Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwitnie w wodzie

(zag)
Storczyk błotny osiąga od 30 do 60 cm wysokości,  czasem więcej - do 1 m
Storczyk błotny osiąga od 30 do 60 cm wysokości, czasem więcej - do 1 m Fot. Hydroflora
Rośliny są ważne nie tylko z punktu widzenia estetyki. Stanowią też ważny element w równowadze biologicznej zbiornika, a odpowiednia ich ilość ma duży wpływ na czystość wody i stopień rozwoju glonów.

Im mniejszy mamy stawik, tym więcej powinno być w nim roślin. Przy małych oczkach około 2/3 ich powierzchni powinny pokrywać rośliny.

Zanim kupisz

Przed zakupem roślinę należy bardzo dokładnie obejrzeć.

- Powinna być ona dobrze ukorzeniona i maksymalnie rozkrzewiona, z dużą liczbą zdrowych łodyg i liści (zwłaszcza młodych) - tłumaczy specjalista Hydroflory. - Wszelkie występujące na nich liczne przebarwienia, inne niż charakterystyczne dla danej odmiany (np. nieregularne zażółcenia, ogniska martwicze, miejsca gnijące lub zasychające itp.) dyskwalifikują roślinę. Należy także zwrócić uwagę na obecność mszyc, larw (np. gąsienic), owadów.

Zgodnie z planem

Na początku musimy się dowiedzieć, do jakiej wielkości rozrasta się dana roślina, w jakiej strefie wodnej, na jakim podłożu i na jakim stanowisku jej wegetacja przebiega najlepiej. Ważna jest również wiedza dotycząca pielęgnacji w czasie sezonu. Jest to wiedza podstawowa, bez której nie ma co liczyć na harmonijną uprawę wielu różnych gatunków roślin w oczku wodnym jednocześnie.

Warto też mieć plan, gdzie która roślina zostanie posadzona. Musimy rozplanować tak, aby poszczególne gatunki wzajemnie się nie zagłuszały w walce o składniki pokarmowe, przestrzeń życiową i światło.

- Rośliny które osiągają największe rozmiary, czyli pałki wodne, tatarak zwyczajny czy trzcina pospolita, sadzimy z tyłu i po bokach oczka - wyjaśnia Szymon Chańko. - Należy jednak pamiętać, że wiele z tych odmian bardzo szybko rośnie. W ciągu 3-4 lat rośliny te kilkakrotnie zwiększą swe rozmiary. Z przodu sadzimy zwykle rośliny najniższe, a za nimi średnio wysokie.

Harmonia w oczku

Jako pierwsze sadzimy rośliny wodne i podwodne. Robi się to po to, aby jak najszybciej zaczęły pobierać z wody składniki pokarmowe. Zapobiegną przez to rozwojowi glonów oraz natlenią wodę. Po nich przychodzi czas na nasadzenie roślin tzw. dekoracyjnych i uzupełniających.
- Możliwe kompozycje to np. pnące się do góry (psianka słodkogórz) lub pełzające po podłożu pędy (tojeść rozesłana), rozrastające się w zwartej kępie (sity) czy dorastające do niewielkich rozmiarów (skrzyp arktyczy, przęstka pospolita, czermień błotna, tułacz pstry), a niejednokrotnie pięknie kwitnące (knieć błotna, niezapominajki) - wylicza ekspert.

Rośliny w oczkach wodnych można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Ale najlepszą porą jest wczesna wiosna, czyli okres poprzedzający rozpoczęcie wegetacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny