ME w ciężarach. Brązowy medal dla Polki w kat. 64 kg!

Zbigniew Czyż
Od lewej: Weronika Zielińska-Stubińska, Wiktoria Wołk, Martyna Dołęga, Oliwia Drzazga i Monika Marach. Fot. PZPC
Sztangistka Wiktora Wołk uzyskała w dwuboju 215 kg i wywalczyła brązowy medal w kat. 64 kg. mistrzostw Europy, które odbywają się w Sofii. Tytuł zdobyła Ukrainka Hanna Dawydowa - 220 kg.

Wołk startowała w kat. 64 kg, której nie ma w programie igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Zawodniczka Klubu "Tarpan Mrocza" w rwaniu miała problemy. Spaliła pierwsze podejście do 93 kg, także druga próba do 94 kg nie była udana. I gdy wydawało się, że szanse na zaliczenie boju są już małe, w trzecim podejściu bez problemów zaliczyła 94 kg, co dawało jej na półmetku szóstą lokatę.

W podrzucie było już zdecydowanie lepiej. Wołk zaliczyła trzy podejścia do 115, 118 i 121 kg. Jak się później okazało, to był najlepszy wynik w tym boju, który Wołk wygrała. W efekcie zebrała w dwuboju 215 kg, o pięć mniej od Ukrainki. Dawydowa triumfowała dzięki lepszemu rwaniu w którym osiągnęła 100 kg.

Biało-czerwoni wywalczyli dotychczas w stolicy Bułgarii dwa medale. W poniedziałek, na otwarcie zawodów, srebro w kategorii 49 kg zdobyła Oliwia Drzazga.

Mistrzostwa są dla zawodników z Europy ostatnią szansą wywalczenia kwalifikacji do tegorocznych igrzysk w Paryżu.

Ostatnie dwa olimpijskie starty Polaków nie były udane. Zarówno z Rio de Janeiro (2016) jak i z Tokio (2021) wrócili bez medali.