Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurpie Zielone mają 70 lat! Podczas koncertu jubileuszowego w Operze i Filharmonii Podlaskiej nie zabrakło wspomnień, wzruszeń i wyróżnień!

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Wideo
od 16 lat
Były wspomnienia, gratulacje i wyróżnienia. Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca otrzymali srebrny medal zasłużony kulturze Gloria Artis i mnóstwo innych wyróżnień i dyplomów w uznaniu wieloletniej pracy i osiągnięć. Widzowie zebrani w Operze i Filharmonii Podlaskiej, razem z artystami odbyli podróż historyczną wyrażoną tańcem i śpiewem. To był wyjątkowy wieczór.

Koncert jubileuszowy odbył się pod hasłem „Wczoraj, Dziś i Jutro”. Ze względu na ogromne zainteresowanie można go było oglądać również online. To była niezwykła muzyczna podróż przez 70 lat. W programie pojawiły się choreografie oraz aranżacje muzyczne - i te dawne i współczesne.

Kurpie Zielone to marka sama w sobie

- Kurpie Zielone, to Podlaska Marka Roku, to historia i tradycja naszego województwa - zapewniał ze sceny dr Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego. - Ale Kurpie Zielone to ponad 2 tysiące koncertów w wielu zakątkach naszego kraju. Kurpie Zielone to też wiele nagród - zarówno tych krajowych, jak i międzynarodowych. Ale Kurpie Zielone to przede wszystkim wielka, wspaniała, rodzina. Ponad 2,5 tysiąca artystów, działaczy. I dlatego bardzo serdecznie w imieniu własnym, całego zarządu województwa podlaskiego, ale myślę, że i wszystkich mieszkańców naszego regionu gratuluję tego wspaniałego jubileuszu. Życzę wielu sukcesów i pomyślności i jeszcze następnych 70, albo i 170 lat. Gratuluję.

Podczas uroczystości nie zabrakło też wyróżnień i docenienia samego zespołu, jak i współpracujących z nim od lat ludzi. Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej nadał Zespołowi Pieśni i Tańca Kurpie Zielone z okazji jubileuszu 70-lecia srebrny medal zasłużony kulturze Gloria Artis za osiągnięcia artystyczne oraz zaangażowanie w ochronę dziedzictwa kulturowego, pielęgnowanie tradycji ludowych Podlasia i kurpiowszczyzny oraz popularyzowanie najpiękniejszych pieśni i tańców polskich. Medal przedstawicielom Kurpi Zielonych w imieniu ministra wręczył marszałek Artur Kosicki.

Świętowali 70 lat tańca, śpiewu i spełniania marzeń

- 70 lat Kurpi Zielonych, 70 lat tańca, śpiewu, marzeń, wspomnień rodzin, 70 lat tego, co tutaj się wydarzyło - wymieniała Wiktoria Wnorowska, dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury. - Mnóstwo występów, mnóstwo odbiorców. Bardzo chciałam dzisiaj podziękować całemu zespołowi, który na co dzień zajmuje się zespołem Kurpie Zielone. Począwszy od działu kultury ludowej, poprzez kierownika, menagera, kierownika artystycznego, muzycznego, również przez garderobiane. W imieniu swoim oraz pracowników Podlaskiego Instytutu Kultury chciałam powiedzieć, że bardzo Was doceniamy. I bardzo się cieszymy, że jesteście w naszych progach. Że jesteście Podlaską Marką, ale też żywą wizytówką Podlaskiego Instytutu Kultury. Życzę wam mnóstwa dobrych koncertów, mnóstwa radości.

W programie nie zabrakło muzyki, tańca i śpiewu. Był polonez, tańce i piosenki warmińskie, tańce łowieckie, pieśni krakowskie, pieśni i tańce Podlasia południowego i wiele, wiele innych. Bardzo ciekawie wypadło tez łączenie śpiewu ludowego z elektroniką. Innowacyjne, pomysłowe i wyjątkowo udane przedsięwzięcie, którego słuchało się wybornie. A jak jubileusz, to nie zabrakło i tortu oraz rozmów w kuluarach. Na zakończenie świętowania na scenie pojawili się też najmłodsi soliści, którzy są przyszłością Kurpi Zielonych.

ZPiT Kurpie Zielone działa przy Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku. Jest to jedna z najstarszych tego typu grup nie tylko w województwie, ale też w Polsce. Rozpoczął swoją działalność w 1953 r., z inicjatywy prof. Stefana Sobierajskiego. Obecnie zespól liczy ponad 200 osób, a przez lata tańczyło, śpiewało i grało w nim ponad dwa i pół tysiąca osób.

W ramach jubileuszowych obchodów powstała też płyta zespołu pt. „Wczoraj, dziś, jutro” oraz folder, w którym zawarto historię zespołu, jego codzienność i niezwykłe relacje, łączące tancerzy i wokalistów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny