IMPREZY
  BIAŁYSTOK

  Tak się bawi Białystok!

  Rozwiń
  IMPREZY
  Zwiń

  Tak się bawi Białystok!

  Białostoczanie wiedzą jak się bawić. Oto ostatnie gorące imprezy

  Leon Kłodecki uczył esperanto. Białostockie Towarzystwo...

  Leon Kłodecki uczył esperanto. Białostockie Towarzystwo Esperantystów poszukuje jego uczniów.

  (ab)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Byłeś jego uczniem w powojennym Białymstoku? Odezwij się i opowiedz o nim, by inni mogli poznać tę niezwykłą postać. Leon Kłodecki musi zostać opisany.
  Leon Kłodecki

  Leon Kłodecki ©Fot. Aeroklub Podlaski

  - To powojenny filar ruchu esperanckiego w Białymstoku - mówi Elżbieta Karczewska, prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów. - Dzięki niemu nasz ruch odżył.

  Wychowawca esperantystów

  Leon Kłodecki, międzynarodowego języka wymyślonego przez Ludwika Zamenhofa, uczył się jeszcze w latach 20. w gimnazjum w Grajewie, na kursach prowadzonych przez Jakuba Szapiro.

  Po wojnie wrócił do kraju z Anglii w 1947 roku. I na początku był jedynym esperantystą w mieście. Ale dzięki jego aktywności i pracy z młodzieżą ruch esperancki znów się odrodził.

  To Leon Kłodecki wpłynął na władze miejskie, aby przywróciły nazwę ulicy Zamenhofa, tej na której stał dom, gdzie urodził się twórca esperanto.
  W latach 1949-1955, w tzw. okresie stalinowskim, ruch esperancki w Białymstoku, podobnie jak w większości miejscowości Polski, przestał prawie istnieć. Jednak, w drugiej połowie lat 50. na fali przemian w kraju Polski Związek Esperantystów, pod kierownictwem Kłodeckiego, z nową energią rozpoczął działalność.

  Przez wiele lat był wiceprezesem Aeroklubu Białostockiego i dyrektorem pedagogicznym w Technikum Mechanicznym. Tu m.in. prowadził koło lotnicze i opiekował się kołem esperantystów.

  Esperanto uczono też w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego. Potem powstała szkoła podstawowa nr 23 im. Ludwika Zamenhofa, a przy ulicy Malmeda stanął pomnik tegoż.

  Ile w tym wszystkim było inicjatywy, pracy i wysiłku Kłodeckiego, wiedzą ci wszyscy, którzy go znali.

  Uczniowie dadzą świadectwo

  Teraz Białostockie Towarzystwo Esperantystów postanowiło przypomnieć wszystkim tę zasłużoną postać. I poszukuje uczniów Leona Kłodeckiego, aby dzięki nim opracować materiały na temat jego społecznej pracy na rzecz esperanto. Będzie to jeden z referatów w czasie majowych uroczystości 100-lecia zorganizowanego ruchu esperanckiego w Białymstoku.

  - Gdy oceniamy sto lat ruchu esperanckiego, to uznaliśmy, że nie może go zabraknąć - podkreśla Elżbieta Karczewska. - To dzięki niemu wszystko rozpoczęło się po wojnie. Bez niego nie byłoby kolejnego pokolenia esperantystów.

  Każdy, kto chciałby opowiedzieć coś o Leonie Kłodeckim, proszony jest o kontakt z Białostockim Towarzystwem Esperantystów, ul. Piękna 3; mail: esperanto.bialystok@interia.pl

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka