Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michael Schudrich: Takie problemy były też przed wojną

(ab)
Trzeba przyjrzeć się, jak różne problemy rozwiązywane były przed wojną - zachęcał w poniedziałek Michael Schudrich. - To mogą być dla nas wskazówki, jak radzić sobie teraz.
Trzeba przyjrzeć się, jak różne problemy rozwiązywane były przed wojną - zachęcał w poniedziałek Michael Schudrich. - To mogą być dla nas wskazówki, jak radzić sobie teraz. Wojciech Wojtkielewicz
Budujmy razem nie mimo różnic, ale dzięki różnicom - mówił w Białymstoku w poniedziałek naczelny rabin Polski.

Głęboko wierzę, że możemy nauczyć się na nasze dzisiejsze potrzeby jak wspólnie budować miasto, kraj nie mimo różnic, ale dzięki nim - mówił w poniedziałek Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. - Tak, jak to było 70-80 lat temu.

Wizyta rabina była ważną częścią trwającego obecnie w Białymstoku Festiwalu Kultury Żydowskiej Zachor. Jego organizatorem jest działające w naszym mieście Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.

Rabin podkreślił znaczenie festiwalu dla przypominania o żydowskiej historii i kulturze. Zabrał też głos w sprawie ostatnich incydentów rasistowskich w Białymstoku. - Nie można tego lekceważyć - mówił. - Lepiej walczyć przeciwko głupocie, gdy jest ona mała, niż czekać aż będzie większa. To tak jak z infekcją.

To już szósta edycja cieszącej się coraz większą popularnością imprezy.

- Jesteśmy zadowoleni, że odbudowywana jest nasza przeszłość i tożsamość - mówi Lucy Lisowska, szefowa Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael. - To dla naszej społeczności jest bardzo ważne. Poza tym co istotne, zarówno w festiwalu jak i konferencji uczestniczą ludzie w różnym wieku.

Ważnym elementem imprezy jest Międzynarodowa Konferencja Naukowa Żydzi Wschodniej Polski. Kultura-Tradycja-Piśmiennictwo. Jej tegoroczną patronką jest Dora Kacnelson, historyk literatury, pochodząca z Białegostoku.

- Podczas konferencji reprezentowane są wszystkie najważniejsze ośrodki naukowe w kraju - podkreśla dr Barbara Olech z Instytutu Filologii Polskiej. - Mamy też Ninę Taylor-Terlecką z Oxfordu, reprezentowany jest również Tel Awiw.

Tegoroczna konferencja świadomie odbywa się w Książnicy Podlaskiej i restauracji Kawelin. - Bardzo zależy nam na tym, żeby ta tematyka trafiła nie tylko do naukowców, ale i do zwykłych mieszkańców, zainteresowanych historią swojego miasta - podkreśla dr Barbara Olech.

We wtorek odbędzie się druga część konferencji. Cały festiwal zakończy się popołudniowym pokazem filmu produkcji izraelskiej Na końcu świata w lewo. A wieczorem w kinie Forum wystąpią amerykańscy artyści Yale Strom i Peter Stan oraz Kabaret Derkacz z programem Szmoncesy i cymesy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny