Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Miasto Białystok chce poznać opinie mieszkańców. Zleciło badania. Zapłaci za nie 65 tys. zł

wal
Zdaniem władz Białegostoku ankieta wśród mieszkańców ma zdiagnozować kluczowe oczekiwania wśród mieszkańców
Zdaniem władz Białegostoku ankieta wśród mieszkańców ma zdiagnozować kluczowe oczekiwania wśród mieszkańców Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
65 tys. zł zapłaci urząd miejski za poznanie opinii białostoczan. Chce w ten sposób poznać informacje na temat satysfakcji z prowadzonych przez miasto działań czy komunikacji z mieszkańcami. W przyszłym roku nie zaplanowano pieniędzy na podobną ankietę.

Spis treści

Interpelację w sprawie sondaży złożył radny Henryk Dębowski. Powoływał się na zapytania od mieszkańców. W ich imieniu pytał:

  • Czy Urząd Miejski w Białymstoku w roku 2023 miał zaplanowane środki na przeprowadzanie Badań opinii mieszkańców Białegostoku? Jeżeli tak, to w jakiej kwocie? Jaka kwota została zaplanowana w przyszłym roku na ten cel?
  • Czy obecnie prowadzone są badania opinii publicznej mieszkańców Białegostoku?
  • Jeżeli tak, to bardzo proszę o podanie nazwy firmy, której zlecono badania oraz wyszczególnienie wszystkich pytań kierowanych do mieszkańców wraz z odpowiedziami (o ile zostały zakończone).
  • Czemu mają służyć powyższe badania i w jaki sposób ich wyniki wpłyną na zadania realizowane przez Urząd Miejski?
  • Ile raportów badań opinii mieszkańców Białegostoku zostało zleconych przez Urząd Miejski w latach 2006-2023? Jakie firmy wykonywały badania? Jaki był ich koszt i jakie konkretne działania wdrożono w wyniku ich analizy?

Modelowa ankieta wśród mieszkańców

Bardzo proszę o udzielenie szczegółowych odpowiedzi, z podaniem podstawy prawnej realizowanych działań.

- interpelował radny.

Jako przykład dobrze zaplanowanego sondażu wskazał badanie projekt badawczy „Diagnoza zjawiska przemocy w Białymstoku”. Badanie zostało zlecone przez Białostockie Centrum Edukacji i Urząd Miejski w Białymstoku. Jego celem jest m.in. zwiększenie działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz wzrost wiedzy i świadomości społecznej. Ankieta ma charakter w pełni anonimowy, podczas badania nie będą przetwarzane dane osobowe respondentów. Odpowiedzi mają pozwolić lepiej zrozumieć relacje międzyludzkie wśród bliskich, prawdziwe problemy, zagrożenia i udręki.

- Dlaczego w ten sposób nie prowadzi prezydent badań w Białymstoku? - zastanawia się w kontekście swojej interpelacji. - Można to robić nieodpłatnie, transparentnie na podstawie ankiet, stron internetowych, na profilach społecznościowych itd.

Miasto Białystok sonduje, bo chce wiedzieć

Tymczasem w odpowiedzi na interpelację sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk zaznacza. że zadaniem miasta jest analiza potrzeb społecznych białostoczan i możliwość ich zaspokojenia.

Badania opinii są narzędziem do diagnozowania kluczowych potrzeb, problemów i oczekiwań mieszkańców - wymienia sekretarz. Pozyskane w ich rezultacie informacje na temat satysfakcji z prowadzonych przez miasto działań, komunikacji z mieszkańcami, preferowanych form partycypacji społecznej, czy źródeł informacji pozwalają na prawidłowe planowanie zadań i wyznaczanie kierunków działań urzędu.

Dodał, że pieniądze zaplanowane na przeprowadzenie badania w 2023 r. wynoszą 65 tys. zł.

- Badania są w trakcie realizacji. Na przyszły rok nie przewidziano środków na ten cel - zaznaczył Krzysztof Karpieszuk.

Rozczarowania odpowiedzią nie kryje Henryk Dębowski. Zapowiedział ponowienie interpelacji, ale już w formie dostępności do informacji publicznej.

- Wtedy powinniśmy poznać, jakie zadawano pytania podczas ankiety - zaznacza radny

Czytaj też:Truskolaski, Kosicki, a może ktoś trzeci. Kto następnym prezydentem Białegostoku? Podlaski krajobraz po wyborach do Sejmu i Senatu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny