MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasta w Internecie, czyli największy program edukacyjny nowoczesnej Europy

Rozmowa
Archiwum
Cyfrowe wykluczenie 10 mln Polaków kosztuje nas 24 mld zł rocznie - mówi Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie"

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie i realizują edukacyjny projekt Polska Cyfrowa Równych Szans. Na czym on polega?

Niemal 10 mln dorosłych Polaków, tych po 50. roku życia, nigdy nie miało żadnego styku z cyfrowym światem. To jest strategiczny problem naszego kraju. Według badań PwC Polska wykluczenie cyfrowe osób 45+ kosztuje nas rocznie aż 24 mld złotych. Celem projektu jest nabycie przez tych ludzi umiejętności, które pozwolą funkcjonować w rzeczywistości w której pojawia się coraz więcej technologii cyfrowych. Efekty są spektakularne. Nasi edukatorzy, zwani potocznie Latarnikami Polski Cyfrowej, odnotowali już 250 tys. przeszkolonych osób.

Jakie oszczędności da likwidacja cyfrowego wykluczenia?

Będą to oszczędności zarówno w sektorze prywatnym, jak też publicznym, m.in. dzięki możliwości ograniczenia liczby pracowników wykonujących powtarzalne czynności. Korzyścią dla gospodarki będzie też aktywizacja zawodowa osób 50+.

Czym państwa program różni się od typowych szkoleń?

W odróżnieniu od nich, podczas zajęć najpierw dowiadujemy się od uczestników, jakie mają codzienne potrzeby i staramy się indywidualizować szkolenia aby każdy poznawał to, co go interesuje.

Latarnicy - co to za ludzie?

To są lokalni liderzy którzy nie tworzą jednorodnej grupy. Mieszkają w swoich społecznościach, mają wystarczające umiejętności cyfrowe, chcą coś fajnego zrobić dla innych. Mają niezbędną wiedzę z zakresu andragogiki i geragogiki, określającej najlepsze metody uczenia osób dorosłych i seniorów.

Jakie będą kierunki działania następnego programu: Latarnicy Polski Cyfrowej 2020?

Chcemy nawiązać współpracę z samorządami, głównie gmin liczących do 20 tys. mieszkańców. Myślimy o tym, aby w każdej gminie działał Latarnik mający w lokalnym samorządzie dobrego partnera.

Dlaczego gminy mają podejmować współpracę?

Ze względów demograficznych wójtowie i burmistrzowie coraz częściej będą się konfrontowali z problemem aktywności ludzi z grupy 50+ i seniorów.

Możliwość aktywizacji zawodowej osób 50+ to też jest argument za współpracą?

Oczywiście. To jest wstydliwa sprawa kiedy w wieku 50 lat wypada się z gry z powodu nieumiejętności korzystania ze sprzętu komputerowego. Bardzo wielu Latarników spotyka się z sytuacją, że ludzie nie chcą przyznać, że mają z tego powodu problemy.

Niektórzy włodarze chyba nie palą się do takiego aktywizowania mieszkańców?

Są i tacy. Ale jestem przekonany, że przeważa podejście pozytywne - "jasna strona mocy". Nasza oferta spotyka się z dużym zainteresowaniem ze strony samorządów. Przy okazji zaapeluję, aby już teraz pomyślały one o podjęciu współpracy, środki unijne są ograniczone.

Czytaj e-wydanie »

Słodkie okazje z wysokimi rabatami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny