaniu delegatów europejskich nazwał straszliwą wojnę na Ukrainie „niestabilnością”. Potem musiałem mu emocjonalnie wyjaśnić, dlaczego taka charakterystyka jest nie do przyjęcia. Mimo wszystko nie mamy zamiaru się poddawać i nadal będziemy działać na rzecz obrony interesów ukraińskiej szermierki na arenie międzynarodowej

– oznajmił Iljaszew.

Szermierze z Rosji i Białorusi wzięli udział w mistrzostwach świata 2023

Wcześniej FIE dopuszczała szermierzy z Rosji i Białorusi do zawodów międzynarodowych w statusie neutralnym. Siedmiu zawodników z Rosji i jedna Białorusinka Marianna Marusenko w szpadzie kobiet rywalizowało w mistrzostwach świata 2023, które odbyły się minionego lata.

W 2022 roku, po wybuchu wojny na Ukrainie, szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach zalecił, aby międzynarodowe federacje wykluczyły rosyjskich i białoruskich sportowców z międzynarodowych zawodów. 25 stycznia 2023 roku MKOl ogłosił, że rozważa możliwość dopuszczenia rosyjskich i białoruskich sportowców, którzy nie wyrazili poparcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, do udziału w zawodach międzynarodowych w statusie neutralnym, jeśli sportowcy ci „aktywnie nie wspierali” wojny na Ukrainie, a także nie mieli kontraktu z siłami zbrojnymi lub organami ścigania Rosji i Białorusi. 28 marca tego roku MKOl zalecił dopuszczanie Rosjan i Białorusinów do zawodów międzynarodowych w statusie neutralnym.

MKOl zastrzegł sobie prawo do dopuszczednia Rosjan do igrzysk w Paryżu

12 października 2023 roku MKOl zawiesił Rosyjski Komitet Olimpijski (ROK) do odwołania po włączeniu do rosyjskiego stowarzyszenia Rad Olimpijskich obwodów Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, Zaporoża i Chersonia. Jednocześnie MKOl zaznaczył, że zastrzega sobie prawo do podjęcia w wymaganym terminie decyzji o dopuszczeniu rosyjskich sportowców do igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu.

od 12 lat
Wideo

Kibice GKS Katowice dopingowali na Mariackiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Międzynarodowa Federacja Szermierki nie zawiesi Rosyjskiej i Białoruskiej Federacji Szermierczej ze względu wojnę na Ukrainie - Sportowy24

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny