- Dziś musimy złożyć zamówienie na plastikowe komponenty i elektronikę z Włoch, by móc otrzymać je przed końcem stycznia przyszłego roku! - powiedział 30 czerwca Seweryn Borkowski, prezes Fabryki Maszyn Rolniczych „Krukowiak” w Brześciu Kujawskim. - W dodatku nawet nie mamy pewności, jaka będzie ostateczna cena. Podobnie jest z innymi dostawcami. Czasami cena zmienia się z dnia na dzień, chociaż kilka tygodni wcześniej była mowa o niższej stawce.
Autonomiczny traktor zastąpi człowieka?
Podwyżki denerwują każdego
Rolników te wahania cen bardzo dotknęły. - Niektóre maszyny od ubiegłego roku podrożały nawet o trzydzieści procent! - mówił gospodarz z pow. nakielskiego podczas ostatnich targów w Minikowie. - To jest skandal! Widocznie każdy chce na nas zarobić.
- Nas te podwyżki denerwują tak samo jak rolników - dodał prezes brzeskiej fabryki. - W tym roku musieliśmy podnieść ceny niektórych maszyn o 10-15 proc., ale musimy też zrealizować zamówienia z zagwarantowaną ceną z listopada i grudnia minionego roku, a ponosimy znacznie wyższe koszty. Bardzo podrożały surowce, podzespoły i jeszcze jest ogromny problem, żeby je kupić.
W listopadzie ubr. jego fabryka zamówiła elementy stalowe z Indii: - Zapłaciliśmy, ale do tej pory nie dotarły. Ciągle słyszymy, że kontener stoi w porcie i czeka na załadunek. Musieliśmy zrobić zakupy gdzie indziej.
Nałożyło się kilka czynników
- Rzeczywiście, w ostatnim czasie obserwujemy wzrosty cen maszyn i urządzeń rolniczych - twierdzi Michał Spaczyński, wiceprezes zarządu - dyrektor zarządzający Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. - Jest to podyktowane kilkoma czynnikami. Wraz z początkiem pandemii nastąpił istotny wzrost kursów głównych walut, więc importerzy w ślad za tym musieli skorygować swoje cenniki, ale nie tylko oni.
To też może Cię zainteresować
Dodaje, że rodzimi producenci często importują podzespoły do produkcji , a więc i maszyny produkowane w naszym kraju podrożały: - Kolejnym czynnikiem mającym bardzo istotny wpływ na wzrosty cen maszyn jest ogromny wzrost cen surowców, przede wszystkim stali, plastiku i miedzi oraz ich ograniczona dostępność.
Kolejne podwyżki? To możliwe
Michał Spaczyński podkreśla, że z tak dużymi wahaniami cen, niemal wszystkich surowców nie mieliśmy do czynienia od dawna: - Dodatkowym problemem jest dostępność podzespołów, gdyż wiele fabryk na świecie ma problemy z zaspokojeniem swoich potrzeb w komponenty niezbędne do wytworzenia danego elementu. Na cenę maszyn ma również wpływ drożejąca energia oraz koszty pracy. Niestety, wszystkie te czynniki razem bardzo niekorzystanie wpływają na stabilność cen maszyn rolniczych i należy się spodziewać dalszych podwyżek ze strony producentów, gdyż muszą oni reagować na znaczącą inflację przemysłową, z którą mamy obecnie do czynienia niemal na całym świecie.
To też może Cię zainteresować
- W porównaniu z początkiem ubiegłego roku niektóre gatunki stali podrożały o 190 procent - twierdzi Wacław Górny, właściciel firmy Inter-Vax ze Żnina, która sprzedaje nie tylko maszyny rolnicze, ale także handluje m.in. elementami stalowymi. - Podobno to efekt tego, że jest mniejsze wydobycie rudy żelaza, a stalowy złom został już zagospodarowany.
Czy wyższe ceny maszyn rolniczych przełożyły się na mniejsze zakupy? Producenci i dilerzy twierdzą, że nie. Tym bardziej że możliwe są kolejne podwyżki. Niektórzy sprzedawcy nie nadążają z realizacją zamówień.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?