MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krzywa Wieża

Redakcja
Już podczas budowy wieża zaczęła się przechylać. Dlatego budowano ją przez ponad 170 lat. Mało kto wie, że wyprostować ją kazał Mussolini - w wyniku tych prac wieża zaczęła się jeszcze bardziej ruszać.

W Krzywej Wieży w Pizie nie ma nic nadzwyczajnego - prócz tego, że się pochyla. Drobna usterka architektoniczna, spowodowała, że stała się jedną z najsłynniejszych budowli na świecie, a Piza jednym z najbardziej obleganych miast przez turystów. I to mimo że jeszcze do niedawna wieżę można było oglądać jedynie z zewnątrz.

Ratowanie wieży

Krzywa Wieża tak naprawdę jest kampanilą, czyli dzwonnicą przykatedralną. To część zespołu złożonego z katedry, dzwonnicy, baptysterium i cmentarza.
W tej chwili wieża jest u szczytu przechylona o ponad cztery metry. Ale zastosowane przez naukowców metody jej ratowania powodowały, że powoli, bardzo powoli powraca do pionu.
Wieża nie wygląda w tej chwili zbyt atrakcyjnie. Do jej jednej części przymocowane są ołowiane odważniki, które mają zahamować upadek. Wieża jest też opasana stalową obręczą i przymocowana stalowymi linami do gruntu. Okoliczny teren jest zamrażany ciekłym azotem. A wszystko to kosztuje ogromne pieniądze - nakłady na ratowanie zabytku Pizy daleko przekroczyły kilkanaście milionów dolarów. Wszystko po to, by znów można ją było bezpiecznie zwiedzać.

Drogie suweniry

W tej chwili do Krzywej Wieży mogą wejść turyści, ale tylko w ściśle określonej liczbie. Dlatego może się zdarzyć, że możemy nie doczekać się na naszą kolej. A szkoda by było przegapić widoku Pizy z 55 metrów.
Na teren katedralny można jedynie wejść - samochód trzeba zaparkować w mieście przed bramą wjazdową. Jest tam niewielki parking na autobusy, a wzdłuż wąskich uliczek są miejsca na samochody osobowe - w sezonie zapchane tak, że trzeba polować na miejsce - i to mimo że parking jest płatny.
Turystom przewijającym się przez kompleks oferowane są drogie przewodniki i pamiątki związane z Krzywą Wieżą. Ku zaskoczeniu Polaków miejscowi przedsiębiorcy znają język polski na tyle, by nam sprzedać kosztowny suwenir, albo nas obrazić.

JAK SIĘ PRZECHYLAŁA

1174 - rozpoczęcie budowy i pierwsze problemy. Budowla zaczyna się przechylać, choć błąd jest niewielki
1178 - architekci jeszcze podczas budowy wpadają na szatański pomysł. Wydłużają kolumny na budowanym właśnie trzecim piętrze tylko po jednej, północnej stronie. Ma to zrównoważyć ciężar budowli. Pomogło, ale na krótko, budynek zaczął się przechylać w drugą stronę. Podobne próby z czwartym piętrem nie przynoszą już żadnych rezultatów.
1278 - budowa zostaje przerwana - wieża pochyla się na południe o 81 centymetrów.
1350 - dopiero wtedy budowlę zwieńczono dzwonnicą, wieża odchyla się od pionu o 2,4 m.
1934 - Mussolini rozkazuje wyprostować wieżę. Wywiercono 361 dziur w podstawie konstrukcji i wprowadzono 80 ton zaprawy murarskiej. W wyniku tych zabiegów zabytkowa budowla pochyliła się o dodatkowe 2 cm.
1990 - wieża zostaje zamknięta dla zwiedzających.
1992 - rozpoczyna się próba ratowania zabytku.
1993-94 - Krzywa Wieża w Pizie zaczyna się po raz pierwszy prostować.

CIEKAWOSTKI WIEŻY

l Podobno Krzywą Wieżę wykorzystał do swoich doświadczeń Galileusz. Uczony zrzucał z wieży przedmioty o różnej masie, aby udowodnić, że prędkość spadania nie zależy od ich masy.
l Krzywa wieża jest idealnym miejscem do doświadczeń z grawitacją, której prawa wieża zdaje się lekceważyć.
l Niektórzy naukowcy sugerowali, że przechył wieży był zamierzony jako śmiała demonstracja umiejętności architektów, ale pogląd ten jest mało wiarygodny.
l wieża ma osiem kondygnacji, razem z bębnem dzwonu. Sześć środkowych pięter otaczają ażurowe galeryjki, będące prawdopodobnie wyrazem wpływów architektury bizantyjskiej lub muzułmańskiej.
l Budowę wieży rozpoczęto w roku 1174, ale ówczesny kalendarz Pizy wyprzedzał inne o rok, stąd prawdziwą datą budowy jest 1173 rok.

Jutro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny