U około jednej trzeciej przypadków udar wywołuje zaburzenia w percepcji i w mowie w postaci afazji. Zaburzenie to drastycznie pogarsza spawność funkcjonalną i jakość życia, a tym także szansę na całkowite wyzdrowienie. Szansą dla chorych może okazać się pierwszy na świecie system efektywnej rehabilitacji zaburzeń mowy, nad którym pracuje polska firma Neuro Device

Liczba chorych po udarze wciąż rośnie - w Polsce rokrocznie przybywa ponad 60 tysięcy nowych pacjentów. Powagę problemu podkreśla również obniżający się wiek chorujących. W wyniku udaru mózgu umiera blisko 25 proc. osób nim dotkniętych, a około 50 proc. staje się nieodwracalnie niepełnosprawnymi. Na całym świecie udar mózgu dotyczy rocznie około 10 milionów ludzi.
i
Według statystyk afazja występuje u około 21–38 proc.

pacjentów, którzy przeżyli udar mózgu, co w skali Polski oznacza od 15 do 28 tysięcy osób dotkniętych problemem. Zaburzenie jest również istotnym problemem klinicznym. Niekorzystnie wpływa na przebieg rehabilitacji, drastycznie pogarsza sprawność funkcjonalną i jakość życia, obniżając tym samym szansę na wyzdrowienie. Dotychczas stosowane formy terapii są długie i mało efektywne. Optymizmem nie napawa również ograniczony dostęp do terapeutów. Szansą na przełom w leczeniu jest pierwszy na świecie system efektywnej rehabilitacji zaburzeń mowy, nad którym pracuje Neuro Device. Jest to polska firma specjalizująca się w rozwoju innowacyjnych rozwiązań z zakresu badania i leczenia chorób układu nerwowego. Ich przełomowy system może zmienić na lepsze życie wielu ludzi.

Do 25 kwietnia każdy będzie mógł wspomóc Neuro Device w walce o zwycięstwo. Wystarczy wejść na stronę http://www.chivasventure.com i zagłosować na polski wynalazek, który może pomóc milionom ludzi na całym świecie #enNDaphasia

– Pomysłodawcą urządzenia jest Neuro Device, firma specjalizująca się w rozwoju innowacyjnych rozwiązań z zakresu badania i leczenia chorób układu nerwowego. – Nasze rozwiązanie bazuje na neuromodulacji, czyli stymulacji odpowiednich obszarów mózgu impulsami elektrycznymi (w przypadku afazji są to obszary odpowiedzialne za mowę), dzięki czemu utrwalają się w nim prawidłowe procesy lub tworzone są alternatywne ośrodki i połączenia w mózgu. To bezpieczna i bezinwazyjna metoda, która znacznie usprawnia terapię i pomaga pacjentowi w krótszym czasie wrócić do normalnego życia. – tłumaczy Paweł Soluch, prezes Neuro Device, zwycięzca polskiej edycji Chivas Venture 2018

Urządzenie będzie można zastosować nie tylko w gabinetach terapeutycznych, ale także w warunkach domowych. Pozwoli to zarówno na przyspieszenie rehabilitacji, jak również na znaczną poprawę jej efektów, umożliwiając pacjentom powrót do normalnego życia.
Neuro Device to tegoroczny zwycięzca III finału polskiej edycji Chivas Venture. Ten międzynarodowy konkurs przyciąga przedsiębiorców z całego świata, którzy swoimi projektami chcą zwrócić uwagę na ważne kwestie społeczne. Neuro Device będzie reprezentować Polskę w globalnym finale tego wydarzenia w Amsterdamie. Na zwycięzców czeka dofinansowanie z puli miliona dolarów!

- Udział w światowym finale Chivas Venture to dla naszego projektu ogromna szansa na zdobycie potrzebnego finansowania na rozwój tej innowacyjnej technologii i zapewnienie w krótkim horyzoncie czasu każdemu pacjentowi dotkniętemu afazją, łatwego dostępu do nowej metody rehabilitacji – dodaje Paweł Soluch.

PRZECZYTAJ, BO WARTO: