MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maturzystka nie zdała matematyki. Poprawiono jej wynik z 28 na 76 procent. Jaki był powód pomyłki? Mamy komentarz OKE

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Uczniowie, którzy nie zgadzają się z wynikiem egzaminu, mogą się od niego odwołać i niektórzy decydują się na takie rozwiązanie. Czasami przez błąd egzaminatora lub systemu okazuje się, że powinni uzyskać kilka punktów więcej. Ta historia jest jednak szczególna, ponieważ Okręgowa Komisja Egzaminacyjna zmieniła uczennicy z Płocka wynik matury z matematyki z 28 na… 76 procent. Poprosiliśmy CKE i OKE Warszawa o podanie szczegółów tej sprawy. „Od początku przeprowadzania egzaminów maturalnych sytuacja, w której zmiana wyników nastąpiła aż w takim zakresie, wystąpiła po raz pierwszy” – poinformowano.

Spis treści

Źle sprawdzona matura. Miała mieć 76 proc., a dostała 28 proc.

O sytuacji, która spotkała uczennicę z Płocka, poinformowała Gazeta Wyborcza. Jak podaje portal, maturzystka była zdziwiona niskim wynikiem egzaminu z matematyki (28 procent), więc postanowiła się od niego odwołać. W międzyczasie zapisała się już na maturę poprawkową. Otrzymała wiadomość z prośbą o przyjazd do Warszawy, a następnie Okręgowa Komisja Egzaminacyjna przyznała, że doszło do pomyłki.

Arkusz matury z matematyki.
Wyniki uczennicy na egzaminie maturalnym z matematyki zmieniono z 28 proc. na 76 procent. Robert Woźniak Polska Press/ zdjęcie ilustracyjne

Zamiast 28 proc. zdobyła w rzeczywistości 76 proc. na egzaminie z matematyki. Wynik ten został poprawiony na świadectwie maturalnym. Ostatecznie maturzystce udało się dostać na wybrany kierunek studiów – Uniwersytet Łódzki zgodził się, by wzięła udział w rekrutacji już po jej oficjalnym zakończeniu.

CKE o pomyłce przy sprawdzaniu egzaminu maturalnego. To błąd człowieka

Z czego wynikała tak duża różnica w rzeczywistym i podanym wyniku egzaminu? I czy zdarzały się inne podobne przypadki? Zapytaliśmy o to Centralną Komisję Egzaminacyjną. W odpowiedzi uzyskaliśmy informację, że stanowisko CKE zostało już wyrażone przez dra Marcina Smolika w tekście dla Gazety Wyborczej.

Powodem był błąd człowieka – współpracownik OKE przez pomyłkę przypisał niewłaściwą wersję arkusza. Jak podkreślił dyrektor CKE, takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko, w tym roku dwa razy. Jeden to powyższa sytuacja maturzystki z Płocka, a drugi – ósmoklasistki, której wynik na egzaminie z matematyki zmieniono z 36 proc. na 80 procent. W tym drugim przypadku „test Y został sprawdzony według szablonu tekstu X” – poinformował ojciec uczennicy.

Z kolei wicedyrektor OKE Warszawa na nasze zapytanie o sytuację opisaną na łamach Gazety Wyborczej odpowiedział: „przypuszczam, że został opisany przypadek, który faktycznie trzy tygodnie temu wystąpił w naszej Komisji”. Dodał także:

– Zapewniam jednak, że od początku przeprowadzania egzaminów maturalnych (2002 r.) sytuacja, w której zmiana wyników nastąpiła aż w takim zakresie, wystąpiła po raz pierwszy. Przyczyną zmiany wyniku tego egzaminu nie była niewłaściwa ocena zadań przez egzaminatora, a błąd techniczny pracownika, który omyłkowo zaakceptował niewłaściwą wersję karty odpowiedzi sczytanej przez skaner – zaznaczył Krzysztof Lodziński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Maturzystka nie zdała matematyki. Poprawiono jej wynik z 28 na 76 procent. Jaki był powód pomyłki? Mamy komentarz OKE - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny