Koronawirus na banknotach
Na początku pandemii zagraniczne media obiegła informacja, iż koronawirusem można zarazić się dotykając banknotów. Uznano wówczas, że wirus SARS-CoV-2 byłby w stanie na nich przetrwać nawet przez kilka dni. W związku z tym WHO wydało zalecenie, by zrezygnować z gotówki na rzecz płacenia kartą.
Zalecenie potwierdziły badania przeprowadzone przez australijską rządową jednostkę naukową CSIRO. Wykazały one, że koronawirus utrzymuje się na powierzchni banknotów i pozostaje zakaźny aż do 28 dni. Tyczyć się to miało także szkła i stali nierdzewnej.
Stwierdzono także, że przeżywalność wirusa maleje w wysokich temperaturach. Wykazały to badania przeprowadzone w 20, 30 i 40 stopniach Celsjusza.
Podobne doniesienia doprowadziły do gwałtownego odejścia od transakcji gotówkowych. W odpowiedzi na nowy trend, niekorzystny dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji, osób starszych i mieszkańców prowincji, Centralny bank Wielkiej Brytanii postanowił zlecić badania faktycznego poziomu transmisji koronawirusa za pośrednictwem tradycyjnych środków płatniczych. Wyniki opublikowano jesienią 2020 roku. Co się okazało?
Ryzyko transmisji wirusa SARS-CoV-2 za pośrednictwem banknotów okazało się znacznie niższe niż np. za pośrednictwem koszyków i wózków na zakupy, klamek, kas lub wag sklepowych. Znacznie trudniej jest się także zarazić koronawirusem płacąc, niż oddychając zakażonym powietrzem.
Testy przeprowadzono na papierowych oraz polimerowych banknotach 10-funtowych. Na czym polegały? Na początku "zainfekowano" banknoty sporą dawką wirusa, a następnie sprawdzono poziom jego aktywności. W ciągu pierwszej godziny poziom wirusa pozostawał stabilny, jednak po upływie pięciu godzin - gwałtownie spadł. Po 24 godzinach okazało się, że na obu typach banknotów poziom wirusa spadł do mniej niż 1 proc.
Mimo uspokajających wyników badań bank ostrzegł, iż odnotowanie niskiego poziomu wirusów wcale nie oznacza, że nie mogą one powodować infekcji. Najważniejsze więc, by po każdym kontakcie z banknotami dokładnie umyć lub zdezynfekować ręce. Ale czy wyłącznie banknoty są zagrożeniem dla naszego zdrowia?
Najbrudniejsze przedmioty, które są siedliskiem bakterii, wirusów i grzybów
Nie tylko na banknotach czają się groźne dla naszego zdrowia patogeny. Poza zachowaniem podstawowych zasad higieny - co oznacza przede wszystkim regularne mycie rąk - najlepiej unikać dotykania pewnych przedmiotów. Jakie to przedmioty?
Sprawdź w galerii.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?