MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Liczba dzieci zaginionych rośnie w Polsce z roku na rok. Jakie są tego powody? Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych

Katarzyna Dębek
Jedną z przyczyn zaginięć dzieci są porwania.
Jedną z przyczyn zaginięć dzieci są porwania. Phil Nguyen Pexels.com
Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego jest obchodzony 25 maja. Symbolem tego dnia jest niezapominajka, ponieważ rodziny nigdy nie zapominają i często szukają swoich dzieci do końca życia. Jakie są najczęstsze przyczyny zaginięć najmłodszych i jak zadbać o ich bezpieczeństwo? Zobaczcie ważne wskazówki.

Spis treści

W Polsce co roku zgłaszanych jest kilka tysięcy zaginięć dzieci. Większość osób zostaje odnaleziona w ciągu dwóch tygodni po zaginięciu. 95 proc. dzieci w ciągu tygodnia wraca do swoich domów. Niestety, 5 proc. nigdy nie zostaje odnaleziona. Najczęstszym powodem zaginięć wśród nastolatków są ucieczki, natomiast w przypadku tych najmłodszych to porwania rodzicielskie i nieodpowiednia opieka.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego jest obchodzony 25 maja. Jego głównym przesłaniem jest zwrócenie uwagi na zjawisko zaginięć najmłodszych osób. Ustanowiony został dla uczczenia pamięci sześciolatka z USA, który zniknął 25 maja 1979 roku. Chłopiec, który samodzielnie wracał ze szkoły, nigdy nie dotarł do domu. Poszukiwania zorganizowane były na skalę światową. Wizerunek Etana publikowano m.in. w całych Stanach Zjednoczonych na kartonach z mlekiem. Ostatecznie w 2001 roku został on uznany za zmarłego. W 1983 roku ówczesny Prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan ustanowił dzień zaginięcia chłopca, tj. 25 maja, Międzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego. W Polsce dzień ten obchodzony jest od 2004 roku pod patronatem Fundacji Itaka.

Liczba zaginionych dzieci w Polsce

Jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji, w 2022 roku zaginęło 2152 dzieci poniżej 18. roku życia, a 2021 roku – 1984. Z kolei w 2020 roku poszukiwano 67 dzieci do 7. roku życia, 485 w wieku od 7. do 13. r.ż. oraz 1464 w wieku 14-17 lat. Jest to znacznie mniejsza liczba niż w 2018 r., w którym zanotowano 5252 zaginięć dzieci (247 – dzieci do 7. roku życia, 799 – 7-13 lat, 4 206 – 14-17 lat).

Przyczyny zaginięć dzieci

Przyczyn zaginięć dzieci jest bardzo wiele. Często znikają one na skutek własnych działań, ale również i osób trzecich. Wśród najmłodszych głównym powodem jest nieodpowiednia opieka dorosłych. Nastolatkowie najczęściej uciekają w związku z trudnymi relacjami rodzinnymi, problemami w szkole czy z przyjaciółmi. Coraz częstszym zagrożeniem są również ryzykowne znajomości internetowe.

Większość dzieci odnajduje się bardzo szybko, ale są i takie przypadki, w których ich los pozostaje nieznany przez lata, a czasem już na zawsze. Najrzadszą przyczyną zaginięć małoletnich są porwania, ale nie oznacza to, że nie występują w ogóle. Dochodzi również do porwań rodzicielskich.

Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci?

Najważniejsze w zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom przez ich opiekunów jest uświadomienie najmłodszym czyhających na nich zagrożeń.

Małego dziecka pod żadnym pozorem nigdy i nigdzie nie należy pozostawiać bez opieki, szczególnie w obcych dla niego i/lub tłocznych miejscach.

Inne ważne wskazówki przygotowane przez Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP mówią o tym, co należy robić:

  • Troszczyć się o dobre relacje z dzieckiem. Nie pozwolić, aby zaniedbane emocjonalnie uciekło lub szukało pomocy i zrozumienia u obcych osób, które mogą je skrzywdzić.
  • Uczyć swoje dziecko, aby nie podawało obcym osobom swoich danych – również samego imienia.
  • Uczulić dziecko, aby zawsze informowało Cię o tym, gdzie jest, oraz o zmianie swoich planów, kiedy przebywa poza domem.
  • Uczyć dziecko, aby pod żadnym pretekstem nie zbliżało się i nie wchodziło do pojazdu obcej osoby, a także nie odchodziło/oddalało się z nieznajomym.
  • Uczyć dziecko, aby zawsze, kiedy znajdzie się w niebezpieczeństwie, głośno krzyczało, wzywało pomocy i jeśli to możliwe, próbowało uciec.

Jak postępować w przypadku zaginięcia dziecka?

Kiedy dziecko zaginie, trzeba jak najszybciej to zgłosić. W tym przypadku liczy się czas. Wówczas należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 i dodatkowo poinformować Fundację Itaka. Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka to 116 000, jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-15:00. Organizacja angażuje się w akcję poszukiwawczą oraz udziela wsparcia psychologicznego.

W poszukiwania dziecka angażowanych jest wiele służb (m.in. policja i wojsko), które wykorzystują nowoczesne technologie, oraz fundacje takie, jak Itaka. Informacja o zaginięciu i poszukiwaniu niemal natychmiast trafia do krajowych i międzynarodowych baz danych. W nagłośnieniu sprawy pomagają również media, w tym te społecznościowe.

Od 2013 roku w Polsce działa system Child Alert, za pomocą którego w bardzo szybki sposób zostaje rozpowszechniony wizerunek zaginionego dziecka za pośrednictwem dostępnych mediów. Wówczas każda osoba, która ma jakieś informacje na temat poszukiwanego, może zadzwonić na bezpłatny numer alarmowy 995.

Pomysł na wspólny czas z dzieckiem

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Liczba dzieci zaginionych rośnie w Polsce z roku na rok. Jakie są tego powody? Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych - Strona Kobiet

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny