Tam, gdzie zwykle istnieje niewidoczna linia podziału niemiecko-szwajcarskiego, koronawirus nakazał wytyczyć granice na nowo. Szwajcaria, choć nie należy do Unii Europejskiej, na co dzień otwiera swoje granice. W obliczu szerzącej się epidemii koronawirusa zamknęła jednak drogę tym, którzy codziennie pokonywali kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt kilometrów, by znaleźć się na terenie Niemiec. Nie wpuszcza też zarabiających na życie w szwajcarskich frankach i odwiedzających kraj ze względu na kontakty rodzinne.
Relacja Reutersa przedstawia historię ludzi, których nagle rozdzielono metalowym płotem. Najpierw jednoczęściowym, zaznaczającym zaledwie granicę pomiędzy dwoma państwami. Później dołożono drugą część, którą od pierwotnej dzieli pas zieleni. Na ten krok zdecydowano się po reakcjach oddzielonych społeczności. Rodziny, przyjaciele, znajomi, partnerzy spotykali się przy kratach, spożywali posiłki, napoje alkoholowe, wymieniali gesty i pocałunki, patrząc na siebie przez metalową zasłonę.
Koronawirus w Niemczech - statystyki
- 103 375 potwierdzonych przypadków
- 25 280 ozdrowień
- 1 810 zgonów
Teraz nie jest to już możliwe. Władze dokonały starań, by zmusić swoich obywateli do przestrzegania zasady społecznego dystansu. Wciąż jednak można porozmawiać w cztery oczy. Wciąż można wykrzyczeć ukochanej osobie "kocham cię!". To cały czas ważne mimo istnienia wszelkiego rodzaju komunikatorów. Minuty rozmowy przez telefon, setki wiadomości SMS, połączenia wideo nie zastąpią tych dwóch słów - w szwajcarsko-niemieckim przypadku trzech.
Koronawirus w Szwajcarii - statystyki:
- 21 758 potwierdzonych przypadków
- 8 056 ozdrowień
- 778 zgonów
Epidemia sprawiła, że władze zostały zmuszone do fizycznego podzielnia terytoriów, miast, przestrzeni i tym samym rozdzielenia rodzin, przyjaciół, znajomych, partnerów. Niektórzy gotowi są przebyć kilkugodzinna podróż do dwuczęściowego płotu, by tylko móc się zobaczyć, usłyszeć głos niezniekształcony przez urządzenia elektroniczne, prawidłowo odczytać emocje towarzyszące w tej trudnej dla wszystkich próbie. Przez niektórych porównywanej do zimnej wojny.
- Podróżuj bez wychodzenia z domu: zobacz cuda tego świata
- Zobacz nowe pomysły dla domowych artystów i majsterkowiczów
- Tak przyroda wraca do życia, gdy ludzie są w izolacji
- To musisz wiedzieć o dodatkowym zasiłku opiekuńczym
- Wiosna na Netflixie: co obejrzeć oprócz Króla Tygrysów?
- Te zawody wykonują roboty. Maszyny odbiorą nam pracę?
Źródło: Reuters, google.com
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?