Sezon grzewczy 2022/2023. Miał węglowy powraca pomimo zakazu
Zbliża się sezon grzewczy. Liczba deklaracji złożonych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynosiła ok. 1,8 mln kotłów na węgiel i paliwa węglopochodne, a węgla brakuje. W związku z tą sytuacją rząd zniósł obowiązujący od dwóch lat zakaz sprzedaży i spalania miału węglowego. Można więc nabyć go w sklepie Polskiej Grupy Górniczej, która oferuje w swoim sklepie:
- ekogroszek,
- groszek,
- orzech,
- kostkę,
- miał.
Jak palenie miałem węglowym wpływa na nasze zdrowie?
Sklep PGG natychmiast wprowadził do swojej oferty miał węglowy. Mamy do wyboru ekomiał w cenie 1305 zł za tonę i miał w cenie 1105 zł za tonę.
„Miał cieszył się dużą popularnością wśród właścicieli gospodarstw domowych i firm ciepłowniczych. To stosunkowo tani środek grzewczy o dobrej wartości opałowej, a możliwość zmieszania go z węglem o grubszym uziarnieniu pozwala dodatkowo na podniesienie kaloryczności opału i zapewnienie optymalnego stosunku jakości do ceny” – poinformowała PGG w oficjalnym komunikacie.
Z badań Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla wynika, że od 2018 r. miał węglowy był najczęściej używanym w Polsce paliwem do kotłów średniej mocy, został jednak wprowadzony zakaz, ponieważ spalanie miału emituje duże zanieczyszczenie powietrza. Izba podaje również, że przed 2020 rokiem spalano ok. 7,2 mln ton tego surowca rocznie.
Za wprowadzone w 2022 roku zmiany możemy zapłacić my wszyscy – naszym zdrowiem. Jest bardzo prawdopodobne, że tej zimy będziemy oddychać bardzo złej jakości powietrzem.
To katastrofalna wiadomość dla nas wszystkich, ale przede wszystkim dla dzieci, osób starszych i schorowanych – to oni staną się ofiarami podniesionych poziomów zanieczyszczonego powietrza tej zimy – ostrzega Polski Alarm Smogowy.
Jak smog wpływa na nasze zdrowie?
PAS podaje, że „obecne decyzje rządu i Sejmu to nie tylko zatrzymanie walki ze smogiem, ale pełny odwrót od antysmogowych regulacji.” Dodaje również, że „główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest „niska emisja”, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Sytuację dodatkowo pogarsza spalanie złej jakości węgla w urządzeniach nie spełniających żadnych norm emisji spalin.”
Zawieszenie norm oznacza ogromne ryzyko znaczącego pogorszenia się stanu powietrza w nadchodzącym sezonie grzewczym, co przełoży się na wzrost zachorowalności na choroby układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, jak również na wzrost śmiertelności z tych samych powodów – tłumaczą eksperci Polskiego Alarmu Smogowego.
Do najczęstszych schorzeń, które mają związek z występowaniem smogu, należą choroby serca, w tym:
- zawał,
- nadciśnienie tętnicze,
- zaburzenia rytmu,
- niewydolność mięśnia sercowego,
- choroba niedokrwienna serca.
Ponadto nawet krótkotrwały kontakt ze smogiem może powodować kaszel, podrażnienie spojówek, złe samopoczucie, zmęczenie, łagodne stany zapalne płuc. Kontakt długotrwały może być przyczyną złośliwych nowotworów płuc, zatok, jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, nerek.
W Polsce zanieczyszczenie powietrza zabija co roku około 50 tysięcy osób. Smog znacznie skraca nasze życie.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?