MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grzyby sprzedawane na bazarach powinny być wcześniej zbadane przez klasyfikatora

(ada)

Kupowanie grzybów u przypadkowych sprzedawców grozi zatruciem pokarmowym lub nawet śmiercią. Ich sprzedaż na bazarach jest zabroniona, ale nikt nie egzekwuje tego zakazu - ani Straż miejska ani Sanepid.
Rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z 1994 r. zakazuje sprzedaży grzybów w wolnym handlu. Natomiast Minister Zdrowia dopuszcza ich sprzedaż jedynie w placówkach handlowych lub na targowiskach, po zbadaniu przez klasyfikatora. Niestety, na targowiskach i na bazarach takiej osoby nie ma. Udało nam się dotrzeć tylko do jednego klasyfikatora w punkcie skupu grzybów. Klasyfikatorzy są również w przedsiębiorstwach zajmujących się przetwórstwem grzybów. Ci jednak nie świadczą swoich usług osobom z zewnątrz. Nikt zatem nie kontroluje sprzedawanych grzybów. Straż Miejska, podobnie jak w ubiegłym roku będzie upominać handlarzy. Grzywną ukarani zostali tylko nieliczni.
- W ubiegłym roku mieliśmy kilka skarg w związku z zatruciami po spożyciu grzybów, pochodzących z niepewnego źródła. Dlatego zwracamy na ten problem szczególną uwagę - mówi Kazimierz Półtorak, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Białymstoku. - W tym roku na razie nie zauważyliśmy sprzedaży grzybów na bazarach i ulicach, ale na najbliższej odprawie uczulimy strażników na ten problem.
Na razie w sprzedaży są tylko kurki. Jednak zbliżający się sezon grzybowy zwiększy zagrożenie i ryzyko zatrucia. Warto pamiętać, że kupując grzyby u przypadkowych handarzy ponosimy całkowitą odpowiedzialność za ewentualne tragiczne skutki.
Również kupując jagody u przypadkowych handlarzy powinniśmy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności. Brak higieny, nosicielstwo chorób zakaźnych u zbieraczy, przechowywanie owoców w niewłaściwy sposób, ich długotrwały kontakt ze spalinami zwiększa ryzyko zanieczyszczenia mikrobiologicznego i metalami ciężkimi. Przed spożyciem należy zatem kilkakrotnie, dokładnie umyć owoce, najlepiej ciepłą wodą.
- Dokładne mycie owoców zmniejsza ilość zanieczyszczeń nawet o 50 proc i jest najlepszą gwarancją bezpieczeństwa przy ich spożywaniu. - mówi Regina Kownacka, kierownik sekcji Badania Żywności, Przedmiotów Użytku i Struktury Żywienia w Dziale Laboratoryjnym Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Białymstoku. **

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna