Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokaty. Tylko miesięczne firmowe wygrywają z indywidualnymi

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care Współpraca: Magdalena Piórkowska
Generalnie, oprocentowanie lokat dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jest zdecydowanie mniej atrakcyjne niż w przypadku oferty dla osób indywidualnych
Generalnie, oprocentowanie lokat dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jest zdecydowanie mniej atrakcyjne niż w przypadku oferty dla osób indywidualnych
Oprocentowanie depozytów dla przedsiębiorców było, jest i zapewne pozostanie sporo niższe niż stawki, które banki oferują klientom detalicznym.

Nowe przepisy dotyczące lokat z dzienną kapitalizacją odsetek, które zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego od 31 marca nie będą już pozwalały na uniknięcie 19-proc. podatku Belki, nie będą miały większego znaczenia dla lokat zakładanych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Banki traktują bowiem zysk z tego typu lokat jako przychód z działalności gospodarczej, w związku z czym i tak nie potrącały od niego podatku Belki. Oznacza to, że przedsiębiorca musi opodatkować zysk z takiej lokaty we własnym zakresie, uwzględniając go w dokumentacji księgowej swojej firmy.

Płaci zatem podatek według stawek, które zależą od sposobu jego rozliczeń z fiskusem. W przypadku przedsiębiorców ponoszących duże koszty uzyskania przychodu efektywna stawka podatku dochodowego może zatem być sporo niższa od podatku Belki. Trzeba jednak pamiętać, że oprocentowanie lokat dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jest zdecydowanie mniej atrakcyjne niż w przypadku oferty dla osób indywidualnych.

Depozyty miesięczne dla firm mają najlepsze stawki

Wyjątkiem potwierdzającym regułę są tylko depozyty miesięczne.

  • Z najnowszych danych Tax Care wynika, że co prawda średnie oprocentowanie tych krótkoterminowych lokat dla najmniejszych firm wynosi 3,21% w skali roku,
  • natomiast dla klientów indywidualnych 3,33% (według danych Open Finance),
  • ale w tej grupie zdecydowanie wyróżnia się oferta Idea Banku, który proponuje przedsiębiorcom 8% brutto w skali roku, a więc aż o 2,3 pkt proc. więcej, niż w przypadku najlepszej oferty miesięcznych depozytów dla klientów detalicznych (5,7% brutto). Niestety, Idea Bank pozwala swoim klientom na założenie tylko jednej takiej lokaty w maksymalnej kwocie 10 tys. zł, a zatem przedsiębiorca, który ma dużo większe nadwyżki finansowe, musi szukać także innych propozycji instytucji finansowych.
  • Kolejne miejsca w pierwszej trójce miesięcznych lokat firmowych przypadły BGŻ Optima ze stawką 5,1%
  • oraz Volkswagen Bankowi (4,25%).

Pozostałe banki oferują mikrofirmom decydującym się na miesięczne depozyty stawki niższe niż 4%, co w efekcie daje wspomnianą wyżej niską średnią arytmetyczną.

 

  • S - oprocentowanie stałe
  • Z - oprocentowanie zmienne
  • I - lokaty zakładane przez internet

Warto przy tej okazji zwrócić uwagę, że różnica w oprocentowaniu najlepiej i najgorzej oprocentowanej miesięcznej lokaty dla mikrofirm sięga prawie 7% pkt procentowych!

Większe dysproporcje w przypadku lokat długoterminowych

O ile w przypadku lokat miesięcznych dysproporcja pomiędzy uśrednionymi stawkami oprocentowania dla firm i osób prywatnych jest relatywnie niewielka (0,12 pkt proc.), o tyle w przypadku depozytów na dłuższe terminy różnice są dużo większe.

  • W przypadku firmowych lokat półrocznych średnie oprocentowanie w skali roku wynosi 3,68% brutto,
  • natomiast dla lokat oferowanych klientom detalicznym, według danych Open Finance, 4,96%, zatem różnica wynosi już 1,28 pkt procentowego.

Podobnie duża dysproporcja pojawia się w przypadku lokat rocznych:

  • średnie oprocentowanie dla firm to 3,93%,
  • natomiast dla klientów indywidualnych – 5,12% (różnica 1,19 pkt proc.).

 

  • S - oprocentowanie stałe
  • Z - oprocentowanie zmienne
  • I - lokaty zakładane przez internet

Dlaczego banki oferują przedsiębiorcom lepsze oprocentowanie lokat krótkoterminowych?

**Ponieważ mają świadomość, że przedsiębiorcy – m.in. ze względu na zachowanie płynności finansowej – chętniej sięgają właśnie po depozyty zakładane na krótki okres czasu. Nie oznacza to jednak, że w przypadku stawek oprocentowania miesięcznych lokat firmowych dzieje się więcej niż w przypadku depozytów zakładanych na dłuższy okres czasu – także w tej kategorii zmiany stawek, w porównaniu z poprzednimi miesiącami, można uznać jedynie za kosmetyczne.

Tylko kilka banków stawia na depozyty dla firm

Ranking lokat Tax Care po raz kolejny pokazuje, że bankom, z niewielkimi wyjątkami, niespecjalnie zależy na dobrych warunkach dla klientów prowadzących działalność gospodarczą. Generalnie w pierwszych trójkach wszystkich kategorii lokat przewijają się nazwy tych samych instytucji finansowych.

  • Idea Bank przoduje nie tylko w przypadku lokat miesięcznych - jest także liderem lokat zakładanych na dwa miesiące (oprocentowanie 5% brutto w skali roku) oraz na kwartał (5,9%).
  • W przypadku depozytów półrocznych dzieli pierwsze miejsce wraz z BGŻ Optima i FM Bankiem (6%).
  • W przypadku lokat długoterminowych, zakładanych na rok i dwa lata, pozycję lidera przejmuje FM Bank (oprocentowanie odpowiednio 6,2% i 6,3%).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny